Close
Close

Instagramowe miksy na blogach dziewczyn już się przejadły. Czas na rewolucję w blogosferze. Jesteście świadkami narodzin nowego trendu – YouTube Mixów!

Albo i nie, ale było już za ciemno, żeby kręcić vloga na plantach.

(niżej jest kolejny tekst)

Niech ci, którzy myślą, że mnie skazali na wygnanie
wiedzą, że może to ja ich skazałem na pozostanie.

Bisz “Niesława”

Siedzę na murku nad Rudawą. Ostatnie promienie słońca spływają mi po twarzy. Leniwy podmuch wiatru próbuje skleić mi powieki. Mrużę oczy i wpatruję się w słońce chowające się za drzewami. I zastanawiam się jak wrócić po takiej przerwie.

Nie było mnie rok. W zasadzie to prawie półtora. Dokładnie to 493 dni. Po latach blogowania, po całych epokach, które minęły w międzyczasie, po tym jak z aktywności w mediach społecznościowych zrobiłem sposób na życie, postanowiłem wyciągnąć wtyczkę. Po prostu wylogować się i zniknąć z sieci. Powodów było sporo, o większości nikt nie wie, i to też nie czas ani miejsce, ale kilka jest na tyle oczywistych, że chcę się nimi podzielić. W zasadzie to muszę.

Unoszę wzrok znad błyszczącej matrycy telefonu, niebo jakiś czasem temu z błękitu przeszło w pomarańcz, a teraz zalewa się purpurą. Piękny impresjonistyczny obraz. Sztuka najwyższej próby, którą za rzadko doceniam. Niebieskie światło telefonu woła o uwagę, wracam do niego i dochodzi do mnie, że powrót po takim czasie jest niemożliwy. Trzeba zacząć od początku. Od zera.

Ale po kolei.

Czy zdjęcie mojego śniadania zmieni świat? 

Czy moja samojebka pomoże w walce z głodem? Czy mój wpis na blogu o Czarnym Proteście przebije się przez mur memów z kotami i mdłych fotek słodkich bombelków? Czy Twoje serduszko pod moim postem jest faktycznie zostawieniem kawałka serca, czy tylko nieświadomym stuknięciem palcem? Jak bębnienie o blat ławki w trakcie nudnej lekcji. Czy w ogóle są jeszcze jakieś działania w internecie, które podejmujemy świadomie? Randkowanie? Zakupy? Chyba tylko kliknięcie przycisku “wyloguj”.

Blogowałem od jesieni 2011. PONAD. SIEDEM. LAT. Czy było warto poświęcić na to tyle czasu? Czy coś zmieniło to w Twoim życiu? Chyba nigdy nie udawałem, że piszę tylko dla siebie. Po co to ciągnąć, jeśli jestem dla odbiorcy tylko mikroekspresją w trakcie obrad na tronie? Jestem?

Blogowałem od jesieni 2011. Co te 7 lat zmieniło w moim życiu? Bardzo dużo. W zasadzie to wszystko. Na lepsze. Chociaż, czy na pewno?

Nie trzeba wierzyć w to co się robi, by to robić. Czasami wystarcza chcieć zarabiać na tym pieniądze. 

Większość branży rozrywkowej działa w ten sposób. Cały kapitalizm jest na tym oparty. Ale ja chciałem być inny i chciałem żyć inaczej. Więc kiedy paląca potrzeba odpowiedzi na najważniejsze pytanie nie została zaspokojona, odepchnąłem klawiaturę, żeby się nie poparzyć. Odepchnąłem ją na rok. 

To pytanie brzmiało: czy ja w ogóle mam jeszcze coś do powiedzenia?

Zatrzymać kołowrotek

“Zatrzymajmy się w pędzie, nikt nie pamięta po co biegnie. Czy na pewno po szczęście? Czy sam bieg nie jest biegu sensem?” rapował Eldo w utworze “Plaża” w 2003 roku. Ja w ’96, siedząc w zadymionej kuchni u mojej sąsiadki z mieszkania z naprzeciwko, wpatrywałem się w chomika wchodzącego w nadświetlną w kołowrotku i miałem podobną rozkminę. Czy biega w kółko, bo nie wie, że może rzucić wszystko w cholerę i wyjechać w Bieszczady, czy dlatego, że sprawia mu to przyjemność?

Przekonać można było się tylko w jeden sposób. Zabierając chomika w Bieszczady.

