Close
Close

Schował mi worek z trampkami. Szukałem go 15 minut, nie znalazłem, spóźniłem się na lekcję i dostałem reprymendę od wychowawczyni, że nie mam zmiennego obuwia. Śmiał się z cała klasą. Mnie to nie śmieszyło.

Podczas długiej przerwy wyciągnąłem mu piórnik z tornistra i poprzebijałem wszystkie naboje. Śniadanie, podręczniki i zeszyty pływały mu w atramencie. Śmiałem się z połową klasy. Wychowawczyni to nie śmieszyło.

Kazano nam się przeprosić, pogodzić i polubić. Taki pedagogiczny żarcik.

3 lata później byliśmy bliskimi kumplami. Czesaliśmy kombosy w Tekkenie, próbowaliśmy zaciągnąć się papierosem bez wymiotowania i uganialiśmy się za tą samą 12-latką. W Tekkena byłem lepszy, zaciągać nauczyłem się dopiero w liceum, a Alicja miała gdzieś nas obu. Kiedyś po wuefie, widzieliśmy jak siedzi z Piotrkiem z 5b na ławce za boiskiem i trzymają się za ręce. Przez następny semestr Piotrek był najczęściej faulowanym zawodnikiem. Przypadek.

W gimnazjum zaczęło nam być nie po drodze. Przestaliśmy gadać. Burza hormonów, czy coś. W średniej szkole wróciliśmy do mówienia sobie „cześ”, a w okolicach matury znów mogłem powiedzieć, że Kamil to mój kumpel. Zatoczyliśmy koło.

Ja miałem problemy z trafianiem do bramki, on ze zdawaniem. Mnie z łatwością przychodziło liczenie pochodnych, jemu łamanie nosów. On nie odnalazłby się na studiach, ja w roli męża i ojca w tak młodym wieku. Dużo nas dzieliło. W zasadzie to bardzo dużo, ale nie mieliśmy problemu, żeby się dogadać. Zawsze znajdowaliśmy wspólny język, bo łączyło nas to samo – chcieliśmy od życia więcej. Więcej, niż mieliśmy. I chciało nam się ruszyć dupę, żeby to zdobyć.

Obaj chcieliśmy żyć jak królowie – jeść kawior z bieługi na półmiskach z Rosenthala na śniadanie i pić Dom Perignon w Hiltonie na podwieczorek. Jeździć na deskorolce po Luwrze i na bmxie po Belwederze. Surfować na falach w Californii i tańczyć na karnawale w Rio. Budzić się w Paryżu i zasypiać w Tokio. Przeżywać, doświadczać, poznawać. Z tym, że ja bardziej chciałem być rekinem biznesu grającym na giełdzie, a on właścicieli największej firmy budowlanej w kraju, ale cel był ten sam.

Od kilku lat widujemy się dość rzadko. W zasadzie to raz do roku. W dodatku, gdy go odwiedzam, to jest jakiś zfochowany. Mało się odzywa. Nie wiem, czy to przez pogodę, czy ma do mnie jakiś żal, ale gdyby ktoś spojrzał na nas z boku, to pomyślałby, że prowadzę monolog. Wczoraj też tak było. Słowem się do mnie nie odezwał! Może nie podobały mu się moje nowe buty i wolał nic nie mówić, żeby nie wypalić, że wyglądam jak pajac? Nie wiem, ale zawsze gdy rozmawiam z Kamilem i zapalam znicz nad jego grobem, myślę, że za wcześnie odszedł.

20 lat, to nie jest dobry moment na śmierć. Zresztą jest w ogóle jakiś dobry moment, żeby umrzeć?

Długo wydawało mi się, sorry, byłem przekonany, że nigdy nie nastaje taki czas w życiu człowieka, kiedy myśli sobie „aaa, tyle już zrobiłem to mogę iść do gleby”. Albo „zobaczyłem, co miałem zobaczyć. Nie ma sensu dalej uszczuplać kasy ZUSu. Szykujcie trumnę”. „Wszystkie kluby w Europie odwiedzone, browary wypite, laski zaliczone. Nic tu po mnie, dzwońcie po koronera” też brzmi absurdalnie.

Byłem pewien, że zawsze jest coś jeszcze.

Jeszcze jeden kraj do poznania. Jeszcze jedna książka do przeczytania. Jeszcze jedna góra do zdobycia. Jeszcze jedno danie do spróbowania, czy choćby para cholernych butów do kupienia! Zawsze jest coś jeszcze. Coś czego nie widziałem, nie próbowałem, nie doświadczyłem, nie mam, a chcę! Chcę, chcę, chcę!

Myliłem się.

Spotykam ich na światłach, spotykam ich w przejściu przy dworcu, mijamy się w drzwiach autobusu. Nie mają czasu pogadać. Nie chcą pogadać. Nie mamy o czym pogadać. Zaczęli „dorosłe” życie, podobno to „prawdziwe”. Chodzą do pracy, spędzają tam średnio połowę czasu, w którym nie śpią, wracają do domu i oglądają serial. Bez różnicy jaki. Dostają wypłatę. Płacą za przeciętną szamę i klitkę w której śpią. I to im wystarcza. Są zmęczeni. Zrobili swoje. Nikt nic więcej od nich nie wymaga, więc nic ponad to nie robią. Przez kolejne 40 lat będą jeść, srać i spać. I tyle. Chcą tylko świętego spokoju. Nic więcej.

