Close
Close

Manifestacja przeciwko ACTA w Krakowie [FOTO]

Skip to entry content

Wczoraj, świeżo po powrocie z manifestacji, wrzuciłem filmiki z marszu. Dzisiaj, jak się już trochę się ogarnąłem, wrzucam zdjęcia. Jako, że jestem zarobiony po łokcie, a stuzłotówkami palę w piecu, to stać mnie na to, żeby opłacić nie jednego, a dwóch fotografów! Tak więc tym razem będą zdjęcia, na których coś jednak widać.

Zdjęcia wykonali Przemek i Łukasz, za co bardzo im dziękuję.

nie dla ACTA manifestacja Kraków

Zdjęcia Przemysława Matląga – Niecodziennik Fotograficzny

nie dla ACTA manifestacja Kraków

Zdjęcia Łukasza (Łukasz niestety nie ma nazwiska ani swojego bloga)

nie dla ACTA manifestacja Kraków

Na zakończenie dodam swoje 3 grosze. Cieszę się, że ludzie tak się zmobilizowali, przyszli, manifestowali i w jakiś sposób „walczyli”  za swoje idee. Jednak przyrównywanie „walki” o Kwejka, Youtube, Demotywatory i Facebooka, do wojny o wolność jaką odbyli nasi dziadkowie, choćby w Powstaniu Warszawskim, jest śmieszne i co najmniej nie na miejscu.


(niżej jest kolejny tekst)

Niech ci, którzy myślą, że mnie skazali na wygnanie
wiedzą, że może to ja ich skazałem na pozostanie.

Bisz „Niesława”

Siedzę na murku nad Rudawą. Ostatnie promienie słońca spływają mi po twarzy. Leniwy podmuch wiatru próbuje skleić mi powieki. Mrużę oczy i wpatruję się w słońce chowające się za drzewami. I zastanawiam się jak wrócić po takiej przerwie.

Nie było mnie rok. W zasadzie to prawie półtora. Dokładnie to 493 dni. Po latach blogowania, po całych epokach, które minęły w międzyczasie, po tym jak z aktywności w mediach społecznościowych zrobiłem sposób na życie, postanowiłem wyciągnąć wtyczkę. Po prostu wylogować się i zniknąć z sieci. Powodów było sporo, o większości nikt nie wie, i to też nie czas ani miejsce, ale kilka jest na tyle oczywistych, że chcę się nimi podzielić. W zasadzie to muszę.

Unoszę wzrok znad błyszczącej matrycy telefonu, niebo jakiś czasem temu z błękitu przeszło w pomarańcz, a teraz zalewa się purpurą. Piękny impresjonistyczny obraz. Sztuka najwyższej próby, którą za rzadko doceniam. Niebieskie światło telefonu woła o uwagę, wracam do niego i dochodzi do mnie, że powrót po takim czasie jest niemożliwy. Trzeba zacząć od początku. Od zera.

Ale po kolei.

Czy zdjęcie mojego śniadania zmieni świat? 

Czy moja samojebka pomoże w walce z głodem? Czy mój wpis na blogu o Czarnym Proteście przebije się przez mur memów z kotami i mdłych fotek słodkich bombelków? Czy Twoje serduszko pod moim postem jest faktycznie zostawieniem kawałka serca, czy tylko nieświadomym stuknięciem palcem? Jak bębnienie o blat ławki w trakcie nudnej lekcji. Czy w ogóle są jeszcze jakieś działania w internecie, które podejmujemy świadomie? Randkowanie? Zakupy? Chyba tylko kliknięcie przycisku „wyloguj”.

Blogowałem od jesieni 2011. PONAD. SIEDEM. LAT. Czy było warto poświęcić na to tyle czasu? Czy coś zmieniło to w Twoim życiu? Chyba nigdy nie udawałem, że piszę tylko dla siebie. Po co to ciągnąć, jeśli jestem dla odbiorcy tylko mikroekspresją w trakcie obrad na tronie? Jestem?

Blogowałem od jesieni 2011. Co te 7 lat zmieniło w moim życiu? Bardzo dużo. W zasadzie to wszystko. Na lepsze. Chociaż, czy na pewno?

Nie trzeba wierzyć w to co się robi, by to robić. Czasami wystarcza chcieć zarabiać na tym pieniądze. 

