Close
Close

Jak dotrzymywać noworocznych postanowień?

Skip to entry content
Jak dotrzymywać postanowień noworocznych
autorem zdjęcia jest Serge Melki

Kończy się 4-ty tydzień stycznia. Co to znaczy? Że wszystkie Wasze plany związane z wczesnym wstawaniem, nieobżeraniem się i regularną nauką koreańskiego z kursów w sieci są już historią. Ani nie rzuciliście palenia, ani nie ograniczyliście siedzenia na Fejsie. Wróciliście do złych nawyków, zanim na dobre zszedł Wam kac po sylwestrowej nocy.

Co zrobić, żeby noworoczne postanowienia nie były tylko mętna marą podgryzającą sumienie?

1. Ustal motywację – zastanów się czemu chcesz schudnąć. Czy faktycznie jest Ci źle ze swoim ciałem, czy tylko za dużo naoglądałaś się kolorowych gazet? Jeśli wcale nie czujesz, żebyś potrzebowała mieścić się w rozmiarze XS, to odpuść sobie. Bez przekonania, że utrata wagi jest Ci faktycznie potrzebna, nie ma sensu brać się za ćwiczenia.

2. Spisz postanowienia na kartce – bardziej ulotna od pamięci jest tylko kasa, a i tu wielu by polemizowało. To co wpada Ci do głowy rozmyślając o istocie bytu tuż przed snem, wypada szybciej, niż powiesz „elf układał kufle” od tyłu. Spisz swoje postanowienia na papierze i powieś nad łóżkiem, przyklej na lodówce lub noś w portfelu. Byleby był po nich materialny ślad.

3. Pochwal się znajomym – jeśli wszystkim naopowiadasz, że od jutra codziennie wstajesz o 7:00, to będzie Ci głupio kimać do 10:00. Presja zachowania twarzy w towarzystwie powinna pomóc Ci budzić się przed budzikiem.

4. Zdefiniuj cel – bo co to znaczy „nauczę się koreańskiego”? Nauczysz się odmiany 15 kluczowych czasowników? Zapamiętasz tłumaczenie 6 najczęściej używanych słówek? Napiszesz sobie na karteczce jak jest w języku Kim Dzong Una „cześć”? Ta nauka musi być wymiernie określona. „Zdam egzamin z koreańskiego na poziomie podstawowym” brzmi sensownie.

5. Działaj po kroczku – palenie rzadko kiedy da się rzucić z dnia na dzień. Jeśli chcesz zerwać z uzależnieniem nie rób tego gwałtownie, to szok zarówno dla umysłu, jak i organizmu. Ograniczaj nałóg metodą małych kroków. W tym miesiącu będziesz palił tylko 6 dziennie, w następnym 5, a dopiero w lipcu w ogóle. Nie od jutra.

6. Zaznaczaj postępy – najlepiej na wykresie. Jeśli postanowiłeś, że codziennie będziesz biegał przez 20 minut, to każdego dnia zaznaczaj sobie, choćby na kartce z zeszytu, odległość jaką pokonałeś. Po miesiącu połącz wartości linią i z dumą popatrz jak dystanse się zwiększają i jaki postęp zrobiłeś! Nic tak nie motywuje jak zobrazowana tendencja zwyżkowa.

7. Nie rezygnuj po pierwszej przeszkodzie – jeśli coś wybije Cię z rytmu, pamiętaj, że możesz do niego wrócić. Obiecałeś sobie, że będziesz kładł się przed północą, ale wczoraj Twojego współlokatora zaatakowała butelka i rozcięła mu rękę podczas nieumiejętnego otwierania wina? Musiałeś zawieźć go na pogotowie i czekać, aż zszyją, przez co poszedłeś spać dopiero nad ranem? Okej, to była wyjątkowa sytuacja, ale nie pozwól, by takie wyjątki zdarzały się częściej, niż raz w miesiącu. Po jednym niepowodzeniu, wróć z powrotem na właściwe tory.

8. Znajdź kogoś z tym samym postanowieniem – bo razem raźniej, jak to mawiają kibice Arki Gdynia przed ustawką. Nie ma to jak znaleźć sobie parę i wzajemnie się nakręcać do zrealizowania celu. A jeszcze lepiej całą grupę ludzi, którzy chcą osiągnąć to samo.

To co, jedziemy z tym?