Dla nich to dobry moment na śmierć. Nawet im to nie zrobi różnicy.

autorem zdjęcie jest Dawid Wallace

---> PRZECZYTAJ KOLEJNY TEKST
 • Damian Puzio

  I wlasnie przez to.ze spoleczenstwo.staje sie wygodne „ci z gory ” zatruwaja nas, zatruwaja wode, zywnosc, buduja apteki zeby pakowac w nas chemie aby darmozjady powoli umieraly. „Nieuleczalny” rak i inne choroby i ludzie w wieku 40 lat ida do.piachu…stopniowe powolne zmniejszanie populacji .
  Przez to ze tak wiele ludzi nie jest tu potrzebnych i umarli za zycia…

 • Hubert Górowski

  Kurwa, Stayfly, piękny tekst. Nie czytam komentarzy, bo mi się nie chce i mogę być duplikatem, ale mniejsza z tym – od razu skojarzyłem z Mr. Freeman. Kojarzysz?

  • „Mr. Freemana” zgooglowałem, ale nie kojarzę zupełnie.

 • Po przeczytaniu tego tekstu musiałem aż sprawdzić jedną informację… „1 stycznia 2013 roku populacja światowa liczyła ponad 7 miliardów ludzi”. Zmusza do refleksji.

 • Lipa

  Matko, trochę czasu minęło, ale mam nadzieję, że wszyscy ruszyliście tyłki i zaczęliście żyć kolorowo.

 • Mjichał Zet

  StayFeeling.

 • Pingback: Rysiek Ridel skończył się na Kill 'Em All()

 • Asia Ko

  Jej.Ciekawe czy powinnam się utożsamiać. Bo też myślę że mi nie zrobi różnicy, skoro będę martwa. Ale też i żyję z „jeszcze” na ustach, i myślę że mogę umrzeć tu i teraz, taka moja wersja ciekawości świata- rozpłynięcie się w niebycie, czy co tam będzie dalej, też może być interesujące,kwestia perspektywy.

 • Małgorzata

  Mocny tekst! Aż się zalogowałam.

 • Przerażające. Po prostu przeraża mnie wizja takiej pustej egzystencji. Bez celów, z przyzwyczajenia. Mam nadzieję, że mnie nigdy w przyszłości… Nawet sama myśl o tym mnie dobija. Nigdy. Zamieść pod dywan wszystkie marzenia, zmienić codzienność w koszmar rutyny. Boże, nigdy. Mam nadzieję, że zawsze będzie ta kolejna książka i kolejna góra, że nigdy nie przestanę z nich rezygnować. A może choć jedna osoba przeczyta ten tekst i pomyśli: „Co ja robię ze swoim życiem? Muszę to zmienić, muszę zacząć znowu prawdziwie żyć!”.

 • Magdalena Wac

  W swój pokrętny sposób mnie motywujesz. Zwyczajnie nie chcę, żeby to był tekst o mnie.

 • Bardzo poruszający tekst. Ja na szczęście zauważam wokół siebie coraz więcej osób, którym „się chce” i sama też do nich należę.

 • Kuba

  Zrobiło mi się strasznie smutno. Tak szczerze, to ryczeć mi się chce, bo mam marzenia, jakoś tam do nich dążę, ale to i tak nie jest to, w jaki sposób mógłbym funkcjonować…

 • Izabela K.

  Ale może to dla nich jest właśnie szczęście? Nie każdy ma w sobie tę chęć do ciągłego biegu, ciągłego rozwoju, ciągłego wyrywania chwil, ciągłego pochłaniania życia, ciągłych poszukiwań. Ja mam, Ty pewnie masz, ale czy przez to jesteśmy inni, lepsi, szczęśliwsi? :) A poza tym dobry tekst i świetnie napisany. Lubię.

 • Małgorzata Zdziebko Zięba

  Cholernie dobry wpis, nawet nie mogę wymyślić jakiegoś mądrego komentarza …

 • Kinga

  Nie chcę czekać do poniedziałku, by Ci powiedzieć, że to chyba najlepszy Twój wpis, dlatego wyjątkowo to piszę :) dzięki.

