Close
Close

Manifestacja przeciwko ACTA w Krakowie [FOTO]

Skip to entry content

Wczoraj, świeżo po powrocie z manifestacji, wrzuciłem filmiki z marszu. Dzisiaj, jak się już trochę się ogarnąłem, wrzucam zdjęcia. Jako, że jestem zarobiony po łokcie, a stuzłotówkami palę w piecu, to stać mnie na to, żeby opłacić nie jednego, a dwóch fotografów! Tak więc tym razem będą zdjęcia, na których coś jednak widać.

Zdjęcia wykonali Przemek i Łukasz, za co bardzo im dziękuję.

nie dla ACTA manifestacja Kraków

Zdjęcia Przemysława Matląga – Niecodziennik Fotograficzny

nie dla ACTA manifestacja Kraków

Zdjęcia Łukasza (Łukasz niestety nie ma nazwiska ani swojego bloga)

nie dla ACTA manifestacja Kraków

Na zakończenie dodam swoje 3 grosze. Cieszę się, że ludzie tak się zmobilizowali, przyszli, manifestowali i w jakiś sposób „walczyli”  za swoje idee. Jednak przyrównywanie „walki” o Kwejka, Youtube, Demotywatory i Facebooka, do wojny o wolność jaką odbyli nasi dziadkowie, choćby w Powstaniu Warszawskim, jest śmieszne i co najmniej nie na miejscu.


(niżej jest kolejny tekst)

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Interaktywne okulary Google | Stay FlyTomasz Pluskiewicz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomasz Pluskiewicz
Gość

Wbrew temu co się wydaje tym najgłośniej protestującym, nie chodzi wcale o walkę o Kwejki itp. Nie do końca jest to też walka o wolność słowa. Polecam zainteresowanie się np. tematem leków generycznych. A czy przyrównywanie jest na miejscu? Wydaje mi się, że to co się teraz dzieje jest niezwykle ważne dla Polski, a także innych krajów. Niezależnie od tego jaki będzie wynik kampanii przeciw ACTA na naszych oczach pisze się historia. Oczywiście aktualne ruchy po obu stronach są pokojowe i w tej kwestii nie ma co porównywać. Ale to pokazuje kierunek jaki nadajemy światu. Nieuniknone jest dalsze dążenie do… Czytaj więcej »

trackback

[…] się prawdziwa rewolucja i nie mam tu na myśli studenckiego buntu przeciwko ACTA. Google ma zamiar zrealizować marzenie wszystkich fanów filmów science-fiction i groupies Jamesa […]

7 przekonań o miłości, którymi robisz sobie krzywdę

Skip to entry content

Czym różni się dziecko od dorosłego człowieka? Dziecko może zrobić sobie krzywdę w zasadzie wszystkim, dorosły człowiek głównie głupimi przekonaniami i otwieraczem do konserw. Jeśli w dzieciństwie słyszałeś w kółko, że jesteś zbyt głupi by zostać astronautą, to jest prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że później nawet tego nie sprawdzałeś, tylko uwierzyłeś na słowo.

Z hasłami dotyczącymi pieniędzmi – „uczciwy człowiek bogaty nie będzie”, czy relacji damsko-męskich – „kobiety lecą na kasę” jest podobnie. Świat jest takim, jakim go widzisz, a widzisz go takim, jakim zostało Ci wpojone, że jest. Jak nie męczyć się w związkach bez przyszłości? I nie frustrować się tymi, które już się zakończyły? A także nie być wiecznie czekającym na szczęście singlem?

Przede wszystkim, nie wierząc w głupie przekonania o miłości, którymi robisz sobie krzywdę.

Lepiej smucić się i kochać, niż żyć bez miłości w szczęściu

To jedno z tych zdań, które widząc u znajomej na Facebooku, zastanawiasz się, czy usunąć ją z obserwowanych, czy raczej zaproponować pomoc.

Ludzie dążą w życiu do różnych rzeczy i miewają skrajnie różne cele. Jedni chcą wejść na Kilimandżaro, drudzy założyć rodzinę, trzeci fabrykę, a czwarci wygrać konkurs jedzenia pączków na czas. Jednak bez znaczenia co napędza nas do wstawania kolejnego dnia z łóżka, wszyscy chcemy tego samego: być szczęśliwi.

Czemu więc bycie nieszczęśliwym miałoby być lepsze od bycia szczęśliwym?