---> PRZECZYTAJ KOLEJNY TEKST
 • Venegoor

  w zeszłym roku postanowiłem przestać jeść chipsy, bo niezdrowe. udało się. nie jem nadal i jeść ich nie zamierzam,
  w tym roku postanowiłem zerwać z białym pieczywem, makaronami, ryżami, słodkimi napojami gazowanymi, parówkami, zupkami chińskimi, czekoladami. Udaje się :) Na nowo odkrywam smaki, na przykład polubiłem surówkę z buraków, bardzo oczyszczajaca; polubiłem pora, niesamowicie smakuje na razowym pieczywie :) warto odżywiam się zdrowo :)

 • Pingback: 10 sposobów #2 - Jak nie zmotywować siebie do ćwiczeń? - Compoland.PL()

 • A najgorsze z najgorszych to czekać na zmiany to jakiejś przełomowej daty. Patrz – pierwszy stycznia. Jeśli do tej pory nie mieliśmy motywacji żeby ruszyć dupę to zazwyczaj znaczy to nie mniej, nie więcej, że jakoś wcale nam to coś nie przeszkadzało. Albo, że przeszkadzało ale wygodnie było odwlec to i zatuszować magiczną datą. Jak coś robić, to tylko od następnej sekundy. Sprawdzone w praktyce.

  • olgacecylia

   A ja się nie zgadzam. Ludzie potrzebują rytuałów przejścia – a nowy rok to nowy kalendarz. Równie dobrze można mieć refleksję nad swoim życiem w dniu urodzin albo w jakiś przypadkowy czwartek w środku października. To nie ma znaczenia. Ważne, że tę refleksję masz i że decydujesz się coś zrobić.

   • Może na starość mi się tak porobiło, że popieram rytuały przejścia? Chociaż Karol ma oczywiście rację w myśl zasady „Zacznij, zanim będziesz gotowy”, to graniczne daty i cezury są jak najbardziej potrzebne, bo porządkują i nadają rytm, konkretyzują. A mnie osobiście podnoszą na duchu i zapewniają potrzebną do życia „świeżość”.

    • Hmm, pisałem to tylko z własnego doświadczenia. Wszystko co robiłem zawsze zaczynałem od razu lub zamiast mówić „zacznę coś robić po nowym roku” mówiłem „w nowym roku już coś będzie gotowe”. Ale to chyba kwestia bardzo indywidualna. Mnie takie podejście bardziej mobilizuje.

 • Najgorzej jest, kiedy człowiek wybije się z rytmu. Ciężko potem wrócić do postanowienia. Dlatego tak ważne jest skupianie się na korzyściach wynikających z nowego nawyku. Rezultaty mogą pojawić się później, ale do tego czasu, trzeba znaleźć w sobie wewnętrzną motywację.

 • Magda

  Rzuciłam palenie. Niekoniecznie zaraz po Nowym Roku. Nie palę od tygodnia i zacnie mi idzie. Oby jak najdłużej. Motywacją było zdrowie, wiecznie uwalone ręce od szminki :D i przede wszystkim cena (od stycznia 1,10 zł w górę, sporo). Rzucam z siostrą, ale ona niedokońca, bo przerzuciła się na e-papierosa. Brzydkie to takie, fe.

 • maniak

  przede wszystkim błędem jest rzucenie wszystkiego (starych nawyków) w pizdu razem z dniem 1 stycznia, ja tam mam mase postanowień na ten rok i wierze, że większość uda mi się zrealizować. Niemniej, nie obiecywałem przed sobą samym niczego skonkretyzowanego w czasie, że dzisiaj to i to, że od 3go 10go czy od poniedziałku, mam nadzieje, że wszystko przyjdzie naturalnie, a jeśli nie przyjdzie, to -jak sam trafnie zauważyłeś – nie było mi wcale potrzebne, by to zmieniać czy poprawiać.

