Close
Close

Od połowy lat 80-tych nie oglądam telewizji na znak buntu przeciwko postępującej globalizacji, ale pamiętam, że jako dziecko zdarzyło mi się kilkukrotnie gapić w grające pudło. Raz widziałem nawet w nim reklamę MilkyWaya, w której jakaś kobita wrzuca batonika do wazy z mlekiem, a on utrzymuje się na powierzchni. Pomyślałem „łouł! ja też tak zrobię” i poprosiłem mamę po przyjściu z pracy, żeby kupiła mi batona. Bo chcę być ja ta pani na reklamie, a co! Wielkie było moje zdziwienie, kiedy ów symbol młodej, kapitalistycznej Polski poszedł na dno. Jak to? Co zrobiłem źle? Czemu mój MilkyWay tonie? WTF? Mimo, że ledwo co przestałem chodzić w pieluchach, to moja męska intuicja podpowiadała mi, że ktoś mnie tu zrobił w balona (delikatnie rzecz biorąc).

Miałem to szczęście (lub może pecha?), że dość szybko zderzyłem się z rzeczywistością i przekonałem, że telewizja kłamie. Że reklama to żydowski wytwór do sterowania społeczeństwem, a każdy copywriter zaraz po obrzezaniu podpisuje cyrograf z diabłem. Podobnie zresztą jak graficy projektujący banery McDonalda z burgerami wielkości mojej głowy (możliwe, że twojej też). Wiem jednak, że liczne grono osób (w tym pewnie sporo z was) łapie się na te wszystkie spoty, promocje, gratisy i obietnice marek. Jak być mądrym, pisać wiersze i nie dać się dymać przez własną łatwowierność? Wystarczy subskrybować ten kanał na YouTubie.

Ten niepozorny koleś obala mity reklamowe, przeprowadza testy konsumenckie i porównuje produkty. Nie ma fajnych ciuchów, dobrej kamery ani oszołamiającego montażu. Ma za to świetne pomysły i dużo motywacji, żeby sprawdzać i pokazywać innym, jak przekaz marketingowy ma się do faktycznych właściwości produktów. A poza tym zawsze rzuci parę śmiesznych hasełek i celnych ripost do sloganów reklamowych. Poniżej kilka najciekawszych odcinków AdBustera.

 

Podpaski Always versus „zwykłe podpaski”

 

Czy nadzienie w rogalikach 7 days faktycznie wylewa się po przełamaniu?

 

Czym różni się RedBull, Tiger, Black i BePower?

 

Test mydła Dove

(niżej jest kolejny tekst)

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Konfrontacja: pizza Dr. Oetkera | Stay Fly - blog lifestylowyWywiad z Łukaszem Jakóbiakiem autorem „20m2 Łukasza” | Stay Fly Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Jaruzelskiej “Bez Maski” i wciąż dramatycznie mniej niż “Matura to bzdura” czy choćby “AdBuster”. Z czego żyjesz, bo domyślam się, że nie z reklam na YouTube? Dorabiasz w Lidlu czy pracujesz w […]

trackback

[…] pizza Dr. Oetkera Szama! 3 lutego 2013 12:05 Natchniony konfrontacjami AdBustera, pomyślałem, że też sobie zrobię podobną, a co! Żeby jednak nie kserować pomysłu […]

7 przekonań o miłości, którymi robisz sobie krzywdę

Skip to entry content

Czym różni się dziecko od dorosłego człowieka? Dziecko może zrobić sobie krzywdę w zasadzie wszystkim, dorosły człowiek głównie głupimi przekonaniami i otwieraczem do konserw. Jeśli w dzieciństwie słyszałeś w kółko, że jesteś zbyt głupi by zostać astronautą, to jest prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że później nawet tego nie sprawdzałeś, tylko uwierzyłeś na słowo.

Z hasłami dotyczącymi pieniędzmi – „uczciwy człowiek bogaty nie będzie”, czy relacji damsko-męskich – „kobiety lecą na kasę” jest podobnie. Świat jest takim, jakim go widzisz, a widzisz go takim, jakim zostało Ci wpojone, że jest. Jak nie męczyć się w związkach bez przyszłości? I nie frustrować się tymi, które już się zakończyły? A także nie być wiecznie czekającym na szczęście singlem?