Nie ma już internautów. Są za to cyfrowo wykluczeni

Pierwszy miesiąc był cudowny. A świadomość, że mogę być poza Facebookiem, Instagramem i blogiem, i już nie muszę się bić o utrzymanie zasięgów, uwalniająca.

Kojarzysz ten moment na domówce, kiedy kończy się alkohol, a zgonów jest więcej niż pustych butelek, ale mimo to nie chcesz wyjść, bo cały liczysz, że jednak jeszcze coś się wydarzy? To byłem ja. Gdy podjąłem decyzję, że znikam z sieci, czułem się jakby ktoś wypuścił mnie z piwnicy. Odzyskałem życie, które dawno temu przegrałem z kimś w karty.

Patrzyłem na ludzi przepychających się w komentarzach pod postami, które jutro przestaną istnieć w czyjejkolwiek świadomości, i nie miałem pojęcia po co to robią. Nie przypominam sobie ani jednej afery na Fejsie, w której ktoś kogoś przekonał. Poświęcamy czas, energię i nerwy, a efekt jest taki jakbyśmy grali w tenisa na błocie. Na końcu wszyscy jesteśmy brudni. Czasem człowiek nawet nie zdąży się umyć przed kolejnym meczem.

Cieszyłem się, że jestem poza tym cyrkiem. Przez pierwszy miesiąc. W drugim po prostu byłem poza.

Podgrupę tak długo określa się specyficzną nazwą, jak długo jest mniejszością w danej społeczności. Gdy zaczyna stanowić większość, nazwa znika. Bo większość to “my”, a “my” nie potrzebujemy klasyfikujących łatek. To “oni” ich potrzebują.

Nikt już nie mówi na użytkowników Facebooka facebookowicze, czy na ludzi, korzystających z Instagrama instagramowicze. Zbyt wielu Polaków ma dostęp do internetu by wciąż nazywać ich internautami. To oczywiste, że każdy jest w sieci. To po prostu “my”. Dziwne jest jeśli kogoś tam nie ma.

W 2020 próba oddzielna świata online i offline, to próba oddzielenia ciała od duszy. Virtual i real to w tym momencie jedna zazębiająca się rzeczywistość. Zazębiająca się tak bardzo jakby miała szczękościsk.

Więcej osób zobaczy mój status na Facebooku i zdjęcie na Instagramie niż kiedykolwiek mnie pozna i zamieni ze mną słowo. Na podstawie tego, co wrzucę do sieci, wyrobi sobie opinię na mój temat i namaluje w głowie mój obraz. Który może być na tyle brzydki, że nie będzie chciała podać mi ręki, gdy spotkamy się fizycznie. Czy z malunku może wyjść paszkwil zamiast laurki mimo najszczerszych chęci pozującego? Może. Czy to sprawiedliwe, że na podstawie szczątkowych informacji w sieci budujemy sylwetkę realnego człowieka? W ogóle. Ale tak już jest. Bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie.

Ludzie w całej Polsce wychodzą protestować na ulice, bo ktoś założył wydarzenie na Fejsie. Virtual – real. Ludzie w internecie podają sobie link do wpłaty pieniędzy, bo mama pewnej dziewczynki w Poznaniu jest chora. Real – virtual. Ktoś idzie do więzienia, bo prowadził trollkonto na Twitterze. Virtual – real. 

Działania podejmowane w rzeczywistości są komentowane w sieci, komentarze w sieci popychają do podejmowania działań w rzeczywistości. I na odwrót. Granica między analogiem i cyberprzestrzenią przestała istnieć, kiedy wszyscy ją przekroczyliśmy, by sprawdzić czy trawa pod drugiej stronie jest bardziej zielona. 

Możesz nie brać udziału w dyskusji, ale to nie znaczy, że bez Ciebie się ona nie odbędzie. Po prostu ktoś podejmie decyzję bez Twojego udziału. 

Takie są konsekwencje bycia poza.

Wypchnij godlewskie z ramówki, to przestaną istnieć

Bóg umiera, kiedy traci ostatniego wyznawcę, zmarli giną ostatecznie, gdy znika o nich pamięć. Jeśli chcesz żeby coś przestało istnieć w przestrzeni publicznej, przestań poświęcać temu uwagę.