  • „bycie dobrym człowiekiem i życie w zgodzie z samym sobą” ja bym nie powiedział, że to cel, bo cel się osiąga i idzie dalej, lecz raczej idea, którą można się kierować w życiu ;)

   • maniak

    true, jeśli by ubrać to ładniej w słowa, to rzeczywiście ‚idea’ pasuje tu lepiej, niemniej sama chęć zmiany jest już chyba celem samym w sobie, zresztą nie wiem ja prosty chłopak po AWFie jestem:)

 • Pamiętaj, że CEL powinien być SMART (Simple, Measurable, Achievable, Relevant, Timely defined), a więc „Zdam egzamin z koreańskiego na poziomie podstawowym” to jeszcze nie do końca cel! Brakuje mu określenia czasu. Takie postanowienie można równie dobrze zacząć realizować za 4 lata i też będzie dobrze, a przecież nie o to chodzi w noworocznych postanowieniach ;)

  • Potwierdzam! Widzę, że studia nie poszły na marne ;)

   • Tak. Niniejszym pierwszy (i coś czuję, że jeden z ostatnich) raz, kiedy miałam okazję napomknąć o tej wiedzy w prawdziwym życiu ;)

 • LISU

  ad.5 – sam nie palę, ale z relacji znajomych, ex-palaczy, to własnie metoda ‚TERAZ, JUŻ, NAGLE!’ jest najlepsza i najskuteczniejsza. Obniżanie dawki to takie oszukiwanie samego siebie, że można ją odstawić jak się chce i nie jest się niewolnikiem tego syfu.
  Nie chcesz palić? To po prostu nie palisz :) Chyba, że jesteś słaby. Wtedy palisz i dalej oszukujesz się, że to lubisz i jak tylko zechcesz, to znów rzucisz.. ;)

  • Basia

   kiedyś oglądałam program dla grubasów (LOL) na TVP1 i mundra pani prowadząca też stwierdziła, że jeśli chce się z czegoś zrezygnować, nie należy „ograniczać”, tylko zrezygnować raz a porządnie. uzasadnieniem miał być fakt, że ograniczanie jest mniej motywacyjne. przykładowo, zamiast jedzenia 6 bułek na śniadanie przez 1 miesiąc będę jadła tylko 5. ale między 5 a 6 nie ma wielkiej różnicy, więc co mi tam zaszkodzi. i tak codziennie (w końcu siła przyzwyczajeń), aż w końcu się okaże, że właściwie przez cały miesiąc jadłam 6 bułek zamiast postanowionych 5 i w sumie… to po co miałabym ich jeść tylko 5 skoro mogę 6? a tak, jak jem 6 bułek dziennie i postanowię, że od dziś nie jem ich w ogóle, to nawet jak zjem tą jedną (no bo są taaaaaakie dobre!!!), to między 6 a 1 już jest różnica, i to spora, nie?
   całkiem logiczne, przyznam.

 • Asia

  Najgorzej jest ustalić sobie kilka „wielkich” postanowień. Nie jestem już zwolenniczką noworocznych zmian – człowiek, napędzany myślą „nowego” odcinka w życiu, wymyśla dziesiątki działań, które mają spowodować, że wraz z kolejnym rokiem stanie się lepszy. Wszystko fajnie, ale wydaje mi się, że jeżeli nasze postanowienia są naprawdę ważne i faktycznie ich potrzebujemy – pojawią się niezależnie od tego czy to początek roku, czy środek, a przede wszystkim – będą pojawiały się stopniowo, a nie wszystkie naraz. I nie będzie problemu z wprowadzeniem ich w życie, jeśli naprawdę nam na nich zależy.
  Nie, żebym ja była mistrzem dotrzymywania złożonych sobie obietnic. Ale tegoroczny styczeń jest pierwszym, kiedy nie zrobiłam sobie listy rzeczy koniecznych do poprawienia. Bo nie pomagało ani zapisywanie ich, ani informowanie znajomych – jak się człowiekowi nie chce i tak naprawdę nie widzi sensu, to zawsze sobie wytłumaczy niedotrzymanie jakiegokolwiek postanowienia.
  Po prostu lepiej nie zakładać z góry, że uda nam się zmienić w kilku, a czasem nawet kilkunastu aspektach. Od nadmiaru można się zniechęcić. Lepiej wybrać jeden cel, ale taki naprawdę ważny,którego efekty będą dla nas istotne. Potem z czasem zaczną pojawiać się kolejne, napędzane wcześniejszym sukcesem.
  Jeśli ktoś ma inaczej, to mogę tylko pozazdrościć :)

  • „jak się człowiekowi nie chce i tak naprawdę nie widzi sensu’ – patrz punkt pierwszy ;)

   • Asia

    Tak, tak – zwróciłam na to uwagę i w pełni się zgadzam :) chodzi mi tylko o to, że z „nowym rokiem” budzą się w nas niespotykane ambicje i ciężko ocenić co jest naprawdę ważne. Wydaje nam się, że możemy wszystko – przy czym w tym nadmiarze zazwyczaj nie realizujemy niczego – a najgorsze jest to, że wtedy te istotne postanowienia też są odkładane.
    Podsumowując: punkt pierwszy jest wg mnie najważniejszy :)

 • kot Justyna

  Ech, znaleźć czas na 40 stron czytania dziennie. Dobrze, że chociaż egzamin z podstawowego koreańskiego już zdany!