Przede wszystkim, nie wierząc w głupie przekonania o miłości, którymi robisz sobie krzywdę.

Lepiej smucić się i kochać, niż żyć bez miłości w szczęściu

To jedno z tych zdań, które widząc u znajomej na Facebooku, zastanawiasz się, czy usunąć ją z obserwowanych, czy raczej zaproponować pomoc.

Ludzie dążą w życiu do różnych rzeczy i miewają skrajnie różne cele. Jedni chcą wejść na Kilimandżaro, drudzy założyć rodzinę, trzeci fabrykę, a czwarci wygrać konkurs jedzenia pączków na czas. Jednak bez znaczenia co napędza nas do wstawania kolejnego dnia z łóżka, wszyscy chcemy tego samego: być szczęśliwi.

Czemu więc bycie nieszczęśliwym miałoby być lepsze od bycia szczęśliwym?

Miłość już sama z definicji powinna sprawiać, że czujesz się lepiej, jeśli tak nie jest, to może to, co jest między Tobą a partnerem, to coś innego? Na przykład toksyczny związek. Albo współuzależnienie. Bo nie ma zdrowej relacji, w której druga osoba czuje się źle. I definitywnie nie jest to coś, w czym powinno się trwać. Jeśli jest tak od niedawna – warto próbować to naprawić. Jeśli jest tak od zawsze – trzeba uciekać.

„Lepiej smucić się i kochać, niż żyć bez miłości w szczęściu” – powiedziała na pocieszenie żona uzależniona od bijącego ją męża-alkoholika.

Prawdziwa miłość nie ma szczęśliwego zakończenia, bo prawdziwa miłość się nie kończy

Czyli jak unieszczęśliwić się na długie lata, jeśli nie na całe życie, kierując się bzdurą z Demotywatorów.

W czasoprzestrzeni, w której istniejemy, nic poza „Modą na sukces” nie trwa wiecznie. Wszystko ma określoną datę ważności. Ser żółty, ciało i relacje. Wszystko. Oczywiście staramy się jak możemy przedłużać termin przydatności do spożycia, ale nie jest możliwe rozciągnięcie go w nieskończoność. Przynajmniej aktualnie.

Dla ludzi jest zupełnie normalne, że wraz z czasem jedzenie się psuje, papier toaletowy zużywa, a ciało – czy to ludzkie, czy zwierzęce – umiera, jednak z dziwnego powodu nie chcą przyjąć, że z uczuciami jest tak samo. A czemu niby miałoby być inaczej? Co dziwniejsze, ludzie zupełnie niepogodzeni z tym faktem, próbują wmówić sobie i innym, że jeśli dwójka ludzi się kochała, ale w pewnym momencie z różnych powodów przestała, to znaczy, że to nie była prawdziwa miłość.

To tak jakby powiedzieć, że pizza, którą zjadłeś na kolację nie była prawdziwa, bo już jej nie ma. Nie róbmy sobie jaj. Jeśli chcesz się przekonać, że była prawdziwa, to wejdź na wagę. Jeśli o tym, czy coś jest prawdziwe, czy nie, miałby decydować fakt istnienia w nieskończoność, znaczyłoby to, że zarówno świat, w którym żyjemy, jak i my sami, jesteśmy jedną wielką ułudą.

Wmawianie sobie, że w związku, w którym byliśmy nie było miłości, bo się skończył, jest skazywaniem się na cierpienie. Po pierwsze: katujemy się, że nieodwracalnie zmarnowaliśmy czas na coś, co było fałszywe. Po drugie: wywieramy na sobie presję, że jeśli mamy być z kimś nowym i go kochać, to koniecznie musi być to miłość na całe życie, bo inaczej to nie ma sensu. Niewiele jest lepszych przepisów na bycie nieszczęśliwym.

A wystarczy po prostu przyjąć, że uczucia i relacje tak jak mają swój początek, tak również mają swój koniec. I to całkowicie naturalne.

Stara miłość nie rdzewieje

Tylko jeśli to Ty zostałeś porzucony i nie znalazłeś nikogo lepszego niż osoba, która Cię zostawiła.