Miłość już sama z definicji powinna sprawiać, że czujesz się lepiej, jeśli tak nie jest, to może to, co jest między Tobą a partnerem, to coś innego? Na przykład toksyczny związek. Albo współuzależnienie. Bo nie ma zdrowej relacji, w której druga osoba czuje się źle. I definitywnie nie jest to coś, w czym powinno się trwać. Jeśli jest tak od niedawna – warto próbować to naprawić. Jeśli jest tak od zawsze – trzeba uciekać.

„Lepiej smucić się i kochać, niż żyć bez miłości w szczęściu” – powiedziała na pocieszenie żona uzależniona od bijącego ją męża-alkoholika.

Prawdziwa miłość nie ma szczęśliwego zakończenia, bo prawdziwa miłość się nie kończy

Czyli jak unieszczęśliwić się na długie lata, jeśli nie na całe życie, kierując się bzdurą z Demotywatorów.

W czasoprzestrzeni, w której istniejemy, nic poza „Modą na sukces” nie trwa wiecznie. Wszystko ma określoną datę ważności. Ser żółty, ciało i relacje. Wszystko. Oczywiście staramy się jak możemy przedłużać termin przydatności do spożycia, ale nie jest możliwe rozciągnięcie go w nieskończoność. Przynajmniej aktualnie.

Dla ludzi jest zupełnie normalne, że wraz z czasem jedzenie się psuje, papier toaletowy zużywa, a ciało – czy to ludzkie, czy zwierzęce – umiera, jednak z dziwnego powodu nie chcą przyjąć, że z uczuciami jest tak samo. A czemu niby miałoby być inaczej? Co dziwniejsze, ludzie zupełnie niepogodzeni z tym faktem, próbują wmówić sobie i innym, że jeśli dwójka ludzi się kochała, ale w pewnym momencie z różnych powodów przestała, to znaczy, że to nie była prawdziwa miłość.

To tak jakby powiedzieć, że pizza, którą zjadłeś na kolację nie była prawdziwa, bo już jej nie ma. Nie róbmy sobie jaj. Jeśli chcesz się przekonać, że była prawdziwa, to wejdź na wagę. Jeśli o tym, czy coś jest prawdziwe, czy nie, miałby decydować fakt istnienia w nieskończoność, znaczyłoby to, że zarówno świat, w którym żyjemy, jak i my sami, jesteśmy jedną wielką ułudą.

Wmawianie sobie, że w związku, w którym byliśmy nie było miłości, bo się skończył, jest skazywaniem się na cierpienie. Po pierwsze: katujemy się, że nieodwracalnie zmarnowaliśmy czas na coś, co było fałszywe. Po drugie: wywieramy na sobie presję, że jeśli mamy być z kimś nowym i go kochać, to koniecznie musi być to miłość na całe życie, bo inaczej to nie ma sensu. Niewiele jest lepszych przepisów na bycie nieszczęśliwym.

A wystarczy po prostu przyjąć, że uczucia i relacje tak jak mają swój początek, tak również mają swój koniec. I to całkowicie naturalne.

Stara miłość nie rdzewieje

Tylko jeśli to Ty zostałeś porzucony i nie znalazłeś nikogo lepszego niż osoba, która Cię zostawiła.

Ludzie idealizują byłych partnerów w swoich głowach tak długo, aż nie zwiążą się z kimś, kto przebija ten obraz. Twoja była zawsze potrafiła Cię rozśmieszyć i miała zajebisty tyłek? Mieliście podobne spojrzenie na świat i hierarchię wartości? Uwielbiałeś z nią spędzać czas, nawet jeśli tylko leżeliście na trawie i gapiliście się w niebo? To przestaje mieć znaczenie, jeśli Twoja obecna partnerka ma to wszystko, co przyśpieszało Twój puls przy poprzedniej i coś więcej. Na przykład jest dojrzalsza. Albo lepiej dogaduje się z Twoimi przyjaciółmi. Albo po prostu nie chrapie w nocy. Ewentualne ma większe piersi.

Nie tęsknisz za Polonezem, jeśli jeździsz Mercedesem.

Jak kocha to poczeka

Jak bym tu odbił piłeczkę mówiąc, że „jak kocha, to nie sprawdza wytrzymałości drugiej osoby”, ale zacytuję tu słowa Piotra Roguckiego, które zdecydowanie lepiej pasują do tej sytuacji – „czekanie sprawia, że gorzknieje cała słodycz w nas”. Jak pisałem wcześniej, na świecie nie ma rzeczy permanentnie stałych i niezmiennych, a założenie ceteris paribus sprawdza się wyłącznie w teorii. I to teorii ekonomicznej.