  • Ej, 40 stron to nie jest wcale dużo, poza tym są audiobooki, których możesz słuchać jadać do lub z pracy!

   • kot Justyna

    ok, punkt 3. działa, bo właśnie skończyłam czytać! A co do audiobooków, to jakoś nie mogę się przekonać, no bo jak to tak, nie słuchać muzyki rano?

    • To turbo miks kulturowy – audiobook i muzyka instrumentalna ;)

 • Codziennie przez 15 minut będę robił poranną gimnastykę, bo dodaje mi to energii, pobudza umysł i czuję się rześki po takich ćwiczeniach. Punkt 1, 2 i 3 odhaczone! Kto mi pomoże skreślić 8?

  • Mania

   Poranne ćwiczeni, to coś dla mnie! Jestem z Tobą ;)

  • LISU

   nawet 7 to już jest fajna sprawa, o ile codzienna :)
   http://www.7-min.com/ – a dobry motywator nie jest zły. Może pomoże :)

10 typów ludzi, których nie chcesz spotkać na ulicy

Skip to entry content

wpis jest wynikiem współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Wiesz, że mamy jeden z najwyższych współczynników śmiertelności w wypadkach drogowych w Europie? Że w zeszłym roku w Polsce zginęło przez to 3026 osób? Bo 8 na 100 takich wypadków kończy się śmiercią? Ja też nie, dopóki nie przeczytałem raportu Biura Ruchu Drogowego. Na ulicy pojawiam się i jako kierowca, i jako rowerzysta, a najczęściej jako pieszy, i trafiam na ludzi z każdej z tych grup, którzy zapominają, że nie są tam sami. Przez co wolałbym ich nie spotykać.

Młody gniewny

Odebrał prawko w zeszłym tygodniu i jeszcze dobrze nie opanował sprzęgła, ale już chce lecieć stówką w terenie zabudowanym. Najlepiej ruszając z trójki. Wziął sobie do serca słowa wujka Wiesia na ostatnich imieninach cioci Marzeny, że tak jak na egzaminie, to już nie pojedzie nigdy w życiu. Bo na egzaminie jeździ się, żeby zdać, a w życiu, żeby zdążyć na obiad. Dlatego nigdy nie zatrzymuje się na zielonej strzałce. Przed torami kolejowymi też. I na stopie też nie, jak nic nie jedzie.

Najwięcej wypadków ze skutkiem śmiertelnym spowodowały osoby w wieku 18-24lata.

Rebeliant

Anarchia, wolność i leki na receptę bez recepty dla wszystkich! Buntownik z wyboru, już w przedszkolu walczył o swoją niezależność otwarcie ignorując poobiednie leżakowanie, kontynuując drogę rewolucjonisty i pisząc „mój” przez u otwarte aż do matury. Nikt nie narzuci mu, że białe jest białe, a czarne jest czarne, a tym bardziej, że nie może przechodzić na czerwonym. Czy Luke Skywalker trzymał się zasad narzuconych przez imperialistyczny system? No właśnie!

Janusz biznesu

Miałeś kiedyś w trakcie jazdy tak ważny telefon, że aż zjechałeś na pobocze, żeby go odebrać i porozmawiać? Tak? No i po co to wszystko? Trzeba było jedną ręką trzymać słuchawkę, drugą dźwignię zmiany biegów, zębami kierownicę, a rzęsą włączyć kierunkowskaz. Zestaw słuchawkowy? Głośnomówiący? Bluetooth w uchu? A co Ty z Holiłudu jesteś, czy ze Star Treka? Prawdziwy byznesmen potrafi zmieniając pas ruchu, wyprzedzając na trzeciego i odpalając czerwonego Viceroya w tym samym czasie odebrać ważny telefon. Czyli każdy telefon, bo w byznesie wszystkie telefony są ważne.

Kierowcy jadący 100 km/h i trzymający komórkę przy uchu hamują średnio o 14 metrów później niż nierozmawiający.

Klubowóz

UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY.

– Co?

UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY.

– Co mówiłeś?

UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY.

– Nie słyszę…

UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY-UMCY.

– W końcu przejechał, możesz powtórzyć?

Najwięcej wypadków śmiertelnych jest w piątek i sobotę.

W dni imprezowe.

Ostatnia szara komórka

Koniom zakłada się klapki na oczy, żeby nie patrzyły na boki, a ludziom wkłada w ręce smartfony. Świecący prostokąt przed twarzą i całe otoczenie przestaje istnieć. O ile w przestrzeniach zamkniętych można po prostu popsuć sobie wzrok, o tyle w terenie otwartym można zepsuć sobie nogi, ręce, żebra albo życie. Na przykład przechodząc przez ruchliwą ulicę wpatrzonym w komórkę.

Niespokojna noga

Zwany też lowriderem dla ubogich. Przyśpiesza, zwalnia, przyśpiesza, zwalnia, przyśpiesza, zwalnia, a auto się gibie jak na teledysku do „Still D.R.E.”. Zatrzymuje się zawsze metr za linią stopu na światłach, a gdy stoisz na pasach, nigdy nie wiesz, czy nie zatrzyma się na Tobie. Ani czy nie wjedzie Ci w tyłek, jeśli stoisz przed nim w korku i ruszysz ćwierć sekundy później niż on.

Niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, jest jedną z głównych przyczyn wypadków na prostych odcinkach.

Usain Bolt

Rusza z bloków startowych w momencie, gdy w autobusie po drugiej stronie ulicy zamykają się drzwi i biegnie do nich jak po karpia na Wigilię. Ignorując wszystkich uczestników ruchu drogowego dookoła. Gdyby któryś z kierowców samochodów cudem omijających go miał gorszy dzień, albo bardziej zużyte klocki hamulcowe, do celu dojechałby na masce. Kończąc karierę sportową w szpitalu.

Oszczędny

Ładowanie akumulatora? 50 groszy.

Migacz boczny do Opla? 14 złotych.

Emocje z jazdy bez używania kierunkowskazów? Bezcenne!

Nieprawidłowe wyprzedzanie, jest jedną z głównych przyczyn wypadków na prostych odcinkach.

James Bond na rowerze

Szpieg w służbie Jej Królewskiej Mości realizuje tajne zadanie, od powodzenia którego zależą losy starego kontynentu, dlatego musi pozostać incognito. I jedzie na rowerze nocą bez oświetlenia i odblasków, zmieniając pasy jakby miał za sobą ogon odkąd wyszedł z MI6. Dzięki temu jest niewidzialny dla kontrwywiadu. I wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Szybki i wściekły

Wiesz po co w aucie jest pedał gazu? Żeby go używać! Dlatego dopóki nie czuje pod dużym palcem u prawej stopy podłogi, ciśnie. Ciśnie wyprzedzając ruszający autobus, ciśnie na gasnącym pomarańczowym i ciśnie wymijając matkę z dzieckiem na pasach. Jak im zrobi peeling pięt, to może nauczą się szybciej chodzić. Gdy nie może zasnąć po ciężkim dniu, bo męczą go wyrzuty sumienia, że przez półtorej minuty jechał prawym pasem, układa sobie w głowie, co by powiedział Vin Dieselowi jakby go spotkał. I jakim jechałby autem, gdyby kręcili „The Fast and the Furious: Zabrze Drift”.

W zeszłym roku główną przyczyną aż 7195 wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Kierowcy wczujcie się w rolę pieszych! Tylko wzajemne zrozumienie może zaprowadzić nas bezpiecznie do celu. Druga odsłona naszej kampanii. #kierowcaVpieszy

Opublikowany przez Krajowa Rada BRD na 25 września 2017

Ten tekst jest uszczypliwy, ale tylko po to, by zwrócić uwagę na zachowania, które mogą przyczynić się do tragedii. Niezależnie, czy jesteś kierowcą w nowej, błyszczącej strzale, czy pieszym, który musi zdążyć na tramwaj, zwracajmy na siebie uwagę i pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na ulicy. Zaoszczędzimy sobie nerwów, zdrowia, a czasem i życia.