 • Baśka

  Tekst… porusza. W pewnym momencie się nie zgadzam, bo nie uważam, żeby nawet dla tych ludzi bez marzeń, celu, tylko egzystujących był dobry moment – dobry moment na śmierci. Dla mnie to oksymoron. I próbuję na to patrzeć z różnych perspektyw – i nadal nie. Po prostu śmierć to przerwa, definitywna, której być nie powinno. Bo psuje. Cokolwiek przerywa, psuje to. Nawet jeśli życie niekoniecznie było dobre, wesołe, porywające, czy sensowne. Tak uważam, może źle, może dobrze. W tym momencie chyba tak samo jak spora część ludzi jestem w takim życiowym dołku, bo sama nie wiem, czego chcę. Czy chcę się rozwijać? Czy może nie? Czy mam jakiś cel? Marzenie? A może nie? Chodzę sobie na zajęcia, czasem, potem tępo patrzę w ekran. Czasem wychodzę ze znajomymi, czasem nie. Ale nie powiedziałabym, że moje życie jest tak beznadziejne, że najlepiej, gdybym teraz umarła. W ogóle nie chcę umierać, egzystencja – nawet ta marna, jest na swój sposób piękna. I w ogóle to szukam jakichś sensownych rozwiązań dla mnie, to szukanie – wydaje mi się, nadaje pewien sens, bo gdybym teraz umarła, możnaby śmiało stwierdzić, że zrobiłam wszystko to, co zaplanowałam jako 6-letnia dziewczyna. Z tamtej perspektywy patrząc, możnaby stwierdzić, że niesamowicie wszystko wyszło i się udało. A z drugiej, że być może wszystkie te lata na swój sposób były stracone. Kto i komu dał/daje prawo, żeby ocenić, czy bytujemy, czy żyjemy? Patrząc na to z perpektywy chwili obecnej, czy przyszłości? Może jednak z przeszłości? Świat jest niesamowicie skomplikowany i mnie, której kiedyś bardzo łatwo było rzucać sądy na lewo i prawo, najczęściej przypada kwestia: „Nie wiem, być może.” Rozpisałam się. W ogóle, tego typu święta budzą we mnie mocne refleksje, dużo przemyśleń i uważam, że są bardziej dla żywych, niż zmarłych. To chyba lepsza okazja, by coś zmienić, aniżeli klasyczna noworoczna.

 • Kamil Skrok

  Twoje teksty są po prostu genialne. Każde przeczytane słowo zachęca mnie do przeczytania kolejnego i kolejnego, aż zastaje mnie koniec i ten niedosyt, bo „poczytałbym coś jeszcze”. Bardzo Ci dziękuję, że piszesz tak jak piszesz. Naprawdę wielki szacunek za to co robisz. Chciałbym, żeby mój blog kiedyś miał w sobie to „coś” co Twój zdecydowanie ma! Pozdrawiam

 • Karolina Filipiak

  damn !! lekko roz….ś mi konstrukcję ! Dzięki !

 • Janek, świetny tekst. Cieszę się, że w końcu poznamy się podczas BFG.

 • Małgorzata

  Nasuwa mi się następująca refleksja..kto komu ( i na jakich zasadach) daje prawo do oceniania życia innych? co wiemy o celach, marzeniach, dążeniach, pragnieniach drugiej, nawet bliskiej osoby? Być może wiemy tyle ile chce dana osoba, żebysmy wiedzieli,
  być może błędnie oceniamy sytuację, być może NASZ punkt widzenia i NASZA subiektywna ocena nie jest zgodna ze stanem faktycznym, z prawdą.
  Żyjemy i dla siebie i dla bliskich, jedno z drugiego( niestety lub stety) wypływa.
  Moje pytanie jest następujące:-) dlaczego jeśli w naszej ocenie ktoś wegetuje,żyje jak warzywko bez celów i marzeń, dlaczego nie może sobie tak żyć dalej, skoro taki jest jego wybór?Czy z tego powodu jest głupszy, gorszy i powinien to oraz tamto,zasługuje na to czy nie zasługuje w ogóle ponieważ my tak uważamy:-)?

  • Gosia, ja nie mówię, że ktoś kto „wegetuje,żyje jak warzywko bez celów i marzeń” nie może żyć i powinien umrzeć, tylko, że to dla niego dobry moment, bo jaki znajdziesz lepszy?

   • Małgorzata

    Dobrze, odpowiem.Nie ma dobrego momentu, ponieważ śmierć jest straszna.Jest przerażająca.Przeżyłam śmierć bardzo bliskiej mi osoby, która umierała na moich oczach pomimo przeszło godzinnej reanimacji.
    A śmierć wybiera sama… i osobę i moment.

    • Tak, masz rację, śmierć jest przerażająca, najczęściej sama wybiera moment i dotknie nas wszystkich, dlatego warto żyć, a nie wegetować.

 • W sobotni wieczór siedzę sama przed komputerem. Cholera… należę do ludzi, którzy nie żyją. A powinnam jak wszyscy iść się teraz najebać, bo weekend. ;[

  • Małgorzata

   o przepraszam:-) chciałam kliknąc ptaszka na „tak” i coś mi się pomyliło:-)
   Nie martw się:-) ja w sobotni wieczór siedzę w pracy do 22, a w niedzielny ranek ( czyli jutro)na 10 do pracy.Bynajmniej dzisiaj po powrocie około 23, nikt na mnie z kubkiem herbaty czekać nie będzie :-)
   nie przejmujemy się, żyjemy i fru.

   • Ana

    Właśnie! Łatwo jest pisać, że tylko „funkcjonujemy”, że „mentalnie nie żyjemy”, gdy się trafiło w odpowiedni czas i miejsce. Wiele sytuacji i miejsc, niestety, ogranicza szerokość rozkładanych skrzydeł. A tak chciałabym, żeby świat był tylko czarno-biały!