Miłość jest jak bazylia na parapecie – bez podlewania usycha. Jak wyjedziesz na weekend, raczej nic jej się nie stanie, po tygodniu będzie już mocny kryzys, a po miesiącu na 99,99% zdechnie. Trzeba być nieźle oderwanym od rzeczywistości, żeby zostawić roślinkę na pewną śmierć, a gdy już dokona żywota wmawiać jej, że to jej wina.

Myślałeś, że jak wyjedziesz na rok do Anglii, to Twoja dziewczyna włoży uczucia do zamrażarki i rozmrozi je dopiero po Twoim powrocie, a międzyczasie będzie żyć jak maszyna? Nie przeżywając wewnątrz, że byliście blisko, a nie jesteście? I nie przyjmując do siebie bodźców z zewnątrz? Stary, nawet metal koroduje, a kamień wietrzeje.

To, że nie poczekała nie znaczy, że nie kochała, tylko, że daliście zwiędnąć temu, co trzeba było pielęgnować. Oboje.

Nie szukaj miłości, to sama Cię znajdzie

Nie szukaj pracy, to sama Cię znajdzie.

Nie szukaj jedzenia, to samo Cię znajdzie.

Nie szukaj lekarstwa na raka, to samo Cię znajdzie.

Jak wiadomo wszystkie rzeczy w życiu człowieka dzieją się same, a zwłaszcza te, na których mu zależy. Dyplomy za ukończenie studiów wypisują się same, awanse w pracy przyznają się same, nawet pieniądze na podróże odkładają się same. Jak myślisz, skąd biorąc się bezdomni i uliczni żebracy? Oczywiście stąd, że za bardzo się starają, gdyby tylko trochę odpuścili i wysyłali mniej CV, na pewno ktoś by do nich podszedł i zaproponował im pracę.

Zmieniając ton na mniej absurdalny: bierność nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nawet, gdy zapadasz się w ruchomych piaskach. Jeśli czego chcesz, musisz działać, pracować, starać się o to. Bez różnicy, czy mówimy o pieniądzach, sukcesie artystycznym, czy właściwym partnerze. Nie możesz siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż spadnie Ci to z nieba. Udany związek, to nie Felix Baumgartner.

Beznadziejnej rady jaką jest „nie szukaj miłości, to sama Cię znajdzie” udzielają często osoby, które same intensywnie starają się znaleźć kogoś, w kim zakochają się z wzajemnością. Jednak nie wychodzi. I im bardziej się starają, tym gorszy jest efekt. Co robią w takiej sytuacji? Zamiast zamienić sposób szukania, dobór potencjalnych partnerów, czy swój kontakt z nimi i wyeliminować przyczynę swoich niepowodzeń, stwierdzają, że samo podejmowanie działania jest winne.

To tak jakby ktoś chciał codziennie przez kilka lat przewieźć słonia w maluchu i przy każdej próbie dziwił się, że się nie mieści. I zamiast zmienić środek transportu na większy, stwierdził, że jeśli przestanie próbować, to słoń sam się przewiezie.

Kocha się pomimo czegoś, a nie za coś

Temu, że to nieprawda poświęciłem cały osobny tekst. W skrócie: zawsze wybieramy partnerów ze względu na jakieś cechy, które są dla nas atrakcyjne, choć czasem robimy to zupełnie nieświadomie. Szerzej: przeczytaj dlaczego powiedzenie „Kocha się pomimo czegoś, a nie za coś” to bujda.

Miłość to gra – kto pierwszy powie kocham przegrywa

Podejście w stylu jednej z bohaterek „Galerianek”, która żując gumę i sprawdzając stan tipsów stwierdza „miłość w naszych czasach nie istnieje, trzeba robić melanż i się nie przyzwyczajać, nie?”. Otóż: nie.

Jeśli już zakładamy, że relacje damsko-męskie to gra, to nigdy nie jest to pojedynek jeden na jednego, tylko dwójka ludzi kontra cały świat. Wygrać można tylko razem. W drugą stronę jest podobnie, też przegrywają zawsze dwie osoby. Myślisz, że zakochanie się w kimś bez wzajemności sprawia, że ta druga osoba jest szczęśliwsza? Naprawdę czułabyś się lepiej dlatego, że ktoś Ci wyznał miłość, a Ty traktujesz go jak przyjaciela? Albo w drugą stronę: mimo że serce wyrywa Ci się z klatki piersiowej, czułbyś się lepiej udając, że nic między Wami nie jest? Bez kitu, zwycięstwo w pełnej krasie.