Ludzie idealizują byłych partnerów w swoich głowach tak długo, aż nie zwiążą się z kimś, kto przebija ten obraz. Twoja była zawsze potrafiła Cię rozśmieszyć i miała zajebisty tyłek? Mieliście podobne spojrzenie na świat i hierarchię wartości? Uwielbiałeś z nią spędzać czas, nawet jeśli tylko leżeliście na trawie i gapiliście się w niebo? To przestaje mieć znaczenie, jeśli Twoja obecna partnerka ma to wszystko, co przyśpieszało Twój puls przy poprzedniej i coś więcej. Na przykład jest dojrzalsza. Albo lepiej dogaduje się z Twoimi przyjaciółmi. Albo po prostu nie chrapie w nocy. Ewentualne ma większe piersi.

Nie tęsknisz za Polonezem, jeśli jeździsz Mercedesem.

Jak kocha to poczeka

Jak bym tu odbił piłeczkę mówiąc, że „jak kocha, to nie sprawdza wytrzymałości drugiej osoby”, ale zacytuję tu słowa Piotra Roguckiego, które zdecydowanie lepiej pasują do tej sytuacji – „czekanie sprawia, że gorzknieje cała słodycz w nas”. Jak pisałem wcześniej, na świecie nie ma rzeczy permanentnie stałych i niezmiennych, a założenie ceteris paribus sprawdza się wyłącznie w teorii. I to teorii ekonomicznej.

Miłość jest jak bazylia na parapecie – bez podlewania usycha. Jak wyjedziesz na weekend, raczej nic jej się nie stanie, po tygodniu będzie już mocny kryzys, a po miesiącu na 99,99% zdechnie. Trzeba być nieźle oderwanym od rzeczywistości, żeby zostawić roślinkę na pewną śmierć, a gdy już dokona żywota wmawiać jej, że to jej wina.

Myślałeś, że jak wyjedziesz na rok do Anglii, to Twoja dziewczyna włoży uczucia do zamrażarki i rozmrozi je dopiero po Twoim powrocie, a międzyczasie będzie żyć jak maszyna? Nie przeżywając wewnątrz, że byliście blisko, a nie jesteście? I nie przyjmując do siebie bodźców z zewnątrz? Stary, nawet metal koroduje, a kamień wietrzeje.

To, że nie poczekała nie znaczy, że nie kochała, tylko, że daliście zwiędnąć temu, co trzeba było pielęgnować. Oboje.

Nie szukaj miłości, to sama Cię znajdzie

Nie szukaj pracy, to sama Cię znajdzie.

Nie szukaj jedzenia, to samo Cię znajdzie.

Nie szukaj lekarstwa na raka, to samo Cię znajdzie.

Jak wiadomo wszystkie rzeczy w życiu człowieka dzieją się same, a zwłaszcza te, na których mu zależy. Dyplomy za ukończenie studiów wypisują się same, awanse w pracy przyznają się same, nawet pieniądze na podróże odkładają się same. Jak myślisz, skąd biorąc się bezdomni i uliczni żebracy? Oczywiście stąd, że za bardzo się starają, gdyby tylko trochę odpuścili i wysyłali mniej CV, na pewno ktoś by do nich podszedł i zaproponował im pracę.

Zmieniając ton na mniej absurdalny: bierność nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nawet, gdy zapadasz się w ruchomych piaskach. Jeśli czego chcesz, musisz działać, pracować, starać się o to. Bez różnicy, czy mówimy o pieniądzach, sukcesie artystycznym, czy właściwym partnerze. Nie możesz siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż spadnie Ci to z nieba. Udany związek, to nie Felix Baumgartner.

Beznadziejnej rady jaką jest „nie szukaj miłości, to sama Cię znajdzie” udzielają często osoby, które same intensywnie starają się znaleźć kogoś, w kim zakochają się z wzajemnością. Jednak nie wychodzi. I im bardziej się starają, tym gorszy jest efekt. Co robią w takiej sytuacji? Zamiast zamienić sposób szukania, dobór potencjalnych partnerów, czy swój kontakt z nimi i wyeliminować przyczynę swoich niepowodzeń, stwierdzają, że samo podejmowanie działania jest winne.

