Close
Close

Batman: Mroczny Rycerz powstaje – recenzja

Skip to entry content

Kijowe Kino

Byłem na wczorajszym przedpremierowym pokazie nowego Batmana w Kinie Kijów. I był to błąd. Jak się domyślacie, nikt nie poszedł w ślady psychopaty z Denver i nie strzelał, ale menadżer kina prawie zanudził nas na śmierć. Seans miał zacząć się minutę po północy, zaczął się jakieś 35 minut później. Najpierw byłem zmuszony (i reszta widzów również) obcować z  beznadziejną pseudo-konferansjerką wcześniej wspomnianego pracownika kina, następnie obejrzeć spoty promujące wszystkie wydarzenia w Kijowie zaplanowane na najbliższe stulecie, a później trailery innych filmów. Dopiero po tym całym spamie reklamowym łaskawie puścili film. Film, za który skasowali ode mnie 14 złotych.

Batfilm wciąga

Przechodząc stricte do filmu – nie będę trzymał was w niepewności – jest bardzo dobry! Trwa ponad dwie i pół godziny i gdyby nie uciskanie na pęcherz, pewnie bym nie spojrzał na zegarek i nawet się nie zorientował. Wciąga, nie dłuży się, a po napisach końcowych chcesz jeszcze.

Fabuła

Poprzednia część Batmana była tak dawno, że nie pamiętam nawet na czym się skończyła, ale nie przeszkadzało mi to w odbiorze „Mroczny Rycerz powstaje”. Film tylko w kilku (dosłownie trzech) momentach ściśle nawiązuje do poprzednich epizodów, także nie musisz być psychofanem serii, żeby wiedzieć o co kaman. Będąc już przy fabule, to główny wątek jest taki jak zwykle – ten dobry walczy z tym złym. Na początku przegrywa, później są dwa zwroty akcji, po czym z znienacka ratuje cały świat, i w glorii i chwale, z najlepszą samicą z wioski udaje się na zasłużony wypoczynek. Miałem cichą nadzieję, że może jednak na końcu umrze, ale nie (w końcu producenci sequeli muszą z czegoś żyć). Zepsuję wam zabawę i powiem, że przeżył.

Gra aktorska

Jeśli chodzi o grę aktorską, to wiadomo, że nie o nią tu chodzi. Aktorzy grają jak mogą, ale nie ma rewelacji. Mimo, że pojawiają się takie nazwiska jak Christian Bale (Batman), Joseph Gordon-Levitt (Robin) czy Morgan Freeman (Lucius Fox) to wszystkie sceny oparte są na dwóch, górach trzech minach. Fakt, faktem, że to dobre miny. Najbardziej ambiwalentne uczucia wywoływała we mnie Anne Hathaway (Kobieta Kot). Niby ma ładną sylwetkę, niby dobrze się łasiła i kociła, ale te krzaczaste brwi… bleee! Tom Hardy (Bane) za to robi bardzo pozytywne wrażenie. Niby człowiek-skurwiel, a ma taki miły i ciepły ton głosu – zawsze elegancki i klasą. Spokojnie mógłby pracować w radiu.

Co jest największym atutem filmu?

Oczywiście efekty, sceny walki i charakteryzacja. Włości Bruce’a Wayne’a robią wrażenie. Bat-jaskinia hipnotyzuje jak zawsze. Batman ma kozacki, hustlerski motor i stylowo na nim śmiga, Kobieta Kot kocie ruchy, ale i tak najlepiej wypada Bane. W każdej scenie ma jakąś czarnocharakterną stylówę i co by się nie działo, nie da rady oderwać wzroku od tego czegoś, co ma na twarzy. Przez cały film czekałem, aż Batman mu to ściąganie, żeby zobaczyć co on do cholery ma z tą twarzą, że tak to musi zasłaniać, ale… a zresztą zobaczycie sami.