 • Joanna

  Zawsze się boję, że zostanę takim człowiekiem..
  Ale potem wychodzę z domu, rozglądam się, a moją głowę wypełniają różne myśli i skojarzenia. Wtedy przypominam sobie, że przecież zawsze mogę zostać szalonym mordercą. Nuda by mnie nie dopadła. Po takiej myśli od razu lżej się żyje.
  ;)

 • Ciesielka

  Podoba mi sie końcówka, doskonale to ująłeś. Większość ludzi, nawet tych młodych, żyje teraz ‚bylejak’, bo inaczej nie umiem tego określić. Mam wrażenie, że studia to dla niektórych koniec edukacji, moment w którym nie trzeba się już rozwijać, iść do przodu. Znajdują pracę w korporacji i zaczynają swoją codzienną bylejakość. Praca, dom, seriale, od czasu do czasu piwo ze znajomymi. Ci sparowani, jeszcze rzadziej wychodzą z domu. Żyją tylko na tym co osiągneli dotychczas ale nie idą na przód. To tak jakby, posiadanie papierka ze studiów, który w dzisiejszych czasach prawie nic nie znaczy, całkowicie zaspokajało ich ambicje.
  Sama tak nie potrafię, więc cały czas coś robie, rozwijam się. Ciągle mi mało, a najczęsciej słyszę od innych” skąd masz siłę na to wszystko? Jak to robisz, że po pracy znajdujesz siłę, żeby się uczyć, chodzić na kursy, na siłownie”. Wydaje mi się, że to nie jest kwestia charakteru tylko coraz bardziej wygodnego społeczeństwa w jakim żyjemy. I z każdym rokiem, mam wrażenie, że jest jeszcze gorzej.

  • Dawid

   Dokładnie! (aż się zalogowałem :)

  • Ksenia

   Zgadzam się!

 • Trafne spostrzeżenie, świetnie włożony kij w mrowisko. Mogę dołożyć swoje ”ale” do tego mrowiska? Czy aby na pewno im nie robi różnicy? Dlaczego należytym wzorem postępowania ma być nieustanne dążenie do bycia lepszym? Może życie-wegetacja jest równie satysfakcjonujące dla pewnych grup osób?

  • Joanna

   Popieram. Każdy ma swoją definicję szczęścia i zadowolenia.

  • Wojciech, nie mówię, że należy być ćpunem rozwojowym, ale w „życiu” chodzi stricte o żeby „żyć”, a tak jak sam zauważyłeś, czy wegetacja faktycznie jest „życiem” czy tylko podtrzymywanie procesów fizjologicznych? Reasumując, niemal nikt nie chce umierać, a jeśli już ma to zrobić, to najchętniej w momencie, gdy zrobi wszystko co sobie zaplanował i nie ma już kolejnej rzeczy którą chciałby zrealizować. Te osoby już są na takim etapie, więc znajdziesz dla nich lepszy moment?

   • Pytanie zatem brzmi, czy przysłowiowy święty spokój i spędzenie kolejnych kilkunastu / kilkudziesięciu w błogim braku jakichkolwiek zmian może zostać uznane za cel do realizacji? Sam bywam ćpunem rozwojowym (chociaż ćpunem raczej się po prostu jest), ale głośno zastanawiam się dzisiaj nad różnorodnością ludzkich potrzeb – Zaduszki łagodzą obyczaje.

    • Bardzo dobre pytanie, tylko czy podtrzymywanie stanu, który nie wymaga od nas zaangażowania faktycznie można nazwać celem?

     • Kilka dni temu odpowiedziałbym, że absolutnie nie. Za kilka dni najpewniej znów bez zawahania odpowiem właśnie w taki sposób. A dzisiaj się zastanawiam. Może to nie Zaduszki, a przekora? Zawsze korci mnie zastanowienie się nad innym punktem widzenia, gdy napotykam jednoznaczną tezę.

 • Piękne (choć nie jest to dobre słowo w tym kontekście) zestawienie tych, którzy za życia są już martwi oraz tych, co nie mieli możliwości tym życiem się zachłysnąć, bo już ich nie ma. Nie wiem, czy to nie będzie niedelikatne, ale jak to się stało, że Kami umarł w tak młodym wieku?

 • życie to taki trochę sen i tylko od ciebie zależy, czy będzie to sen świadomy. większość nie zdaje sobie sprawy z tego, że śni. a potem budzi się z ręką w nocniku, bo okazuje się, że przespali całe życie.
  podoba mi się ten tekst.

 • Metafora to delikatna kwestia… ale nie o tym. ;)

  Ja się zgadzam w 100%. Smutne, że są ludzie, którzy po prostu funkcjonują. Jak robociki.
  Bez celu. Bez fantazji. Bez marzeń. Bez pragnień.
  Mówi się, że kto nie ma marzeń, ten nie żyje. I to jest prawda. Bo jeśli twoja ścieżka nie ma celu, jeśli prowadzi donikąd, to co za różnica kiedy się urwie?

  • Lanka

   Zgadzam się z tobą Jadziu. Po co żyć, skoro nic nam się nie chce zrobić? Kiedyś ten koniec nadejdzie, więc jeśli już teraz jesteśmy mentalnie martwi, to po co przedłużać?