To tak jakby ktoś chciał codziennie przez kilka lat przewieźć słonia w maluchu i przy każdej próbie dziwił się, że się nie mieści. I zamiast zmienić środek transportu na większy, stwierdził, że jeśli przestanie próbować, to słoń sam się przewiezie.

Kocha się pomimo czegoś, a nie za coś

Temu, że to nieprawda poświęciłem cały osobny tekst. W skrócie: zawsze wybieramy partnerów ze względu na jakieś cechy, które są dla nas atrakcyjne, choć czasem robimy to zupełnie nieświadomie. Szerzej: przeczytaj dlaczego powiedzenie „Kocha się pomimo czegoś, a nie za coś” to bujda.

Miłość to gra – kto pierwszy powie kocham przegrywa

Podejście w stylu jednej z bohaterek „Galerianek”, która żując gumę i sprawdzając stan tipsów stwierdza „miłość w naszych czasach nie istnieje, trzeba robić melanż i się nie przyzwyczajać, nie?”. Otóż: nie.

Jeśli już zakładamy, że relacje damsko-męskie to gra, to nigdy nie jest to pojedynek jeden na jednego, tylko dwójka ludzi kontra cały świat. Wygrać można tylko razem. W drugą stronę jest podobnie, też przegrywają zawsze dwie osoby. Myślisz, że zakochanie się w kimś bez wzajemności sprawia, że ta druga osoba jest szczęśliwsza? Naprawdę czułabyś się lepiej dlatego, że ktoś Ci wyznał miłość, a Ty traktujesz go jak przyjaciela? Albo w drugą stronę: mimo że serce wyrywa Ci się z klatki piersiowej, czułbyś się lepiej udając, że nic między Wami nie jest? Bez kitu, zwycięstwo w pełnej krasie.

Przegrywa tylko ten, kto nic nie robi. Jeśli tylko podjąłeś działanie, to już punkt jest po Twojej stronie.

Jeśli nie potrafisz znieść mnie, kiedy jestem najgorsza, to nie zasługujesz na mnie, gdy jestem najlepsza

Powyższy cytat najczęściej pojawia się na profilach dziewczyn, które lubię o sobie mówić, że mają „temperament”, „charakterek” albo „pazur”. Że są takie żywiołowe i nieprzewidywalne, że nigdy nie wiadomo, kiedy pierdolnie, ale jak już to się stanie, to masz robić dobrą minę do złej gry, bo przecież one takie są. Jakie konkretnie? Niezrównoważone emocjonalnie z konkretnym bałaganem na strychu, który najlepiej byłoby posprzątać z pomocą terapeuty.

Niestety, przyznanie się, że ma się problem i coś złego działo się w dzieciństwie, najczęściej nie ma miejsca. Zamiast tego pojawia się poprawianie sobie samopoczucia tekstami o tym, że druga strona powinna akceptować wszystkie jej chore jazdy, bo przecież miewa momenty, kiedy nie zachowuje się jak tornado przechodzące przez zakład ceramiczny.

Przekonanie, że „na miłość trzeba zasłużyć” wynosi się najczęściej z domu i to domu raczej mało szczęśliwego. Uczucie nie jest kością, którą daje się psu za dobre zachowanie. Sprowadzanie relacji między dwojgiem ludzi, do nagradzania mężczyzny za pożądane przez kobietę zachowania, jest zawoalowaną formą tresury, a nie miłością.

Jeśli kogoś kochasz, chcesz być dla niego miodem, który wypełnia go od środka, a nie cierniem, który go rani tak długo, aż nie uzna, że łaskawie może zrzucić kolce.

„Jeśli nie potrafisz znieść mnie, kiedy jestem najgorszy, to nie zasługujesz na mnie, gdy jestem najlepszy” – powiedział mąż-alkoholik do żony, bijąc ją kablem od żelazka.