Przegrywa tylko ten, kto nic nie robi. Jeśli tylko podjąłeś działanie, to już punkt jest po Twojej stronie.

Jeśli nie potrafisz znieść mnie, kiedy jestem najgorsza, to nie zasługujesz na mnie, gdy jestem najlepsza

Powyższy cytat najczęściej pojawia się na profilach dziewczyn, które lubię o sobie mówić, że mają „temperament”, „charakterek” albo „pazur”. Że są takie żywiołowe i nieprzewidywalne, że nigdy nie wiadomo, kiedy pierdolnie, ale jak już to się stanie, to masz robić dobrą minę do złej gry, bo przecież one takie są. Jakie konkretnie? Niezrównoważone emocjonalnie z konkretnym bałaganem na strychu, który najlepiej byłoby posprzątać z pomocą terapeuty.

Niestety, przyznanie się, że ma się problem i coś złego działo się w dzieciństwie, najczęściej nie ma miejsca. Zamiast tego pojawia się poprawianie sobie samopoczucia tekstami o tym, że druga strona powinna akceptować wszystkie jej chore jazdy, bo przecież miewa momenty, kiedy nie zachowuje się jak tornado przechodzące przez zakład ceramiczny.

Przekonanie, że „na miłość trzeba zasłużyć” wynosi się najczęściej z domu i to domu raczej mało szczęśliwego. Uczucie nie jest kością, którą daje się psu za dobre zachowanie. Sprowadzanie relacji między dwojgiem ludzi, do nagradzania mężczyzny za pożądane przez kobietę zachowania, jest zawoalowaną formą tresury, a nie miłością.

Jeśli kogoś kochasz, chcesz być dla niego miodem, który wypełnia go od środka, a nie cierniem, który go rani tak długo, aż nie uzna, że łaskawie może zrzucić kolce.

„Jeśli nie potrafisz znieść mnie, kiedy jestem najgorszy, to nie zasługujesz na mnie, gdy jestem najlepszy” – powiedział mąż-alkoholik do żony, bijąc ją kablem od żelazka.

Manifestacja przeciwko ACTA w Krakowie [FILM]

Skip to entry content

ACTA zła, ACTA niedobra, z ACTĄ trzeba walczyć. Ta piękna myśl przyświecała dziś tysiącom ludzi zebranych o godzinie 18:00 pod Sukiennicami. Udział w manifestacji potwierdziło 26 tysięcy osób i całkiem możliwe, że tyle ich było. Liczyliśmy we trzech z kumplami i daliśmy sobie spokój po 2476 uczestnikach.

Zbiórka pod sukiennicami

Mimo, że jestem daleki od przeżywania jakiegoś głębokiego przerażenia związanego z podpisaniem ACTA (może dlatego, że nie jestem właścicielem Youtuba), to na manifestację poszedłem. Głównie dlatego, żeby mieć o czym napisać na Stay Fly, ale też po to, by zobaczyć czy pokolenie Fejsbuka faktycznie ma jaja by wyjść na ulice, czy będzie tylko „walczyć o swoje” wrzucając obrazki na Kwejka.

Jak zaznaczyłem na początku, ludzi było od cholery. Głównie studenci. Średnia wieku przeciętnego uczestnika wahała się między 19-tym a 24-tym rokiem życia. Była oczywiście też dzieciarnia, „dorośli”, dresiarnia, kibole, konie, metale, punki, paru hipsterów i nolifeów, geje, lesbijki i wegetarianie. Czyli przekrój społeczeństwa od Nowaka do Kowalskiego. Jedni bardziej zorientowani o co kaman, drudzy mniej. Więcej było tych drugich.

„Przejście przez planty i 20 tysięcy ludzi”

Hasła które dominowały na marszu to „Donald matole, skąd będziesz ściągał pornole”, „wolność dla internetu, internet dla wolności”, „ACTA stop”, „precz z cenzurą” i „rząd się sprzedał”. Nie zabrakło tak górnolotnych sformułowań jak „Donald Tusk, chuj ci w mózg”, czy „precz z komuną” krzyczane przez gimnazjalistów. Najbardziej rozbawiło mnie skandowanie przez tłum hasła „złodzieje”. Przepraszam bardzo, ale niby kim są ci złodzieje?cja Kraków 2012

Cały pochód przebiegał bardzo spokojnie, nie zauważyłem, żeby doszło do jakiegokolwiek incydentu, bójki, przepychanki, czy czegoś w tym stylu. Nikt nawet nie rzucał kostką brukową. Poleciało tylko parę petard, ale to dosłownie ze 3. Policji było również od groma, ale nie spisywała, nie pałowała, ani nie zawijała na dołek. Duży ukłon ode mnie dla organizatorów, za to że udało im się to wszystko ogarnąć, zapanować nad takim tłumem i wziąć na siebie odpowiedzialność za ewentualne szkody/koszta spowodowane tą akcją.