 • Agga

  Przecież to chyba taka metafora, w dodatku udana, bo skłaniająca ludzi do dyskusji. Logiczne, że nikt nie życzy nikomu śmierci, ani też nie ma prawa oceniać tego, czy to już czyjś moment na śmierć i czy owa smierć zrobi komuś różnice, czy nie. Najważniejszym wnioskiem z tego tekstu jest chyba to, żeby mieć w życiu jakieś cele – żeby żywot ludzki nie sprowadzał się tylko do marnego, monotonnego egzystowania.

 • Sandra;)

  Nie podoba mi się to. Niektórzy po prostu nie mają wyboru. Wpakowałeś wszystkich do tzw „jednego wora”.

  • PerHour

   Nie ma osób, które nie mają wyboru.

   • Małgorzata

    Owszem, są.

  • Po pierwsze jakich wszystkich, po drugie, kto nie ma wyboru?

   • Sandra;)

    Nie rozumiem tych stereotypów zapracowanych ludzi, którzy „tracą życie”. Możne iluzja szczęścia im wystarcza. Wyboru innego życia.

    • To źle zrozumiałaś tekst. Nie odnoszę się do zapracowanych ludzi, tylko zmęczonych życiem, którym nic się nie chce.

     • Sandra;)

      Najwidoczniej. Przepraszam ;)

  • Lanka

   Zawsze jest wybór!

 • bidon

  Zgodzę się z przedmówcami. Przeciętność i tzw. marna egzystencja jest potrzebna. Dzięki temu także Ty posiadasz jakiś punkt odniesienia – „Obaj chcieliśmy żyć jak królowie „. No właśnie. Jak żyliby królowie, gdyby każdy królem mógł zostać? Byłby to wyższy poziom przeciętności.

  • Ale to nawet nie chodzi o przeciętność i nieprzeciętność, tylko o to czy chcesz coś od świata, czy jest Ci wszystko jedno. Wielokrotnie myśląc o śmierci, przerażało mnie, że mógłbym umrzeć już teraz, bo mam jeszcze tyle do zrobienia, jeszcze tylu rzecz nie widziałem. A jeśli ktoś uważa, że wszystko co mógł zrobić zrobił i nie ma nic więcej co mógłbym zdziałać, to jest to świetny moment, żeby odejść.

 • M.

  Prawda. Niektórzy tylko egzystują zaspokajając swoje najważniejsze potrzeby. Ale czy to od razu powód, aby twierdzić, że równie dobrze mogliby nie żyć?

  • Mówię, że to dla nich dobry moment. Lepszego nie znajdą

  • Klaudka

   Tak. Cytując Korwina-Mikke „w życiu nie chodzi tylko o to, żeby przeżyć i się nażereć”.

 • Konrad Michalski

  Im to nie zrobi różnicy, ale zrobi to różnicę ich bliskim, nie uważasz?

  • A żyjesz dla siebie czy dla bliskich?

   • Paweł

    Oczywiście że dla bliskich. Przecież człowiek jest szczęśliwy wtedy kiedy jest potrzebny innym.

   • Ullalala

    To nie jest tylko kwestia tego, dla kogo się żyje. Ja akurat głęboko wierzę w to, że życie ma sens zanim sami go mu nadamy. No bo to jest niesamowite, że jesteśmy na tym świecie, należymy do czegoś wielkiego, rozwijamy się. I w tym sensie żyję przede wszystkim, bo było mi dane ;). To, że później chcę spełniać marzenia, mieć jakiś pozytywny wpływ na rzeczywistość, dzielić się radością to już wtórne cele. Nie trzeba wcale ich mieć, żeby być szczęśliwym. Problem jest wtedy, kiedy ludzie nie widzą kompletnie możliwości rozwoju i żyją tylko dlatego, że im się opłaca – rozrachunek cierpień i przyjemności wychodzi na plus, więc po co się zastanawiać. I jakby umarli, bliskim mogłoby być przykro, ale równie dobrze może być przykro kosmosowi. (wybaczcie, jak to już za bardzo nutellowa wizja ;p)

10 typów ludzi, których nie chcesz spotkać na ulicy

Skip to entry content

wpis jest wynikiem współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Wiesz, że mamy jeden z najwyższych współczynników śmiertelności w wypadkach drogowych w Europie? Że w zeszłym roku w Polsce zginęło przez to 3026 osób? Bo 8 na 100 takich wypadków kończy się śmiercią? Ja też nie, dopóki nie przeczytałem raportu Biura Ruchu Drogowego. Na ulicy pojawiam się i jako kierowca, i jako rowerzysta, a najczęściej jako pieszy, i trafiam na ludzi z każdej z tych grup, którzy zapominają, że nie są tam sami. Przez co wolałbym ich nie spotykać.

Młody gniewny

Odebrał prawko w zeszłym tygodniu i jeszcze dobrze nie opanował sprzęgła, ale już chce lecieć stówką w terenie zabudowanym. Najlepiej ruszając z trójki. Wziął sobie do serca słowa wujka Wiesia na ostatnich imieninach cioci Marzeny, że tak jak na egzaminie, to już nie pojedzie nigdy w życiu. Bo na egzaminie jeździ się, żeby zdać, a w życiu, żeby zdążyć na obiad. Dlatego nigdy nie zatrzymuje się na zielonej strzałce. Przed torami kolejowymi też. I na stopie też nie, jak nic nie jedzie.

Najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym spowodowały osoby w wieku 18-24lata.