Patostreamerzy, kruszwile, chajzerowie, godlewskie, youtuberzy bijący się za pieniądze. Oni nie znikną dlatego, że będziemy ich potępiać. Oczywiście wyrażanie sprzeciwu wobec patologii jest ważne, ale w dobie popularności jako nadrzędnej waluty, popularności jako celu samego w sobie, nie ma znaczenia, czy mówimy o nich dobrze, czy źle. Istotne jest wyłącznie to, że mówimy. Jak długo nie przekręcamy nazwy, tak długo dokładamy cegiełkę do budowania ich zasięgu. To absurdalne, ale tak to działa. Z każdym publicznym atakiem w ich stronę stają się tylko silniejsi. Hydra.

Kiedy tylko ktoś wskazuje ich palcem jako antyprzykład, ktoś inny właśnie się o nich dowiaduje i za tym palcem podąża, znajduje ich i zostaje na dłużej. Tak z ciekawości. Bo jeśli wszyscy o czymś mówią, i to głośno, to musi być to ciekawe. Prawda?

Doby nie da się rozciągnąć. Ten talon na 24 godziny życia, który dostajemy każdego dnia jest niewydłużalny. Jeśli oś czasu między 0:00, a 24:00 wypełnisz oglądaniem tutoriali makijażowych, czytaniem felietonów o popkulturze i przeglądaniem zdjęć ładnych ludzi na tle jeszcze ładniejszej przyrody, to w najgorszym wypadku po prostu stracisz dzień. Ale nie będziesz w stanie już upchnąć w nim prezentera TVN napastującego kobiety, czy patoyoutubera zachęcająco dziecko do napastowania kobiet. A jeśli to nie zmieści się na Twojej osi czasu, osi czasu Twoich znajomych, i ich znajomych, to nikt nie poda tego dalej. Śmieci zostaną w koszu.

Nie chcę, żeby moje dziecko kiedyś spytało mnie, dlaczego nic nie zrobiłem by powstrzymać degeneratów wdrapujących się na świecznik dla celebrytów. Jeśli moje teksty na blogu pomogą ich wypchnąć z czyjejś ramówki, to chyba warto.

Małe kroki = wielkie zmiany

Żeby strzaskać lustro jeziora nie trzeba wrzucać do niego głazu. Wystarczy żwirek.

Żeby powstrzymać koronawirusa wystarczyło myć ręce i zachować fizyczny dystans.

Jesteśmy na skraju katastrofy klimatycznej. Produkcja mięsa ma w tym spory udział. Jak ludzie mają przerzucić się na wege, jeśli nikt im nie pokaże, że takie jedzenie też jest dobre?

Może zdjęcie mojego śniadania jednak zmieni świat?

Jak opiszę swoją pustkę? “Przezroczysta”

Jesteśmy formą. Kształtem. Dziecięcą foremką, do której trzeba wsypać piach. Konturem, czekającym na pokolorowanie.

Po wydaniu drugiej powieści chciałem usiąść i pisać kolejną, bo miałem wstępne szkice trzech następnych, ale wiedziałem, że muszę poczekać. Między maratonami trzeba robić przerwy, jeśli nie chce się doprowadzić do kalectwa. Tylko psychopata z premedytacją płodziłby coś co jest kalekie. A to nie ja. Ja to duma i szczęście z każdej strony maszynopisu i walka o dziesiątkę w skali Apgar. Ale musiałem zrobić przerwę.

I weź teraz wyciągnij sobie to wypełnienie, co je miałeś w sobie i spróbuj oddychać jak płuca schowałeś do szuflady. Weź podpisz się pod hasłem, że zielony to kolor szczęścia, jak w lustrze widzisz, że jesteś bezbarwny. Weź zbierz myśli, jak echo grochu rzucanego o ścianę pustego pokoju rozsadza Ci łeb.

No to wziąłem nowy zestaw kredek i koloruję to puste pole.

Dziękuję

Kiedy ktoś usuwa mnie ze znajomych na Facebooku, nie wiem o tym. Kiedy ja usuwam kogoś, on też nie jest tego świadomy. Nikt z nas nie dostaje powiadomienia “Hej, Andrzej Nowak właśnie stwierdził, że wymaże Cię z listy osób, z którymi będzie dzielił się prywatnymi szczegółami swojego życia!”. Po prostu przestajecie się pojawiać na swoich tablicach. Dyżurny zrobił użytek z mokrej gąbki.

Kiedy stwierdziłem, że chcę zniknąć, nie spodziewałem się, że ktokolwiek to zauważy. Bo niby w jaki sposób? W lawinie informacji zasypującej Cię przy każdym odblokowaniu telefonu miałbyś zauważyć, że brakuje moich dwóch płatków śniegu? Nie ma szans. A jednak.