Jak wspomniałem we wstępie, w filmie cały czas jest akcja. Ciągle coś się dzieje, nawet w momencie gdy Bruce Wayne a.k.a. Batman przestaje być głównym bohaterem i schodzi na dalszy plan. Nie ma zamuły, są dreszcze, ekscytacja i napięcie. Główny wątek nie nuży, a poboczne dobrze go dopełniają. No może poza wątkami miłosnymi, bo i scena seksu była słaba i to flirtowanie z Kocicą mało emocjonujące. Za to jak się leją po pyskach, to już porządnie.

Reasumując

Stay Fly zatwierdza. Sprawdźcie to!

(niżej jest kolejny tekst)

Ile kosztuje wydanie książki w self-publishingu? Jakieś 37 200zł

Skip to entry content

Kiedy media poruszają temat self-publishingu, najczęściej robią to w kontekście zysku. Jest ktoś choć trochę zainteresowany rynkiem wydawniczym, kto nie wie jak duża przepaść dzieli wynagrodzenie dla autora z jednego sprzedanego egzemplarza w modelu self-publishingowym i w wariancie z wydawcą? Tak? To w skrócie: we współpracy z dużym wydawnictwem, przy dobrych wiatrach, dostajesz 10% z ceny sprzedaży, wydając się samemu od 50% w górę.

Zakładając, że średnia cena książki w Polsce to 40zł, w pierwszej opcji są to maksymalnie 4 zł brutto, w drugiej minimum 20. Najczęściej jednak 3zł przy wydawnictwie i 30zł przy publikowaniu się samemu. Spora różnica? No, raczej. W pierwszym wariancie nie starcza Ci nawet na 2forU w Maku, w drugim możesz zabrać koleżankę na Happy Meala i jeszcze zostanie Ci na oranżadę.

Jest tylko jedna kwestia, która często bywa przemilczana przy huraoptymizmie związanym z zyskami w self-publishingu: koszty. Autor wydając się samemu ponosi WSZYSTKIE koszty. Zarówno „Lunatyków” jak i „To tylko seks” wydałem samodzielnie, tak że trochę o kosztach wiem.

Jaki koszt powstania książki ponosi autor przy self-publishingu?

(wszystkie poniższe kwoty, to wyliczenia oparte na mojej ostatniej powieści – „To tylko seks” – liczącej 300 000 znaków i podane są wraz z VATem, w zależności od typu książki, objętości i poziomu tekstu, poszczególne składowe mogą pójść w górę lub w dół)

Redakcja. Z punktu widzenia czytelnika kwestia najistotniejsza, z punktu widzenia autora temat często pomijany. Dzięki dobrej redakcji z piramidalnych głupot może powstać książka całkiem znośna. To redaktor odpowiada za wyłapanie nielogicznych zachowań bohaterów, rozmijania się z realiami, czy wycięcie fragmentów ciągnących się w nieskończoność rozdziałów.

Redakcja jest jak dobry warsztat samochodowy – z Poloneza Caro może zrobić samochód. Niestety, wielu autorów przekonanych o swym geniuszu, nawet nie dopuszcza do siebie myśli, że ich tekst mógłby wymagać poprawek. Odpuszcza redakcję wierząc, że ich książka to Bentley Continental, gdy w rzeczywistości to bity Fiat Multipla.

Ile to kosztuje? Profesjonalna redakcja w Twardej Oprawie, prowadzonej przez Kingę Rak, to około 2 300zł.

Korekta. To nie tylko przecinki. To również zapis dialogów, liczb, dat, nazw własnych i drugie sito wyłapujące wszelkie błędy.

Ile to kosztuje? Korekta, w tym samym miejscu co wyżej, to około 1 600zł.

Okładka. W kwestii promocji i sprzedaży kluczowy element.

Stare góralskie przysłowie mówi „nie oceniaj książki po okładce”. Realia rynku mówią „z brzydką okładką książki nie sprzedasz”. W środku możesz mieć materiał na Paszport Polityki, ale jeśli opakowanie będzie odstraszać, to nikt się o tym nie dowie. Możesz się wściekać i przeklinać stwórcę, ale właśnie tak to działa. Dlatego nie warto przycinać na dobrym grafiku, czy ilustratorze, zwłaszcza, że nie są to wyjątkowo drogie rzeczy, a jeśli projekt faktycznie będzie ładny, ludzie sami będą wrzucać zdjęcia książki na Instagrama, robiąc Ci darmową promocję.