Rebeliant

Anarchia, wolność i leki na receptę bez recepty dla wszystkich! Buntownik z wyboru, już w przedszkolu walczył o swoją niezależność otwarcie ignorując poobiednie leżakowanie, kontynuując drogę rewolucjonisty i pisząc „mój” przez u otwarte aż do matury. Nikt nie narzuci mu, że białe jest białe, a czarne jest czarne, a tym bardziej, że nie może przechodzić na czerwonym. Czy Luke Skywalker trzymał się zasad narzuconych przez imperialistyczny system? No właśnie!

Janusz biznesu

Miałeś kiedyś w trakcie jazdy tak ważny telefon, że aż zjechałeś na pobocze, żeby go odebrać i porozmawiać? Tak? No i po co to wszystko? Trzeba było jedną ręką trzymać słuchawkę, drugą dźwignię zmiany biegów, zębami kierownicę, a rzęsą włączyć kierunkowskaz. Zestaw słuchawkowy? Głośnomówiący? Bluetooth w uchu? A co Ty z Holiłudu jesteś, czy ze Star Treka? Prawdziwy byznesmen potrafi zmieniając pas ruchu, wyprzedzając na trzeciego i odpalając czerwonego Viceroya w tym samym czasie odebrać ważny telefon. Czyli każdy telefon, bo w byznesie wszystkie telefony są ważne.

Kierowcy jadący 100 km/h i trzymający komórkę przy uchu hamują średnio o 14 metrów później niż nierozmawiający.

Klubowóz

UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY.

– Co?

UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY.

– Co mówiłeś?

UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY.

– Nie słyszę…

UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY.

– W końcu przejechał, możesz powtórzyć?

Najwięcej wypadków śmiertelnych jest w piątek i sobotę.

W dni imprezowe.

Ostatnia szara komórka

Koniom zakłada się klapki na oczy, żeby nie patrzyły na boki, a ludziom wkłada w ręce smartfony. Świecący prostokąt przed twarzą i całe otoczenie przestaje istnieć. O ile w przestrzeniach zamkniętych można po prostu popsuć sobie wzrok, o tyle w terenie otwartym można zepsuć sobie nogi, ręce, żebra albo życie. Na przykład przechodząc przez ruchliwą ulicę wpatrzonym w komórkę.

Niespokojna noga

Zwany też lowriderem dla ubogich. Przyśpiesza, zwalnia, przyśpiesza, zwalnia, przyśpiesza, zwalnia, a auto się gibie jak na teledysku do „Still D.R.E.”. Zatrzymuje się zawsze metr za linią stopu na światłach, a gdy stoisz na pasach, nigdy nie wiesz, czy nie zatrzyma się na Tobie. Ani czy nie wjedzie Ci w tyłek, jeśli stoisz przed nim w korku i ruszysz ćwierć sekundy później niż on.

Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, jest jedną z głównych przyczyn wypadków na prostych odcinkach.

Usain Bolt

Rusza z bloków startowych w momencie, gdy w autobusie po drugiej stronie ulicy zamykają się drzwi i biegnie do nich jak po karpia na Wigilię. Ignorując wszystkich uczestników ruchu drogowego dookoła. Gdyby któryś z kierowców samochodów cudem omijających go miał gorszy dzień, albo bardziej zużyte klocki hamulcowe, do celu dojechałby na masce. Kończąc karierę sportową w szpitalu.

Oszczędny

Ładowanie akumulatora? 50 groszy.

Migacz boczny do Opla? 14 złotych.

Emocje z jazdy bez używania kierunkowskazów? Bezcenne!

Nieprawidłowe wyprzedzanie, jest jedną z głównych przyczyn wypadków na prostych odcinkach.

James Bond na rowerze

Szpieg w służbie Jej Królewskiej Mości realizuje tajne zadanie, od powodzenia którego zależą losy starego kontynentu, dlatego musi pozostać incognito. I jedzie na rowerze nocą bez oświetlenia i odblasków, zmieniając pasy jakby miał za sobą ogon odkąd wyszedł z MI6. Dzięki temu jest niewidzialny dla kontrwywiadu. I wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Szybki i wściekły

Wiesz po co w aucie jest pedał gazu? Żeby go używać! Dlatego dopóki nie czuje pod dużym palcem u prawej stopy podłogi, ciśnie. Ciśnie wyprzedzając ruszający autobus, ciśnie na gasnącym pomarańczowym i ciśnie wymijając matkę z dzieckiem na pasach. Jak im zrobi peeling pięt, to może nauczą się szybciej chodzić. Gdy nie może zasnąć po ciężkim dniu, bo męczą go wyrzuty sumienia, że przez półtorej minuty jechał prawym pasem, układa sobie w głowie, co by powiedział Vin Dieselowi jakby go spotkał. I jakim jechałby autem, gdyby kręcili „The Fast and the Furious: Zabrze Drift”.