Większość branży rozrywkowej działa w ten sposób. Cały kapitalizm jest na tym oparty. Ale ja chciałem być inny i chciałem żyć inaczej. Więc kiedy paląca potrzeba odpowiedzi na najważniejsze pytanie nie została zaspokojona, odepchnąłem klawiaturę, żeby się nie poparzyć. Odepchnąłem ją na rok. 

To pytanie brzmiało: czy ja w ogóle mam jeszcze coś do powiedzenia?

Zatrzymać kołowrotek

„Zatrzymajmy się w pędzie, nikt nie pamięta po co biegnie. Czy na pewno po szczęście? Czy sam bieg nie jest biegu sensem?” rapował Eldo w utworze „Plaża” w 2003 roku. Ja w ’96, siedząc w zadymionej kuchni u mojej sąsiadki z mieszkania z naprzeciwko, wpatrywałem się w chomika wchodzącego w nadświetlną w kołowrotku i miałem podobną rozkminę. Czy biega w kółko, bo nie wie, że może rzucić wszystko w cholerę i wyjechać w Bieszczady, czy dlatego, że sprawia mu to przyjemność?

Przekonać można było się tylko w jeden sposób. Zabierając chomika w Bieszczady.

Nie ma już internautów. Są za to cyfrowo wykluczeni

Pierwszy miesiąc był cudowny. A świadomość, że mogę być poza Facebookiem, Instagramem i blogiem, i już nie muszę się bić o utrzymanie zasięgów, uwalniająca.

Kojarzysz ten moment na domówce, kiedy kończy się alkohol, a zgonów jest więcej niż pustych butelek, ale mimo to nie chcesz wyjść, bo cały liczysz, że jednak jeszcze coś się wydarzy? To byłem ja. Gdy podjąłem decyzję, że znikam z sieci, czułem się jakby ktoś wypuścił mnie z piwnicy. Odzyskałem życie, które dawno temu przegrałem z kimś w karty.

Patrzyłem na ludzi przepychających się w komentarzach pod postami, które jutro przestaną istnieć w czyjejkolwiek świadomości, i nie miałem pojęcia po co to robią. Nie przypominam sobie ani jednej afery na Fejsie, w której ktoś kogoś przekonał. Poświęcamy czas, energię i nerwy, a efekt jest taki jakbyśmy grali w tenisa na błocie. Na końcu wszyscy jesteśmy brudni. Czasem człowiek nawet nie zdąży się umyć przed kolejnym meczem.

Cieszyłem się, że jestem poza tym cyrkiem. Przez pierwszy miesiąc. W drugim po prostu byłem poza.

Podgrupę tak długo określa się specyficzną nazwą, jak długo jest mniejszością w danej społeczności. Gdy zaczyna stanowić większość, nazwa znika. Bo większość to „my”, a „my” nie potrzebujemy klasyfikujących łatek. To „oni” ich potrzebują.

Nikt już nie mówi na użytkowników Facebooka facebookowicze, czy na ludzi, korzystających z Instagrama instagramowicze. Zbyt wielu Polaków ma dostęp do internetu by wciąż nazywać ich internautami. To oczywiste, że każdy jest w sieci. To po prostu „my”. Dziwne jest jeśli kogoś tam nie ma.

W 2020 próba oddzielna świata online i offline, to próba oddzielenia ciała od duszy. Virtual i real to w tym momencie jedna zazębiająca się rzeczywistość. Zazębiająca się tak bardzo jakby miała szczękościsk.

Więcej osób zobaczy mój status na Facebooku i zdjęcie na Instagramie niż kiedykolwiek mnie pozna i zamieni ze mną słowo. Na podstawie tego, co wrzucę do sieci, wyrobi sobie opinię na mój temat i namaluje w głowie mój obraz. Który może być na tyle brzydki, że nie będzie chciała podać mi ręki, gdy spotkamy się fizycznie. Czy z malunku może wyjść paszkwil zamiast laurki mimo najszczerszych chęci pozującego? Może. Czy to sprawiedliwe, że na podstawie szczątkowych informacji w sieci budujemy sylwetkę realnego człowieka? W ogóle. Ale tak już jest. Bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie.

Ludzie w całej Polsce wychodzą protestować na ulice, bo ktoś założył wydarzenie na Fejsie. Virtual – real. Ludzie w internecie podają sobie link do wpłaty pieniędzy, bo mama pewnej dziewczynki w Poznaniu jest chora. Real – virtual. Ktoś idzie do więzienia, bo prowadził trollkonto na Twitterze. Virtual – real. 