Wyjątkiem są tu czytelnicy kryminałów – im bardziej okładka przypomina sklejkę w Paincie, tym większe prawdopodobieństwo, że kupią dany tytuł.

Ile to kosztuje? U Agaty Dębickiej piękna okładka oparta na ilustracji to około 1 200zł.

Skład. Czyli to jak tekst wygląda po wydrukowaniu. Konkretnie, to jak wygląda strona tytułowa rozdziału – czy są wodotryski, upiększacze, cudawianki? Jak wygląda strona w środku rozdziału – jakie marginesy, interlinia, numerowanie, tytuł rozdziału w rogu, nazwisko autora w drugim, telefon do Telepizzy w trzecim? Podzielenie zdań na linijki, tak by między wszystkimi słowami był dokładnie takim sam odstęp.

Ile to kosztuje? Sprawny i fachowy skład w Zuchowym Studiu to około 700zł.

Druk. W przypadku powieści, w której rdzeniem jest słowo pisane, najczęściej jedyny kolorowy element to okładka, przez co koszt druku jest stosunkowo niewielki. W zależności od liczby stron i rodzaju papieru jaki wybierzemy, to od 4 do 7 złotych za egzemplarz przy nakładzie 1000 sztuk. Przy tematach gęściej ilustrowanych, typu poradnik z obrazkami, robi się z tego kilkanaście złotych, a przy książkach dla dzieci, czy publikacjach kulinarnych, cena dochodzi do kilkudziesięciu złotych. Czyli na granicy opłacalności.

Ile to kosztuje? Za druk 1100 egzemplarzy „To tylko seks” liczących 280 stron, z okładką z kredą matową 300 gram i papierem w środku ecobook 80 gram, zapłaciłem 5500zł w Drukarni Sowa.

Jaki koszt promocji książki ponosi autor przy self-publishingu??

Strona sprzedażowa. Po okładce to chyba najważniejszy element całego self-publishingu. Jeśli zastanawiasz się, czy warto ją mieć, to znaczy, że absolutnie nie masz pojęcia o sprzedaży. Mamy XXI wiek, algorytm Facebooka wie o Tobie więcej niż własna matka, a pogodę częściej sprawdzasz wpisując nazwę miasta w Google, niż wyglądając za okno. Jeśli nie da się czegoś znaleźć w wyszukiwarce, to znaczy, że nie istnieje. A niełatwo sprzedać coś, czego nie ma.

Strona sprzedażowa to wizytówka Twojej książki w sieci i jednocześnie Twoja własna księgarnia. Miejsce, w którym potencjalny czytelnik może ją obejrzeć, dowiedzieć się co jest w środku i przede wszystkim kupić. To, jak będzie wyglądała, ile treści na niej umieścisz i w jakiej formie, a przede wszystkim, czy w ogóle się otworzy, decyduje o tym, czy ktoś kliknie magiczny przycisk „zamów”, a potem „zapłać”.

Widziałem naprawdę wiele stron sprzedażowych powstałych na zlecenie, wydawać by się mogło, dużych i poważnych wydawnictw, a wyglądały jak śniadanie po przejściu przed układ pokarmowy. I zgadnij: co? Nie kupiłem tych książek, mimo że byłem nimi zainteresowany. Zaryzykowałbyś obiad w restauracji, która z zewnątrz wygląda jak melina?

Ile to kosztuje? Responsywna strona internetowa z podpiętymi płatnościami, regulaminami, wizualizacjami książki i wsparciem technicznym, to 3000zł u Andrzeja Kozdęby z Brave New.

Film promocyjny. Żyjemy w dobie treści wizualnych z naciskiem na wideo, dlatego Youtube już lata temu zaorała blogosferę pod kątem zasięgów, a Instastories jest trendującą formą komunikacja. To pierwszy powód, dla którego powinieneś mieć film opowiadający o Twojej książce. Drugi jest taki, że jeśli zdecydowałeś się napisać powieść, czyli najtrudniejszą formę literacką z punktu widzenia promocji, to zwiastun filmowy jest najsensowniejszym pomysłem, żeby pokazać „co jest w środku”.