Przejście przez Grodzką

Manifestacja przeszła przez Plac Wszystkich Świętych, gdzie złożona została petycja o niepodpisywanie ACTA na ręce jakiegoś tam wojewody, i zakończyła się pod Barbakanem. Organizator zakończył akcję słowami „wygraliśmy”, aczkolwiek uczestnicy nie byli przekonani i na wszelki wypadek rzucili jeszcze parę epitetów odnoszących się do genitaliów pod adresem premiera. Koło 19:30 transparenty opadły i zebrani w spokoju rozeszli się do domów.

Dziś wrzucam filmiki z manifestacji, a jutro pojawią się zdjęcia.

Przejście przez Floriańską

Premiery Filmowe 2012 – Część #4 kino ambitne

Skip to entry content

Ostatnia część zapowiedzi filmów na rok 2012. Były kontynuacje, były adaptacje i była luźna rozrywka. No to teraz coś cięższego – kino ambitne (jakkolwiek to brzmi).

premiery filmowe 2012

Wstyd

Zimny luty rozpalą gorące emocje. Głównym bohaterem Wstydu jest Brandon, dorosły mężczyzna, który nie jest w stanie zapanować nad swoim popędem seksualnym. Sytuacja ma się nie najgorzej dopóki nie wpada do niego siostra na kilka dni. Jak zapowiadają dystrybutorzy – „jedna z mocniejszych produkcji zeszłego roku”. Coś w tym może być, bo w Stanach film zdobył kategorię „od 21 lat”. Michael Fassbender i Carey Mulligan w rolach głównych.

premiery kinowe 2012

J. Edgar

Clint Eastwood reżyseruje, Leonardo DiCaprio gra główną rolę – na tym w zasadzie mógłbym skończyć, bo każde z tych nazwisk z osobna gwarantuje sukces, a co dopiero zestawione razem. Boski Leo tym razem wciela się w J. Edgara Hoovera – zwierzchnika amerykańskich organów ścigania. Tytułowy bohater ukazany jest od strony oficjalnej i tej bardziej prywatnej wraz ze wszystkimi kontrowersjami i tajemnicami, które wokół niego krążyły.

Leonardo DiCaprio Clint Eastwood

The Flowers of War

Kwiaty Wojny, jak sama nazwa wskazuje są o wojnie. Nie lubię tego typu filmów, są smutne, dużo w nich martwych dzieci, a jedyne erotyczne sceny to sceny gwałtu. O tym jednak wspominam, gdyż jest to „najdroższy film w historii chińskiej kinematografii”. Nie wiem czy zazwyczaj mają niski budżet, czy ten faktycznie był aż tak kasowy. Tak czy inaczej myślę, że warto sprawdzić na co poszło 100 milionów dolarów, choćby to był film o tragedii w Nankin z okresu II wojny światowej.

kino ambitne filmy offowe

Musimy porozmawiać o Kevinie

Thriller, i to z tych thrillerów co się ich boję. Mroczna, psychologiczna opowieść o synu i matce, o tym jak destrukcyjne może być oddziaływanie jednego na drugie. Matka (Tilda Swinton), gdy dowiaduje się, że jest w ciąży, poświęca wszystko – karierę i życie osobiste dla syna. Syn (Ezra Miller) od najmłodszych lat uprzykrza jej życie jak tylko może,  zamieniając je w istne piekło. Po trailerze już wiem, że nie obejrzę tego filmu, bo będzie mi się śnił po nocach.

3 mężczyzn, 4 kobiety, 24 godziny w Krakowie

Zapis doby wyrwanej bez znieczulenia z życia byłej stolicy. Kluby, puby, domówki i ludzie szukający rozwiązania swoich problemów.

Czy seks okaże się ich upragnionym lekarstwem? Uniwersalną tabletką na ból głowy i duszy?

Noc w środku juwenaliów pełna jest wykrzyczanych pytań. Dzień przynosi odpowiedzi, których nikt nie chce słyszeć, nawet gdy są wypowiedziane szeptem. Czy uwierzysz bohaterom, przekonującym siebie nawzajem, że „to tylko seks”?

Zobacz książkę!