Działania podejmowane w rzeczywistości są komentowane w sieci, komentarze w sieci popychają do podejmowania działań w rzeczywistości. I na odwrót. Granica między analogiem i cyberprzestrzenią przestała istnieć, kiedy wszyscy ją przekroczyliśmy, by sprawdzić czy trawa pod drugiej stronie jest bardziej zielona. 

Możesz nie brać udziału w dyskusji, ale to nie znaczy, że bez Ciebie się ona nie odbędzie. Po prostu ktoś podejmie decyzję bez Twojego udziału. 

Takie są konsekwencje bycia poza.

Wypchnij godlewskie z ramówki, to przestaną istnieć

Bóg umiera, kiedy traci ostatniego wyznawcę, zmarli giną ostatecznie, gdy znika o nich pamięć. Jeśli chcesz żeby coś przestało istnieć w przestrzeni publicznej, przestań poświęcać temu uwagę.

Patostreamerzy, kruszwile, chajzerowie, godlewskie, youtuberzy bijący się za pieniądze. Oni nie znikną dlatego, że będziemy ich potępiać. Oczywiście wyrażanie sprzeciwu wobec patologii jest ważne, ale w dobie popularności jako nadrzędnej waluty, popularności jako celu samego w sobie, nie ma znaczenia, czy mówimy o nich dobrze, czy źle. Istotne jest wyłącznie to, że mówimy. Jak długo nie przekręcamy nazwy, tak długo dokładamy cegiełkę do budowania ich zasięgu. To absurdalne, ale tak to działa. Z każdym publicznym atakiem w ich stronę stają się tylko silniejsi. Hydra.

Kiedy tylko ktoś wskazuje ich palcem jako antyprzykład, ktoś inny właśnie się o nich dowiaduje i za tym palcem podąża, znajduje ich i zostaje na dłużej. Tak z ciekawości. Bo jeśli wszyscy o czymś mówią, i to głośno, to musi być to ciekawe. Prawda?

Doby nie da się rozciągnąć. Ten talon na 24 godziny życia, który dostajemy każdego dnia jest niewydłużalny. Jeśli oś czasu między 0:00, a 24:00 wypełnisz oglądaniem tutoriali makijażowych, czytaniem felietonów o popkulturze i przeglądaniem zdjęć ładnych ludzi na tle jeszcze ładniejszej przyrody, to w najgorszym wypadku po prostu stracisz dzień. Ale nie będziesz w stanie już upchnąć w nim prezentera TVN napastującego kobiety, czy patoyoutubera zachęcająco dziecko do napastowania kobiet. A jeśli to nie zmieści się na Twojej osi czasu, osi czasu Twoich znajomych, i ich znajomych, to nikt nie poda tego dalej. Śmieci zostaną w koszu.

Nie chcę, żeby moje dziecko kiedyś spytało mnie, dlaczego nic nie zrobiłem by powstrzymać degeneratów wdrapujących się na świecznik dla celebrytów. Jeśli moje teksty na blogu pomogą ich wypchnąć z czyjejś ramówki, to chyba warto.

Małe kroki = wielkie zmiany

Żeby strzaskać lustro jeziora nie trzeba wrzucać do niego głazu. Wystarczy żwirek.

Żeby powstrzymać koronawirusa wystarczyło myć ręce i zachować fizyczny dystans.

Jesteśmy na skraju katastrofy klimatycznej. Produkcja mięsa ma w tym spory udział. Jak ludzie mają przerzucić się na wege, jeśli nikt im nie pokaże, że takie jedzenie też jest dobre?

Może zdjęcie mojego śniadania jednak zmieni świat?

Jak opiszę swoją pustkę? „Przezroczysta”

Jesteśmy formą. Kształtem. Dziecięcą foremką, do której trzeba wsypać piach. Konturem, czekającym na pokolorowanie.

Po wydaniu drugiej powieści chciałem usiąść i pisać kolejną, bo miałem wstępne szkice trzech następnych, ale wiedziałem, że muszę poczekać. Między maratonami trzeba robić przerwy, jeśli nie chce się doprowadzić do kalectwa. Tylko psychopata z premedytacją płodziłby coś co jest kalekie. A to nie ja. Ja to duma i szczęście z każdej strony maszynopisu i walka o dziesiątkę w skali Apgar. Ale musiałem zrobić przerwę.