W przypadku poradników sprawę załatwia wrzucenie spisu treści, w przypadku biografii pokazanie facjaty osoby, której dotyczy książka. Przy beletrystyce niestety to nie działa. Stawanie na głowie i kręcenie się wokół własnej osi również. Mając do czynienia z fabułą możemy oczywiście pokazać czytelnikom jej fragmenty, ale działa to głównie na osoby, które są już na tyle zainteresowane danym tytułem, by poświęcić swój czas na czytanie. Większość chce, żeby przekazać im w maksymalnie kilkudziesięciosekundowym skrócie „o czym to, do cholery, jest?” .

I na to pytanie zrozumiale odpowiada film.

Ile to kosztuje? U Michała Sulicha z Salty Skills Films, wideo do internetu z dwoma aktorami, lektorem i scenariuszem nawiązującym do książki, to 4000zł.

Grafiki promocyjne. Sam film, to oczywiście za mało. Żeby kampania promująca Twoją książkę miała sens, czyli żeby ktoś ją kupił, materiałów promocyjnych potrzebujesz przynajmniej kilkanaście. Zazwyczaj odbiorca musi spotkać się kilka razy z informacją o produkcie, żeby w ogóle odnotował jego istnienie, przekonanie go do podjęcia decyzji zakupowej wymaga jeszcze większej aktywności.

W trakcie przedsprzedaży „To tylko seks” publikowałem zarówno filmy promocyjne, materiały od patronów, zdjęcia książki, fragmenty tekstu, jak i grafiki przedstawiające bohaterów powieści, a i tak wiem, że powinienem zrobić więcej.

Ile to kosztuje? Koszt 7 ilustracji z sylwetkami bohaterów, narysowanych przez Agatę Dębicką, to 1500zł.

Sesja zdjęciowa. Po co i na co to komu? Profesjonalne zdjęcia autora i książki przydadzą się:

a) na stronę internetową, bo selfie w kiblu średnio uwiarygadnia Cię przed potencjalnymi czytelnikami

b) do mediów społecznościowych, by pokazać ludziom, że książka nie jest tylko wizualizacją sklejoną w Photoshopie, ale naprawdę istnieje

c) do mediów nie-społecznościowych, żeby miały co pokazać w artykule, kiedy informacja prasowa o Twojej książce powali ich na kolana i będą chcieli o niej napisać, a fota zrobiona tosterem w nieoświetlonej piwnicy średnio będzie się nadawać

d) dla patronów, bo wiesz, że powinieneś mieć patronów medialnych książki i to, jak zaprezentują ją w swoich kanałach, wpłynie na to, ile sztuk zejdzie w przedsprzedaży?

Ile to kosztuje? Profesjonalna sesja zdjęciowa u uzdolnionego Marcina Malickiego, to 1400zł.

Reklama na Facebooku. Za darmo umarło. To że Facebook nie pobiera opłaty za założenie profilu promującego Twoją działalność, nie znaczy, że jest instytucją charytatywną. Nawet jeśli masz turbozaangażowaną społeczność, to na pewnym etapie za dotarcie do niej trzeba zapłacić. Zwłaszcza za dotarcie z komunikatem sprzedażowym.

Ile to kosztuje? Od 1 grosza, do nieskończoności, przy czym sugerowałbym mieć większy budżet na sponsorowanie treści niż mniejszy. Wydając „To tylko seks” zakładałem, że reklama na Facebooku będzie mnie kosztować 3000 złotych, co w moich wyliczeniach było optymalnym budżetem. Skończyło się na tysiącu, ponieważ przez „seks” w tytule, algorytm stwierdził, że próbuję sprzedać usługi dla dorosłych i banował mi reklamy.

Coś jeszcze? Tak. Pół roku pracy

Mało kto bierze to pod uwagę, ale powieści ani nie piszą, ani nie wydają się same. To praca na pełen etat, a tuż przed premierą, bywa, że i na półtora etatu.

