Close
Close

Share Week 2014: ciągle nowe gęby

Skip to entry content

„Share Week” to akcja zainicjowana przez Andrzeja Tucholskiego z jestKultura.pl, która ma na celu promocję nieodkrytych twórców treści internetowych. W teleexpresowym skrócie, chodzi o to, że jak masz bloga, którego czyta ktoś poza Tobą i Twoją byłą, to piszesz, że jest 5 innych równie fajnych. A jak masz kanał na YouTubie, to nie piszesz tylko mówisz. I właśnie z tym mówieniem coś jest słabo, bo jeszcze nie widziałem, żeby jakiś vloger uczestniczył w „Share Weeku”.

Dlatego wyszedłem przed szereg.

Linki do autorów, których facjaty widzieliście we vlogu:

Saga / Wysoka Blogerka – klik!

Karolina / TL;DR – klik!

Monika / Black Dresses – klik!

Justyna / With Love – klik!

Maciek / Z Dupy – klik!

Jeśli macie coś od siebie godnego polecenia, zwłaszcza z youtuberów, to śmiało.

---> PRZECZYTAJ KOLEJNY TEKST

Jestem dorosły, a miałem być nieśmiertelny

Skip to entry content

Sylwester 2005: nie jestem dorosły

Jest północ, stoimy na ulicy, śnieg pada nam na twarze, ale nie czujemy jego chłodu. Jesteśmy pijani, młodzi i, od całej minuty, rocznikowo już pełnoletni. Drzemy się w niebo, drzemy się do siebie, drzemy się do wszystkiego. Jest zajebiście. Pijemy szampana i oblewamy nim ziemię, jakbyśmy oblewali cały świat. Bo cały świat jest nasz.

W naszych głowach rzeczywistość nie ma granic. Nie ma rzeczy, których nie możemy zrobić, nie ma miejsc, do których nie moglibyśmy pójść, nie ma pomysłów, których nie moglibyśmy zrealizować. Przyszłość to pusty zeszyt w linie, a my mamy od chuja długopisów.

– Jak będę miał syna,wiecie, kiedyś – zaczyna mówić M. z grubą warstwą mgły na oczach – to jak go lekarz już wyciągnie i klepnie w tyłek, to nabiję szkło z czyściocha i chuchnę mu w twarz.

– Żeby się zbakał? –upewniam się, czy przypadkiem nie połączyłem trzech różnych myśli, swojej, M. i kogoś z 50 osób, które nas otaczają, w jedną.

– Nooo! I to będzie pierwsze dziecko na świecie, które po porodzie będzie się śmiać, a nie płakać! – potwierdza M.

– Łooo, grubo! – klepie go po plecach R., wyciąga mu z ręki zieloną butelkę, bierze łyka i zaczyna tańczyć zataczając łuki rękami, z balkonu nad nami ktoś puścił „Stopione słońce” Natural Mystic – Jak kiedyś umrę, to to poleci na moim pogrzebie! –przekrzykuje petardy, race i strzelające korki.

Kiedyś. Kiedyś mój przyjaciel ma odurzać swoje nowonarodzone dziecko marihuaną, kiedyś mój przyjaciel ma zostać zakopany pod ziemią przy akompaniamencie polskiego reggae. „Kiedyś” ma nigdy nie nadejść, bo cały czas jest „teraz”, bo „kiedyś” jest osadzone w dorosłości. A my nie jesteśmy dorośli. I nie zamierzamy być.

Wakacje 2006: nie jestem nieśmiertelny

 

Pracuję w największej fabryce w mieście, a może nawet i w całym regionie, i maluję lakierem deski, żeby zarobić na wyjazd do Zakopanego. Z kumplami. Na tygodniową najebkę. Żar leje się z nieba, pot ze mnie. Odór z miksu ludzkich wydzielin i parującego kleju na hali produkcyjnej kłuje w nozdrza jeszcze mocniej niż na co dzień. Cieszę się, że  mogę pracować na zewnątrz.

W myślach liczę minuty, które zostały do końca dniówki i pieniądze, które, po odliczeniu biletów na pociąg, zostaną na imprezowanie. Wybija 16:00, podmywam pachy, chowam robocze ciuchy do plecaka i idę na autobus do domu.

Leżę na kanapie i gapię się w telewizor, czuję się jakoś dziwnie, słabo mi, próbuję wstać, zataczam się. Jakbym był pijany. Tylko, że nic nie piłem. Mama dotyka mojego czoła i każe mi zmierzyć temperaturę, termometr pokazuje jakieś 40 stopni. Jedziemy do szpitala.