Dziękuję każdemu, kto napisał do mnie z pytaniem czy coś się stało, każdemu, kto postanowił sprawdzić czy wszystko w porządku. To przemiłe i wzruszające, a przede wszystkim ogromnie podnoszące na duchu. W dobie powszechnej izolacji, w świecie, w którym sąsiad nie powie ci dzień dobry mijając cię na klatce schodowej, obcy człowiek martwi się o ciebie. Tak właśnie powinien wyglądać ten świat.

To nie musiała być świadoma potrzeba przerwy. To mogła być depresja. To mogło być coś naprawdę poważnego. Dziękuję za każdy przejaw troski o mnie, jesteście wielcy.

***

Dziękuję również wszystkim osobom, które dopytywały co z książkami. Wy też mieliście spory udział przy puszczeniu domina w ruch. Od dzisiaj “Lunatycy” i “To tylko seks” wracają do sprzedaży. Tymczasem na blogu widzimy się przed trzecim maratonem.

TL;DR. Po angielsku – too long didn’t read, po polsku – za długie nie przeczytałem. Tym akronimem oznaczane są komunikaty na Facebooku dłuższe, niż 140 znaków i teksty obszerniejsze, niż 200 słów. Pokolenie wtórnych analfabetów jest przerażone skupieniem się na jednej informacji dłużej, niż dwukrotny ruch gałek ocznych w prawo i w lewo. Dlatego stara się za wszelką cenę unikać treści, które mogłyby od niego wymagać atencji.

Liczy się ilość, nie jakość.

Jego przedstawiciele jeśli już zdecydują się na konsumpcję jakiejś treści, ich uwaga skupia się na nagłówku, śródtytule i ostatnim akapicie. Czasem na dwóch zdaniach ze środka. I tyle. W ciągu 7 sekund przelatują przez artykuł i na podstawie 6 zdań stwierdzają o czym jest. To im wystarczy by się zgodzić, otwarcie przeciwstawić całości poglądów i tez w nim zawartych, lub uznać, że autor jest debilem z Parzygłowów Dolnych.

Wczoraj w pierwszoklasowy sposób zostali ośmieszeni przez CeZika.

Nie byli w stanie obejrzeć tego wideo, od początku do końca, choćby z umiarkowanym skupieniem. Zobaczyli początek, środek i rzucili okiem na końcówkę. Albo odpalili i przełączyli na drugą kartę, żeby wyrobić normę odświeżania aktualności i lajkowania kotów. Nic dziwnego, w końcu trwa ponad 4 minuty. Gdyby było skrócone do 30 sekund, to może jeszcze by wytrzymali bez oczopląsu po całym wszechświecie, ale 4 minuty? Pfff, nikt nie będzie się tyle gapił w jeden filmik! Zobaczyli kolesia śpiewającego o suplementach i wrzucili na tablicę “ja cię kręcę, ale jaja POLAK ROZWALIŁ MAM TALENT w UKeju!!!!”.

I nie załapali, że to żart.

To nic, że filmik jest wrzucony na kanale CeZika “KlejNuty”, na którym są same przeróbki audio-wideo. To nic, że pod koniec filmiku jest oznaczony odnośnik do oryginału. To nic, że w oryginale widać, że Józef jest tak naprawdę Jordanem i zapewne w życiu nie słyszał o Grodzisku Mazowieckim. A tym bardziej nie śpiewał o aminokwasach. To nic, że program miał miejsce w kwietniu, a filmik został wrzucony wczoraj. Dla pokolenia TL;DR to wszystko jest nieistotne.

Oni nie mają czasu analizować. Muszą konsumować. Choćby mieli wyjść na głupków.

Przez weekend byłem w Gdańsku na corocznym zjeździe gospodyń wiejskich. Trochę gadania o nowych przepisach na schabowego, trochę narzekań, że olej drożeje, dużo nieudanych zdjęć ze wspólnego szydełkowania. W skrócie – śpiew mew i Instagram. Zanim jednak zdążyłem dobrze przeklnąć przykrótki materac w kuszetce i po raz 84-ty obiecać sobie, że już nigdy nie będę podróżował PKP, wiedziałem, że czegoś zapomniałem.