I weź teraz wyciągnij sobie to wypełnienie, co je miałeś w sobie i spróbuj oddychać jak płuca schowałeś do szuflady. Weź podpisz się pod hasłem, że zielony to kolor szczęścia, jak w lustrze widzisz, że jesteś bezbarwny. Weź zbierz myśli, jak echo grochu rzucanego o ścianę pustego pokoju rozsadza Ci łeb.

No to wziąłem nowy zestaw kredek i koloruję to puste pole.

Dziękuję

Kiedy ktoś usuwa mnie ze znajomych na Facebooku, nie wiem o tym. Kiedy ja usuwam kogoś, on też nie jest tego świadomy. Nikt z nas nie dostaje powiadomienia „Hej, Andrzej Nowak właśnie stwierdził, że wymaże Cię z listy osób, z którymi będzie dzielił się prywatnymi szczegółami swojego życia!”. Po prostu przestajecie się pojawiać na swoich tablicach. Dyżurny zrobił użytek z mokrej gąbki.

Kiedy stwierdziłem, że chcę zniknąć, nie spodziewałem się, że ktokolwiek to zauważy. Bo niby w jaki sposób? W lawinie informacji zasypującej Cię przy każdym odblokowaniu telefonu miałbyś zauważyć, że brakuje moich dwóch płatków śniegu? Nie ma szans. A jednak.

Dziękuję każdemu, kto napisał do mnie z pytaniem czy coś się stało, każdemu, kto postanowił sprawdzić czy wszystko w porządku. To przemiłe i wzruszające, a przede wszystkim ogromnie podnoszące na duchu. W dobie powszechnej izolacji, w świecie, w którym sąsiad nie powie ci dzień dobry mijając cię na klatce schodowej, obcy człowiek martwi się o ciebie. Tak właśnie powinien wyglądać ten świat.

To nie musiała być świadoma potrzeba przerwy. To mogła być depresja. To mogło być coś naprawdę poważnego. Dziękuję za każdy przejaw troski o mnie, jesteście wielcy.

***

Dziękuję również wszystkim osobom, które dopytywały co z książkami. Wy też mieliście spory udział przy puszczeniu domina w ruch. Od dzisiaj „Lunatycy” i „To tylko seks” wracają do sprzedaży. Tymczasem na blogu widzimy się przed trzecim maratonem.

Manifestacja przeciwko ACTA w Krakowie [FILM]

Skip to entry content

ACTA zła, ACTA niedobra, z ACTĄ trzeba walczyć. Ta piękna myśl przyświecała dziś tysiącom ludzi zebranych o godzinie 18:00 pod Sukiennicami. Udział w manifestacji potwierdziło 26 tysięcy osób i całkiem możliwe, że tyle ich było. Liczyliśmy we trzech z kumplami i daliśmy sobie spokój po 2476 uczestnikach.

Zbiórka pod sukiennicami

Mimo, że jestem daleki od przeżywania jakiegoś głębokiego przerażenia związanego z podpisaniem ACTA (może dlatego, że nie jestem właścicielem Youtuba), to na manifestację poszedłem. Głównie dlatego, żeby mieć o czym napisać na Stay Fly, ale też po to, by zobaczyć czy pokolenie Fejsbuka faktycznie ma jaja by wyjść na ulice, czy będzie tylko „walczyć o swoje” wrzucając obrazki na Kwejka.

Jak zaznaczyłem na początku, ludzi było od cholery. Głównie studenci. Średnia wieku przeciętnego uczestnika wahała się między 19-tym a 24-tym rokiem życia. Była oczywiście też dzieciarnia, „dorośli”, dresiarnia, kibole, konie, metale, punki, paru hipsterów i nolifeów, geje, lesbijki i wegetarianie. Czyli przekrój społeczeństwa od Nowaka do Kowalskiego. Jedni bardziej zorientowani o co kaman, drudzy mniej. Więcej było tych drugich.