Jedyną stałą w życiu jest zmiana

Skip to entry content

Sorry, że ostatnio was trochę zaniedbywałem i pisałem nieregularnie albo w ogóle, ale miałem duuużo na głowie i nie mam tu myśli na łupieżu. Pomijam oczywiste pierdoły jak sesja czy praca (albo szukanie pracy). Dojrzałem mentalnie (i finansowo) żeby znów przeprowadzić się na mieszkanie. Tak, tak po trzech latach gniecenia się w trójkę na 14 metrach kwadratowych opuściłem akademik.

Zarówno akademiki Uniwersytetu Ekonomicznego, jak i Akademii Sztuk Pięknych, w których miałem okazję mieszkać, miały swój zajebisty, niepowtarzalny klimat. Miały również małe, niewygodne łóżka, śmierdzące kible i zagrzybiałe prysznice. Wiadomo, że nie mieszkało się tam dla hajlajfu z „Gossip Girl”, tylko dla ludzi i szalonych melanży, ale wystarczy. Przynajmniej póki co.

Wraz z moim niezawodnym przyjacielem, stayfly’owym fotografem Maciejem, przeprowadziliśmy się do kozackiego mieszkania w kamienicy przy Krowoderskiej. 30-metrowy pokój, brak portiera i 10 minut z buta do rynku sprawiają, że można zakochać się w tym mieszkaniu, co też uczyniłem. W końcu mam dużą kuchnię, w której mogę sobie gotować do woli co chcę i kiedy chcę, bez biegania z jedzeniem z jednego końca korytarza na drugi. Małe rzeczy cieszą najbardziej.

Jak możecie się domyślać (lub też już zauważyliście), zmiany w moim życiu przełożyły się na zmiany na blogu. Jest nowy layout, nowa energia i nowe pomysły. Z tego co mogę zdradzić w tej chwili, to na pewno pojawi się dużo więcej postów związanych z gotowaniem i mogę nawet zaryzykować tezę, że będą się pojawiały regularnie. Pojawią się też tematy związane z podróżowaniem i zagranicznymi wojażami i… a zresztą sami zobaczycie.

[wzslider autoplay=”true” lightbox=”true”]

reCYCLING w MOCAKu, czyli wspólne malowanie rowerów

Skip to entry content

Czerwiec się kończy, a sesja jeszcze nie, do tego przeprowadzka i milion innych spraw, które nie pozwalają mi cieszyć się naszą przepiękną śródziemnomorską pogodą. Od jakiegoś czasu mam w ogóle wrażenie, że Kraków leży w górach – albo pełne lato i ponad 30 stopni, albo środek jesieni, deszcze i słota. Ekstra! Nic tak nie poprawia humoru jak mokre siodełko w rowerze. W rowerze, którym pojechałem na miasto załatwić wspominany milion spraw.

Dobra dość tego biadolenia. Nie przypadkowo wspomniałem o rowerach, mam coś specjalnego dla wszystkich poruszających się na co dzień i od święta na tych jednośladach. W sobotę (30 czerwca) przed MOCAKiem będzie bardzo fajny event – „reCYCLING, czyli wspólne malowanie rowerów”. Jak czytamy w opisie wydarzenia,

1

Podczas akcji będzie można:

– twórczo przemalować swój rower, wpływając tym samym na estetykę miasta,
– odwzorować specjalnie przygotowane szablony na swoim rowerze,
– przynieść lub stworzyć na miejscu własny szablon,
– zwrócić uwagę na zanieczyszczenie powietrza w Krakowie,
– zobaczyć prezentację dotyczącą roweru jako elementu kultury,
– posłuchać dobrej muzyki.

2

Brzmi super, jak dla mnie świetna inicjatywa. Chyba każdy chciałbym odpimpować swoje starego rzęcha, co? Ja na dobrą sprawę, swoją kontuzjowaną holenderkę malowałem w zeszły weekend (i to na złoto!), ale nigdy nie zaszkodzi jeszcze jej upiększyć. Miło będzie zobaczyć barwne rowery na rynku, na Kazimierzu, ba! nawet na Hucie w miejsce szarych/zardzewiały/odrapanych. Zapomniałem o najważniejszym – malowanie jest za darmo. Od razu lepiej, co?

Rowerzyści i rowerzystki (jest takie słowo?), widzimy się w sobotę o 12:00 na ulicy Lipowej 4. Niech moc kolorów będzie z wami!