Za każdym razem, gdy wyjeżdżam za miasto na dłużej niż kwadrans, mam to nieznośne uczucie, że coś przeoczyłem przy pakowaniu.  W zasadzie, to już w momencie zamykania za sobą drzwi od mieszkania, wiem, że powinienem się wrócić.  Po jakąś pierdołę. Najmniejszą z możliwych, której brak będzie mi wadził bardziej, niż kamień w bucie podczas wyprawy na biegun. Nie inaczej było w zeszły piątek. W zasadzie to załapałem się na combo. Zapomniałem, aż 5-ciu głupot, które skutecznie uprzykrzyły mi wyjazd.

Pierwsze o problemach z pamięcią poinformowały mnie…

 

Zatyczki do uszu

O tym, że ich nie mam, dowiedziałem się w momencie, kiedy przemiły starszy pan śpiący w kuszetce nade mną zaczął chrapać. A w zasadzie warczeć jak silnik z Żuka. Nie da rady wygrać z taką siłą ekspresji. Sen musiał ustąpić. Cała noc nieprzespana. Tak, to jest to.

Gdy dotarliśmy do Gdańska, olśniło mnie, że…

 

Nie wziąłem ręcznika

To cudowne uczucie, gdy po kilkunastogodzinnej podróży docierasz do miejsca gdzie jest prysznic. Możesz w końcu zmyć z siebie cały pot, kurz i resztki rozlanej orzechówki. Moczysz się, namydlasz, spłukujesz, spłukujesz, spłukujesz i jeszcze chwilę spłukujesz, a potem czuję się jak młody bóg. Chyba, że właśnie w tym momencie stwierdzasz, że nie masz się w co wytrzeć. Wtedy czujesz się trochę gorzej.

Tak samo, gdy w następnym kroku miałeś zamiar umyć zęby, ale…

 

Nie masz szczoteczki

I szkliwo Cię swędzi, i twarz Ci wykrzywia, i oddałbyś parę nowych cichobiegów, żeby pozbyć się tego nieznośnego pieczenia w ustach. Ale nie ma jak, bo płukanie wodą z pastą, to nie to samo.

Podobny dyskomfort pojawia się w chwili, gdy zrobiłbyś wszystko by zdobyć…

 

Krem Nivea

Wczoraj, a raczej 5 godzin  temu, wróciłeś z zacnej imprezy integracyjnej. Było na niej tyle ładnych dziewczyn, że w przypływie euforii wziąłeś sobie za punkt honoru walnąć z każdą banię. Jakimś cudem udało Ci się to zrobić aż z połową, a trzem miałeś nawet okazję podeptać botki na parkiecie. Wydawało Ci się, że byłeś jak Patrick Swayze, ale naoczni świadkowie twierdzą, że z płynnością ruchów jednak bliżej było Ci do Pudzianowskiego. Nie mniej, świat wirował jak w piosence Just 5.

I jest tak również w tym momencie.

Głowa Ci pęka, nogi się chwieją i wiesz, że masz strasznie, ale to strasznie spękane usta. Bardziej, niż ziemia w “Królu Lwie”. Wypłukałeś z siebie wszystkie witaminy, wysuszyłeś organizm na wiór i masz wrażenie, że wargi Ci zaraz eksplodują, jeśli natychmiast ich czymś nie nawilżysz. No ale nie masz czym, bo dobra na wszystko (dosłownie: NA WSZYSTKO) Nivea została w Krakowie. A szukanie apteki na mieście w tym stanie jest pomysłem równie niewykonalnym, co naładowanie telefonu…

 

Bez ładowarki

To jest tak częste, że aż mi wstyd. Jak do tej pory chyba zaliczyłem więcej wyjazdów, na których jej zapomniałem, niż tych, na które ją wziąłem. Biorąc pod uwagę jak wiele czynności wykonuję na telefonie i jak ważne jest to narzędzie z perspektywy tego, czym się zajmuję, to naprawdę nie wiem, jak można jej notorycznie zapominać. Żadne logiczne wyjaśnienie nie przychodzi mi do głowy. Wstyd i rozpacz.

I zasadniczo…

 

To tyle?

Jeśli chodzi o wypad do Gdańska to tak, ale standardowo zdarza mi się jeszcze zapomnieć słuchawek, śpiwora,  albo skarpetek. Równie często moja podświadomość uznaje, że bilety na pociąg zupełnie nie są potrzebne i mogę je śmiało zostawić w domu. Konduktorzy niestety mają zupełnie odmienne zdanie.

A Wam czego najczęściej zdarza się nie spakować przed podróżą?