W izbie przyjęć dowiaduję się, że dostałem udaru słonecznego, bo spędziłem 8 godzin na otwartym słońcu bez czapki, i że zatrułem się oparami z farby. Bo je wdychałem.

– To znaczy, że muszę zostać w szpitalu? – dopytuję, bo nie wierzę. Mam 18 lat, to nie jest wiek, w którym idziesz do szpitala, gdy coś Cię boli. W tym wieku jesteś z tytanu, niezniszczalny, jak złamiesz nogę, to pijesz browara, idziesz spać i na drugi dzień jest zrośnięta. W ostateczności łykasz APAP, ale nie idziesz, kurwa, do szpitala.

– Musi, to na Rusi, w Polsce jak kto chce – odpowiada gość w już dawno nie białym, przepoconym kitlu, nie odrywając wzroku, ani długopisu od kartki z moim imieniem i nazwiskiem – ale jak już jesteś, to szkoda, żeby za godzinę karetka specjalnie po ciebie jechała – dodaje podając popisany świstek.

Kolejne dwa tygodnie spędzam w pożółkłej sali bez zasłon z mężczyznami po wylewach i zawałach. Są starzy, bo dużo starsi ode mnie, ich ciała są rozlanymi galaretami, twarze napęczniałymi kiełbasami, penisy wysuszonymi ogórkami. Te ostatnie widzę, gdy są przewijani, bo ich stan nie pozwala im na sikanie w toalecie. Sranie zresztą też nie. W nocy nie mogę spać, słucham ich sapania, kaszlu, walki z demonami.

Ostatniej nocy, pół doby przed moim wypisem, ten na łóżku naprzeciwko mnie umiera. Jakieś trzy metry ode mnie. Ten sam lekarz, którego pytałem, czy muszę tu być, przychodzi stwierdzić zgon. Wywożą go. Przestaję być nieśmiertelny.

Początek lipca 2017: to już?

Mam na sobie garnitur. Czarną marynarkę, która dopina się na mnie na styk, a jeszcze jakiś czas temu była luźna, i czarne spodnie, które nie są od kompletu, bo do tych, które były od kompletu, to mogę się teraz tylko pomodlić o lepszą przemianę materii, ale na pewno nie zmieścić. Mam na sobie ten garnitur, koszulę i buty z Ryłko i cieszę się, że to tylko na chwilę, że to nie na co dzień.

– Obrączki – mówi kobieta z orłem zawieszonym na szyi. Wstaję, wyciągam kwadratowe pudełko z kieszeni i podaję.

Z P. znamy się od podstawówki, dokładnie od czwartej klasy. Od czasów kiedy procesory w komputerach taktowane były w megahercach, a telefony komórkowe służyły do dzwonienia, smsowania i gry w węża. Od bardzo dawna. Jeszcze wczoraj jadłem u jego babci podgrzewaną w mikrofali pizzę Riggę z szynką. Jeszcze kilka dni temu moja babcia pytała go, czy nie chce zalewajki. Jeszcze pamiętam jak po wuefie zrzucaliśmy się po 35 groszy na oranżadę w budce za szkołą, jak strącaliśmy śnieżkami sople z dachów.

– Jakie nazwisko będą nosić państwa dzieci? –urzędniczka pyta patrząc na P., a potem na [dziwnie mi z tym, to słowo jest strasznie obce w odniesieniu do ludzi, z którymi siedziałem w ławce i odrabiałem lekcje, nie pasuje do nich] jego żonę.

– Łączone – odpowiadają razem. Kobieta z trwałą kończy ceremonię. Ogłasza ich mężem i żoną.

To już?

Koniec lipca 2017: to już

Kończę ostatnie poprawki, chucham na tę powieść jakby była noworodkiem i mam tyle rzeczy do ogarnięcia przed wydaniem, że ze stresu nie mogę spać, ale i tak nie wyobrażam sobie, że mogłoby mnie tu dziś nie być. Dziś powinni być wszyscy. Jest sporo osób, nie wiem dokładnie ile, ale naprawdę sporo, ledwo mieszczą się przed kaplicą. Większości nie widziałem od matury. 10 lat. Wszyscy na czarno. Niektórych poznaję dopiero, gdy się przyjrzę, niektórzy są jak wycięci ze szkolnej fotografii, może z dwie zmarszczki im przybyły.