Wszystkie działania, które wymieniłem wyżej musisz zaplanować, najlepiej równolegle z pracą nad tekstem, a przede wszystkim znaleźć osoby, które je zrealizują. Trafić na niekompetentnych ludzi, którzy powiedzą, że postawią Ci stronę sprzedażową za dwie stówki, po czym skasują zaliczkę i przestaną odpisywać na maile, jest naprawdę łatwo. Trudno za to opanować emocje w momencie, kiedy dochodzi do Ciebie, że straciłeś półtora miesiąca i znów jesteś w punkcie wyjścia, bo chciałeś oszczędzić kilka złotych.

Przy „Lunatykach”, mimo że był to mój debiut wydawniczy, zaliczyłem tylko kilka małych wpadek, a całość pracy nad książką zajęła mi 12 miesięcy. Napisanie i wydanie „To tylko seks” trwało połowę tego czasu. Z jednej strony, dlatego że nie była to taka kobyła jak mój debiut („Lunatycy”, to ponad 600 000 znaków!), a z drugiej, dzięki doświadczeniu i wiedzy jak wygląda cały proces i gdzie są punkty zapalne, potrafiłem go zoptymalizować. Choć i tu nie obyło się bez potknięć i zarwanych nocy.

Ile to kosztuje? W zależności od kosztów życia w danym mieście, może to wyglądać różnie, 6 miesięcy w Krakowie w standardzie nie-studenckim, to od 15 000zł wzwyż.

To ile w końcu kosztuje ten cały self-publishing?

Sumując wyliczenia, które podałem powyżej, same koszta podwykonawców to 22 200zł brutto, przy czym, są to oczywiście ceny dla osób z ulicy. U mnie suma faktur stanęła na 14 900zł, bo z większością wymienionych wyżej osób znam się osobiście i część wykonała swoją pracę za półdarmo, za co jestem im ogromnie wdzięczny.

Licząc więc całkowity koszt wydania „To tylko seks” (niecałe 300 000 znaków, 1100 sztuk nakładu) po stawkach rynkowych i wliczając w to koszt swojej pracy, a konkretnie pół roku życia w jednym z największych polskich miast, dobijamy do 37 200zł brutto.

Mało? Dużo? Ciekaw jestem Twojej opinii.

zdjęcia w nagłówku pochodzą od czytelników, którzy opisali je hashtagiem #jestempatronem na Instagramie

Grzeczny Chłopiec gotuje #4 – Faszerowane papryczki

Skip to entry content

Przed wyjazdem do Paryża (korzystając z dobrodziejstwa posiadania własnej kuchni) udało mi się przyrządzić kozackie danie – faszerowane papryczki. Brzmi, wygląda i (o dziwo) smakuje bardzo dobrze, jednak z góry muszę zaznaczyć, że nie jest to „danie w 5 minut”. Przygotowanie trochę zajmuje i to nawet sporo. Od momentu wyłożenia zakupów z produktami na stół, do rozkrojenia gotowej papryczki, minęło jakieś półtorej godziny. Nigdy tyle nie czekałem na jedzenie, ale na szczęście nie było ofiar śmiertelnych.

 

Co nam będzie potrzebne?

– 10 okazałych czerwonych papryk
– 500 gram mięsa mielonego
– 2 pomidory
– pieczarki (cholera, nie pamiętam ile, ale coś ponad pół kilo)
– 2 cebule
– 1 paczka ryżu (może być Uncle Ben’s)
– 200 gram startego sera żółtego
– 2 puszki koncentratu pomidorowego
– sól, pieprz, bazylia, oregano, majeranek (ewentualnie zioła prowansalskie)

Z góry uprzedzam, że roboty przy tym jest od cholery. Gdyby nie wsparcie techniczne mojej dziewczyny, pewnie bym się poddał w połowie.

 

1. Obieramy i kroimy pieczarki w drobną kostkę.

 

2. W międzyczasie gotujemy ryż.

 

3. W drugim międzyczasie smażymy mięso.

 

4. Gdy już wszystkie pieczarki zostaną skrojone w kosteczkę, dorzucamy do nich poszatkowaną cebulę i całość dusimy na patelni.