W zeszłym roku główną przyczyną aż 7195 wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Kierowcy wczujcie się w rolę pieszych! Tylko wzajemne zrozumienie może zaprowadzić nas bezpiecznie do celu. Druga odsłona naszej kampanii. #kierowcaVpieszy

Opublikowany przez Krajowa Rada BRD na 25 września 2017

Ten tekst jest uszczypliwy, ale tylko po to, by zwrócić uwagę na zachowania, które mogą przyczynić się do tragedii. Niezależnie, czy jesteś kierowcą w nowej, błyszczącej strzale, czy pieszym, który musi zdążyć na tramwaj, zwracajmy na siebie uwagę i pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na ulicy. Zaoszczędzimy sobie nerwów, zdrowia, a czasem i życia.

---> SKOMENTUJ

Telewizja to wciąż największe i najsilniejsze medium. Dociera do każdego domu, i co ważniejsze, jest odbierane w każdym domu. Są stacje mniej i bardziej popularne, a TVN jest na szczycie tej telewizyjnej piramidy (jeśli oczywiście nie bierzemy pod uwagę fanatycznych zwolenników PiSu). Pojawienie się w takim środku masowego przekazu, to zarówno wielka szansa, jak i pole minowe.

Jessica Mercedes Kirschner we wczorajszym odcinku „Kuby Wojewódzkiego” poinstruowała nas jak nie dać się wysadzić.

 

Po pierwsze: zastanów się po co tam idziesz

Nie chwytaj się zaproszenia do talk-showu jak tonący pozłacanej brzytwy.

Przed podjęciem decyzji o udziale w nośnym programie rozrywkowym, warto zadać sobie pytanie „po co?”. Po co chcesz się tam pojawić? Co da Ci udział w nim? Co chciałbyś powiedzieć i dlaczego? Czym chcesz się podzielić z milionami Polaków? Opowiedzenie samemu sobie na te zajebiście, ale to zajebiście ważne pytania, decyduje o sukcesie udziału w owym przedsięwzięciu.

Jessica ewidentnie udzieliła sobie takich odpowiedzi.

Od samego wejścia widać było, że wie po co tam jest. Że nie trafiła przed kamery przypadkiem. Że wie o czym chce opowiedzieć i w jaki sposób. Śmiało chwaliła się prowadzeniem bloga, pisaniem o modzie, relacjonowanie pokazów i opiniowaniem trendów. Mówiła o współpracy z markami, o motywacji do blogowania i planach na najbliższą przyszłość. Cel występu osiągnięty w stu procentach.

 

Po drugie: przygotuj się

Fajnie, że wiesz żeby w wypowiedziach skupić się na swoim internetowym pamiętniczku, ale prawie na pewno nie będziesz miał na to okazji.

Czy to w tym programie, czy w innym bardziej show, niż talk, prowadzący nie jest Twoim przyjacielem. Ma robić widowisko, a recytowanie formułek z pamięci nie jest widowiskowe. Dlatego będzie Ci przerywał, zmieniał temat i zadawał niewygodne pytania, licząc, że strzelisz jakąś gafę, która później wyląduje na Kwejku. Żeby ustrzec się przed zostaniem mem, warto przygotować sobie odpowiedzi na najbardziej oczywiste trudne pytania.

Mercedes odrobiła pracę domową na szóstkę z plusem.

Mimo, że Wojewódzki zaczął od ataku przytaczając niewygodne wypowiedzi na jej temat, Jessica z miejsca odbiła piłeczkę. Nie pozwoliła się ośmieszyć. Zapytana o zarabianie na reklamach nie plątała się w zeznaniach. Nie intonowała „yyyyy”, ani „eeeee” we wszystkich możliwych harmoniach, wodząc wzrokiem po podłodze. Przy zarzutach o błahość mody, też długo się nie zastanawiała. Wiedziała, że takie pytania się pojawią i wiedziała jak na nie zareagować.

 

Po trzecie: nie pozwól by Ci przerywano…

Nawet przy odpowiedniej zaprawie psychicznej, po wpływem stresu, emocji, kamer, świateł i świadomości, że to nagranie zobaczą wszyscy Twoi znajomi, łatwo ulec tremie. Zaciąć się, zacząć jąkać i pozwalać by Ci przerywano. W pół zdania, w pół słowa, czasem zanim zdążysz wziąć oddech. Nic odkrywczego tu nie napiszę, bo sam raczej spinam się takimi wystąpieniami, a dystansu do nich nabiera się z czasem.

W takich momentach najsensowniej nie zapomnieć o oddychaniu. I o tym co chciało się powiedzieć.

20-letnia blogerka modowa, mimo młodego wieku opanowała to na poziomie, na którym nie jest połowa osób publicznych. Nie pozwalała zdominować się w rozmowie, ani zepchnąć jej na rynsztokowe tematy. Każdą wypowiedź doprowadzała do końca, mimo licznych prób wejścia w słowo. Jeśli chciała coś powiedzieć, to to robiła. I, za co jeszcze większe brawa ode mnie, nie przeginała w drugą stronę.

 

…ale nie kozacz!

Nie dała się ponieść ani sprowokować. W żadnym momencie nie była agresywna, ani obsceniczna. Trzymała nerwy na wodzy. Będąc w tak stresowej sytuacji, nawet gwiazdom z wieloletnim stażem nie udaje się zachować spokoju. Dają się podpuścić, puszczają im hamulce i pokazują mroczne oblicze. Najlepszym tego przykładem jest Doda, która rozjuszona którymś z docinków oblała gospodarza wodą. Jessica przez cały wywiad nawet nie uniosła głosu.