„Przejście przez planty i 20 tysięcy ludzi”

Hasła które dominowały na marszu to „Donald matole, skąd będziesz ściągał pornole”, „wolność dla internetu, internet dla wolności”, „ACTA stop”, „precz z cenzurą” i „rząd się sprzedał”. Nie zabrakło tak górnolotnych sformułowań jak „Donald Tusk, chuj ci w mózg”, czy „precz z komuną” krzyczane przez gimnazjalistów. Najbardziej rozbawiło mnie skandowanie przez tłum hasła „złodzieje”. Przepraszam bardzo, ale niby kim są ci złodzieje?cja Kraków 2012

Cały pochód przebiegał bardzo spokojnie, nie zauważyłem, żeby doszło do jakiegokolwiek incydentu, bójki, przepychanki, czy czegoś w tym stylu. Nikt nawet nie rzucał kostką brukową. Poleciało tylko parę petard, ale to dosłownie ze 3. Policji było również od groma, ale nie spisywała, nie pałowała, ani nie zawijała na dołek. Duży ukłon ode mnie dla organizatorów, za to że udało im się to wszystko ogarnąć, zapanować nad takim tłumem i wziąć na siebie odpowiedzialność za ewentualne szkody/koszta spowodowane tą akcją.

Przejście przez Grodzką

Manifestacja przeszła przez Plac Wszystkich Świętych, gdzie złożona została petycja o niepodpisywanie ACTA na ręce jakiegoś tam wojewody, i zakończyła się pod Barbakanem. Organizator zakończył akcję słowami „wygraliśmy”, aczkolwiek uczestnicy nie byli przekonani i na wszelki wypadek rzucili jeszcze parę epitetów odnoszących się do genitaliów pod adresem premiera. Koło 19:30 transparenty opadły i zebrani w spokoju rozeszli się do domów.

Dziś wrzucam filmiki z manifestacji, a jutro pojawią się zdjęcia.

Przejście przez Floriańską

Premiery Filmowe 2012 – Część #4 kino ambitne

Skip to entry content

Ostatnia część zapowiedzi filmów na rok 2012. Były kontynuacje, były adaptacje i była luźna rozrywka. No to teraz coś cięższego – kino ambitne (jakkolwiek to brzmi).

premiery filmowe 2012

Wstyd

Zimny luty rozpalą gorące emocje. Głównym bohaterem Wstydu jest Brandon, dorosły mężczyzna, który nie jest w stanie zapanować nad swoim popędem seksualnym. Sytuacja ma się nie najgorzej dopóki nie wpada do niego siostra na kilka dni. Jak zapowiadają dystrybutorzy – „jedna z mocniejszych produkcji zeszłego roku”. Coś w tym może być, bo w Stanach film zdobył kategorię „od 21 lat”. Michael Fassbender i Carey Mulligan w rolach głównych.

premiery kinowe 2012

J. Edgar

Clint Eastwood reżyseruje, Leonardo DiCaprio gra główną rolę – na tym w zasadzie mógłbym skończyć, bo każde z tych nazwisk z osobna gwarantuje sukces, a co dopiero zestawione razem. Boski Leo tym razem wciela się w J. Edgara Hoovera – zwierzchnika amerykańskich organów ścigania. Tytułowy bohater ukazany jest od strony oficjalnej i tej bardziej prywatnej wraz ze wszystkimi kontrowersjami i tajemnicami, które wokół niego krążyły.

Leonardo DiCaprio Clint Eastwood

The Flowers of War

Kwiaty Wojny, jak sama nazwa wskazuje są o wojnie. Nie lubię tego typu filmów, są smutne, dużo w nich martwych dzieci, a jedyne erotyczne sceny to sceny gwałtu. O tym jednak wspominam, gdyż jest to „najdroższy film w historii chińskiej kinematografii”. Nie wiem czy zazwyczaj mają niski budżet, czy ten faktycznie był aż tak kasowy. Tak czy inaczej myślę, że warto sprawdzić na co poszło 100 milionów dolarów, choćby to był film o tragedii w Nankin z okresu II wojny światowej.

kino ambitne filmy offowe

Musimy porozmawiać o Kevinie

Thriller, i to z tych thrillerów co się ich boję. Mroczna, psychologiczna opowieść o synu i matce, o tym jak destrukcyjne może być oddziaływanie jednego na drugie. Matka (Tilda Swinton), gdy dowiaduje się, że jest w ciąży, poświęca wszystko – karierę i życie osobiste dla syna. Syn (Ezra Miller) od najmłodszych lat uprzykrza jej życie jak tylko może,  zamieniając je w istne piekło. Po trailerze już wiem, że nie obejrzę tego filmu, bo będzie mi się śnił po nocach.