 

5. W trzecim międzyczasie mieszamy ugotowany ryż z usmażonym mięsem i dodajemy do tego pomidory pokrojone w kostkę oraz koncentrat pomidorowy.

 

6. W czwartym międzyczasie trzemy cały ser na tarce i dosypujemy go do michy z mięsem, ryżem i pomidorami.

 

7. Jeśli pieczarki jeszcze się nie zblanszowały na odpowiedni kolor, to w piątym międzyczasie drążymy papryki ścinając im górę i wycinając bebechy. W kolejnym międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni.

 

8. Dobra, teraz pieczarki na pewno już są gotowe. Jeśli macie na tyle dużą miskę żeby wymieszać cały farsz z pieczarkami, to zróbcie to. Jeśli nie (tak jak ja), to też nie ma powodu do paniki. Bierzemy wydrążone papryki i napełniamy je po same brzegi, pakując w nie na przemian warstwę pieczarek, a następnie farsz.

 

9. Papryczki są wypchane po brzegi, wkładamy je do rozżarzonego piekarnika i trzymamy tam około 15 minut. Farsz, który został możemy sobie podjeść, wyobrażając sobie jak dobrze będzie smakowała całość.

 

10. Jeśli kwas żołądkowy jeszcze nie strawił nam wnętrzności, możemy rozkoszować się smakiem faszerowanej papryczki a la Grzeczny Chłopiec. Według mojej dziewczyny i współlokatorów było bardzo dobre, więc nie sposób mi się nie zgodzić z nimi. Smacznego!

Pezet – Miejski Sound (J&B City Remix)

Skip to entry content

Dzisiaj miało być zwyczajowo „High Five”, ale wczoraj pojawiła się taka petarda, że to jej postanowiłem poświęcić piątkowy wpis.

Pezet, jako ambasador whisky J&B, od grudnia do marca prowadził konkurs, w którym jego fani przysyłali nagrane przez siebie dźwięki miasta. Akcja nosiła nazwę „City Remix”, a przysłane sample miały posłużyć do stworzenia muzyki, pod którą zarapuje Pezet. No i doczekaliśmy się, wczoraj pojawił się premierowy utwór wraz z klipem.

Numer jest wielką bombą, totalny kozak! Za produkcję muzyczną odpowiedzialny jest Auer, koleś który dołożył swoją cegiełkę do powstawania dupstepowo/grimeowej płyty „Radio Pezet”, a ostatnio nieźle zremixował pseudo-poetyckie wypociny Brodki. W „Miejskim soundzie” odwalił kawał dobrej roboty. Jest nowocześnie, jest energicznie i mimo, że to raczej mocna elektronika niż pianinko i smyczki, to nie jest to przesadzone i zbyt ciężkie. Buja (i to jak cholera), a o to właśnie w rapie chodzi. No właśnie, rapie…

Już widzę tę falę hejterów, która będzie pisać na YouTubie, że woleli starego Pezeta z „Muzyki Klasycznej”, a to w ogóle nie jest rap, tylko jakaś techniawka i nie da się tego słuchać. Mogę się założyć o pół litra, że za dwa, góra trzy lata wszyscy raperzy oprócz Hemp Gru i Eldoki będą nawijali pod takie bity. Kto się nie rozwija, się zwija i taka jest prawda. Ile można męczyć te same, zamulone sample z lat 80-tych? Dopóki hajs nie przestanie się zgadzać, wiem, wiem.

Co do warstwy lirycznej, to Pezet nie gada w tym utworze o niczym poważnym ani sensownym, bo też nie takie było założenie. Rapuje na poziomie Swaya czy Dope D.O.D., o tym że chodzi sobie po mieście, słucha muzy i go to jara. I mnie też to jara, bo efekt jest zajebisty.

Sam klip jest już trochę słabszy. Jego koncepcja została oparta na światłach miasta, jednak wypadają trochę blado. Mało kolorów, mało wyjątkowych ujęć, których nie widziałbym tak często w innych teledyskach, a moment z drewnianymi tancerzami daje ciała po całości. Fakt faktem, nie ma tragedii, ale nie jest to też coś od czego bym oszalał (jak w przypadku muzyki). A może u was jest inaczej, co?