---> SKOMENTUJ

„Pod mocnym aniołem” lepiej obejrzeć w domu

Skip to entry content

W weekend byłem na „Pod Mocnym Aniołem” i z kina wyszedłem wstrząśnięty. I zmieszany. Nie z powodu filmu. Był dobry. Nie rewelacyjny jak „Drogówka”, ale dobry. Zresztą, po co ja to piszę, Smarzowski nie robi słabych filmów. Tak, czy inaczej, wracałem do domu poruszony ze względu na publiczność. Współoglądający dostarczyli mi więcej tematów do przemyśleń, niż Więckiewicz trwoniący fortunę i talent w szaleńczym alko-transie.

To, co uderzyło mnie jak gęsty grad w ciepły letni dzień, to brak zrozumienia, jak można być dorosłym człowiekiem i śmiać się z przekleństw?

Niezależnie od kontekstu.

Jak byłem w podstawówce, przeklinanie było oznaką dorosłości. Tak jak papierosy – dzieciaki tego nie robiły. W gimnazjum każda „kurwa” rzucona głośniej niż szeptem budziła euforię, a narysowanie kutasa w zeszycie było lepszym żartem, niż hasło, że rozmiar nie ma znaczenia. W liceum wulgaryzmy tak spowszechniały, że na nikim nie robiły wrażenia, a na studiach czułem, że przeklinanie bez sensownie uzasadnionej potrzeby, to siara.

I tak zostało.

Jeśli przeklinam, to w wymagających tego sytuacjach, aby dodać wypowiedzi emfazy. A nie z powodu ubogiego słownictwa, problemów z interpunkcją, czy – nie daj boże! – by komuś zaimponować. A okazuje się, że publiczne miotanie „chujami” ludziom imponuje. I śmieszy ich. I 20-latków, i 30-latków, i 50-latków też.

Siedzę na tej sali, wczuwam się w dramat pisarza nałogowca, oswajam się z jego postacią, szukam cech wspólnych, zastanawiam się, czy też mógłbym doprowadzić do takiego stanu, czuję podmywającą mnie falę alkoholizmu, porywającą legiony nieuważnych… i nagle J-E-B! Jakby mi ktoś przyłożył żeliwną patelnią w tył głowy. Sala ryczy. Drze ryja jak chłop sprzedający ziemniaki z Żuka, bo jeden z bohaterów powiedział „kurwa”.

Tyle.

Ani nie zrobił tego w komicznej sytuacji, ani w wyjątkowo śmieszny sposób. Wręcz przeciwnie. Zabrzmiało to tak dekadencko i posępnie, na ile jest to możliwe. Ale to wystarczyło, by tłum zareagował śmiechem. I to nie jeden raz, a przy większości okazji, gdy z ust aktorów padały wulgaryzmy. Dorosłych ludzi, z dowodami w portfelach od dobrych kilku lat, rajcowało, że postać z ekranu na głos posługuje się podwórkową gwarą. Zresztą, gdy filmowi bohaterowie oddawali  mocz, stolec lub wymiotowali, reakcja była ta sama. Śmiech. W końcu nic tak nie śmieszy, jak surowo podany życiowy dramat.

Dawno nie czułem się tak zażenowany. zniszczyli mi seans „Pod Mocnym Aniołem”. Zniszczyli mi dobry film.

---> SKOMENTUJ

wpis jest wynikiem współpracy z portalem PizzaPortal.pl

Jak wiecie (lub też nie), przeprowadzałem się 15 razy, mieszkałem w wielu dzielnicach Krakowa i zamawiałem pizzę z większości lokali, które świadczą usługę dostawy. W jednych na jedzenie czekało się całą wieczność i przyjeżdżało zimne. W drugich jeszcze dłużej i zjawiało się z innymi składnikami niż w zamówieniu. W trzecich w ogóle nie docierało lub nie nadawało się do pogryzienia, nie mówiąc już o połykaniu. Na szczęście był (i wciąż jest!) czwarty typ  lokali z pizzą na dowóz, gdzie wszystko gra jak na Wembley.

Jako, że co jakiś czas dostaję pytania ogólnokrakowskie, w tym jedzeniowe („skąd zmawiać pizzę w Krakowie?” jest jednym z popularniejszych), to poniżej wrzucam 4 pizzerie, z których wielokrotnie zamawiałem szamę. Bez uszczerbku na zdrowiu i podniebieniu. Innymi słowy, polecam…

 

Banolli

restauracja banolli kraków

Przez to, że to mała (no dobra, nawet spora) sieciówka, nie ma problemu z dowozem. Dojeżdża zasadniczo do każdego rejonu Krakowa, także gdzie byś nie mieszkał, możesz dzwonić. Nie wątpliwym plusem jest także to, że w „Banolli” realizują nocne zamówienia, także nie raz ratowało mi to skórę, a w zasadzie żołądek, gdy w okolicach północy przypominałem sobie, że nie jadłem śniadania.