Warto obejrzeć ten występ więcej, niż raz. To naprawdę dobry instruktaż.

---> SKOMENTUJ

wpis powstał przy współpracy z kanałem FOX Life

projektanci na start - fox life 5

Powiedzenie o szacie, to jedno z najczęściej utrwalanych w naszej kulturze, które ma sugerować, że nie powinno wartościować się ludzi po wyglądzie. Myśl jest jak najbardziej słuszna, tyle, że interpretacja nie do końca.  Bo widząc kogoś po raz pierwszy, nie jesteś w stanie wejść w jego duszę i dowiedzieć się, czy pomaga fokom na Alasce, czy topi małe kotki w Wiśle. Nie jesteś w stanie wejść w jego umysł i przekonać się, że jest hiper inteligentną jednostką, z którą przegadasz pół imprezy. Nie.

Widząc kogoś po raz pierwszy, w ciągu kilku sekund, analizujesz czy ciuchy, które ma na sobie wyglądają schludnie/sympatycznie/ciekawie/jak z kosza PCK na Ukrainie i…

 

Oceniasz

Oczywiście tylko i wyłącznie na podstawie ubioru, nie można stwierdzić, czy ktoś jest dobrym, czy złym człowiekiem. Czy powinien być kanonizowany,  czy raczej skazany na banicję. Na taki werdykt wpływa to, co robi, a nie jak wygląda. Jednak widząc co ma na sobie, jesteś już w stanie stwierdzić, czy chce Ci się do niego podchodzić i zaczynać rozmowę, czy nie. Po butach, spodniach i bluzie/swetrze/koszuli, momentalnie klasyfikujesz go jako nudziarza, ciekawego gościa, bądź totalnego odpałowca.

I nie ma w tym nic złego, bo…

 

Ubrania dużo mówią o ludziach

Nie o tym, czy są dobrzy, czy źli. O tym jacy są. To, że jedna osoba nosi jaskrawe marynarki i pół buty, a druga rozciągnięte swetry i trampki, nie jestem przypadkiem. W obu wypadkach to sporo przekazuje na temat ich charakteru i usposobienia. Mówi o tym, w większej lub mniejszej mierze, jakie mają nawyki, priorytety i czym się kierują w życiu.

I również o tym, jak podchodzą do własnego wizerunku. Nawet jeśli uważają, że ich to nie dotyczy (bo brak odpowiedzi, to również odpowiedź). A mam wrażenie, że niektórzy przyjmują sobie za punkt honoru udowodnienie, że nie znają się na modzie, nie chcą znać i nigdy nie będą. Jakby ich misją było pokazanie całemu światu, że nie potrafią dobrać butów do spodni.

Nie mówię, żeby z „nie szata zdobi człowieka” od razu przerzucać się na „jak cię widzą, tak cię piszą” i wyglądać jak Chajzer na ostatniej relacji z Fashion Weeku. Raczej, żeby znaleźć złoty środek i od czasu do czasu, patrząc w lustro, zastanowić się, czy to, co mam na sobie dobrze wygląda i do mnie pasuje. Żeby wprowadzić lekki powiew świeżości i czymś się zainspirować. Choćby blogami modowymi, czy nowy programem…

 

„Projektanci na start”

projektanci na start - fox life

To pierwszy w Polsce casting-show poświęcony projektowaniu mody. Młodzi, głodni sukcesu i możliwe, że zdolni, będą chcieli przebić się przez sito jury i pokazać reszcie kraju, jak oni widzą kwestię tworzenia ciuchów. Oprócz cięcia, szycia i ubierania manekinów, aspirujący do miana projektantów będą musieli wykazać się również umiejętnościami zarządczo-organizatorskimi. Zostaną przeegzaminowani pod kątem pracy zespołowej, realizacji sesji zdjęciowej i organizowania pokazu, bo w każdym biznesie, oprócz talentu, trzeba mieć również smykałkę do zarządzania.

Miałem okazję być na planie zdjęciowym „Projektanci na start” i zobaczyć jak wygląda ta zabawa od środka. Formuła programu jest typowo castingowa – co odcinek ktoś odpada, po to by dwójka najlepszych mogła się zmierzyć w finale. Jury (w składzie Mona Kinal, Aneta Kręglicka, Marek Straszewski) raczej skupia się na merytorycznej ocenie, niż licytowaniu się, kto da bardziej uszczypliwy komentarz, jak ma to miejsce w „X-Factorze”. Sami uczestnicy natomiast, faktycznie przyszli po to, żeby podzielić się swoją zajawką ze światem i zrealizować marzenia, a nie tylko pokazać w telewizji.

Program startuje w tę środę, na kanale FOX Life (dostępnym na platformach cyfrowych) o 22:00. Nie będzie to produkcja stricte dla maniaków modowych, tylko również dla śmiertelników, jakim sam jestem. W związku z tym, to dobra okazja, żeby podpatrzeć jak tworzy się ciuchy, które potem mają wpływ na wygląd naszych ulic, ale przede wszystkim zobaczyć coś nowego i zainspirować się.

Bo szata nie stanowi o wartości człowieka, ale zdecydowanie go zdobi.

---> SKOMENTUJ