Co do samej pizzy, to faktycznie, nie jest tania, ale nie dają też tańszych zamienników, tylko wszystkie składniki po bożemu. Jeśli chodzi o typ, to jest to odmiana polska z aspiracjami na włoską. W sensie, że ciasto nie jest jeszcze tak cienkie, jak w tej „prawdziwej”, ale z pewnością to nie nadmuchany placek. Mocne 5.0.

 

Zapałki

Kraków pizzeria zapałkiNajbardziej włoska ze wszystkich. Mają pizzę i z szynką parmeńską, i z rukolą, i z bakłażanem, i z ricottą. I nie jest to rzucone na placek, jak brudne ciuchy po pracy, jak to bywa w innych pizzeriach, które chcą być „original italiano”. Żeby zbalansować śródziemnomorskość z polskością, jest też opcja z oscypkiem i żurawiną, ale tej akurat nie polecam. Za to warto sprawdzić Tricolore i Say Cheese! (jak lubisz roztopioną gorgonzolę, to zwłaszcza tę drugą). I jeszcze akcent humorystyczny: raz się zdarzyło, ze spóźnili się z zamówieniem, już ich chciałem powyklinać od aktorów z „Miłości na bogato”, a tu pan kierowca przychodzi, przeprasza z miną zbitego psiaka i wręcza mi elegancko zapakowane jabłuszka przewiązane wstążeczką. No to, to rozumiem.

[sociallocker id=”17312″]
 

Franco

Pizzeria franco KrakówKnajpa w stu procentach dzienna i ostatnio najczęstsza, z której zamawiam. Ma tak brzydkie logo, że trudno na nie patrzeć bez mrużenia oczu, ale za to na pizzę nie trzeba wylewać chochli sosu, żeby dało się zjeść. Tym razem jest to odmiana, tak zwana, polsko-umiarkowana, czyli pulchniejsze ciasto, ale nie napompowane jak Robert Burneika po treningu. Dowozowy standard. Moja ulubiona to Scudetto. Ceny również przyzwoite i dowożą od 15zł (o, tak!).

 

Pizza w nocy

pizza w nocy KrakówMało odkrywcza nazwa, ale to mój zdecydowany faworyt, numero uno i czarny koń na liście włoskich placków na zamówienie w Krakowie. Po pierwsze sensowne ceny – duża Capriciosa 24zł (ze zniżką 22zł).

Po drugie sensowny dowóz – jeszcze mi się nie zdarzyło, by deklarowany czas oczekiwania przekraczał 45 minut. A i tak zazwyczaj są po połowie godziny (raz zamawiałem z autobusu, dojeżdżając do domu, i byli przede mną).

Po trzecie smak – cienkie, chrupiące ciasto i dobre gatunkowo składniki. Ta pizza to w żadnym, ale to w żadnym wypadku nie zapychacz, który wrzucasz w siebie po pijaku na imprezie, tylko bardzo dobre jedzenie. Minus jest taki, że (jak sama nazwa skazuje) otwarte mają tylko w nocy – od 20:00 do 4:00.

 

Jest okazja!

pizza portal pizza week kraków

Jeśli chcecie sprawdzić, czy te pizze faktycznie takie dobre, albo po prostu jesteście głodni i bez mojego wpisu też byście zamówili jedzenie, to wpadajcie na PizzaPortal.pl. Od dzisiaj zaczyna się tam „Pizza Week” i potrwa do 26-go stycznia. W trakcie pizzowego tygodnia, we wszystkich restauracjach udostępniających płatność online, macie 20% zniżki na placki (klikając tutaj albo w obrazek). Oprócz rabatu, w ramach „Pizza Weeku” jest jeszcze akcja pod tytułem „Bitwa miast”, w której zamawiający z najaktywniejszego miasta mogą zgarnąć Sony Xperia J i robić nim artystyczne zdjęcia szynki i pieczarek na Instagrama.

Oczywiście, jeśli jedliście w Krakowie pizzę na dowóz z równie dobrego lokalu, co wymienione we wpisie, albo i lepszego, to mogę posprzeczać się z Wami w komentarzach, że to nieprawda.

[/sociallocker]

---> SKOMENTUJ