Patrzę się w sznurowadła tych samych butów z Rykło, w których trzy tygodnie temu wznosiłem toast za parę młodą, i zastanawiam jak to się stało. To nie tak miało być, nie powinniśmy się spotykać, nie w takich okolicznościach. Nie mamy jeszcze nawet 30 lat. Wciąż, na zewnątrz nie, ale w środku, głęboko, jesteśmy tymi dzieciakami, które tańczyły na ulicy z ruskim szampanem w dłoni. Dzieciakami traktującymi życie jak grę, którą można zasave’ować i zacząć od checkpointa, gdy coś pójdzie nie tak. To jest przecież za wcześnie. Za wcześnie o dekady, o całą jebaną wieczność, to w ogóle nie powinno mieć miejsca, przecież cały czas jest „teraz”, a nie „kiedyś”.

Gość prowadzący ceremonię mówi coś co ma uśmierzyć bólu, być szwami, taśmą klejącą, która owinie poszatkowane mięso i nie pozwoli mu się rozlecieć, pomoże się zrosnąć. Nie działa. Nie wiem jak u innych, bo ich nie widzę, deszcz na powiekach rozmywa mi otoczenie, kapie na dłonie, na czarne spodnie do garnituru nie od kompletu, na buty. Gadanie nie działa. Mieliśmy w tym zeszycie w linie narysować graffiti, projekt wrzutu na 10 pięter, mural jakiś, a R. odrysował w nim swoje kontury.

Zostaje nas już tylko kilku, stoimy w ciszy w jednej linii, patrzymy jak czterech spoconych chłopa bez koszulek podnosi płytę nagrobną i wstawia do środka urnę. G. wyciąga telefon i puszcza Natural Mistic. „Stopione słońce”.

Kurwa, to już.

---> SKOMENTUJ

Obowiązkowa matematyka na maturze to głupota

Skip to entry content

Niedługo skończę 26 lat. Biorąc pod uwagę średnią długość życia mężczyzn w naszym kraju, zostało mi jeszcze jakieś 17074 dni. W tym większość z nich będzie pracujących. Dokładnie to 5/7, pomniejszone o dni ustawowo wolne i urlop, w każdym roku do 67 urodzin. Dużo?

Gdy podpisałem pierwszą umowę o pracę, za każdy przepracowany miesiąc należało mi się 1,67 dnia wolnego. Po 10 latach stażu pracy, ta liczba wzrasta do 2,16 dnia urlopu na każdą 1/12 roku. Przy czym, przez to, że mam papierek poświadczający, że potrafię używać Googli, Wikipedii i parafrazować to, co tam znajdę, miałem na wejściu 8 lat stażu gratis. Gdybym poszedł do korpo od razu po liceum, dłużej zajęłoby mi dojście do 26-dniowego urlopu, ale zarabiałbym w tej chwili 2 razy więcej. Opłacało się studiować?

Z każdego tysiąca, który zarobię 237zł zabiera mi państwo. Mojemu pracodawcy 207zł. W sumie 444zł. Gdybym pracował na umowie o dzieło, haraczu byłoby tylko 144zł. Ale sam musiałbym się ubezpieczać. Na wypadek choroby, utraty wzroku od gapienia się w telefon i ataku motomyszy z Marsa. I nie miałbym emerytury za 14995 dni. Choć i tak, nikt nie da mi gwarancji, że system emerytalny nie pierdolnie do tego momentu i również nie będę jej miał. Warto być zatrudnionym na umowę o pracę?

Dowóz zakupów z internetowego sklepu Tesco kosztuje średnio 6,50zł. Ta sama usługa w Almie jest bezpłatna zazwyczaj powyżej 100zł, ale jedzenie jest droższe mniej więcej o 15%. Gdzie bardziej opłaca się kupować?

Duża Capriciosa w DaGrasso kosztuje 25zł. Ile wychodzi za jedną przy promocji „druga 50% taniej” doliczając 2,50zł za dowóz?

Półlitrowa Coca-Cola kosztuje 3zł, dwulitrowa 5,10zł. Która jest tańsza w przeliczeniu na litr?

Nie, matematyka na maturze wcale nie jest potrzebna.

autorem zdjęcia w nagłówku jest snorski
---> SKOMENTUJ

25 komentarzy, które wyprowadziły mnie z równowagi

Skip to entry content

Co bloger może usłyszec od czytelników

Jeśli ktoś miałby stworzyć realną konkurencję dla „Zapytaj Beczkę” Krzyśka Gonciarza, to my. To co wpisywaliście w polu „i zawsze chciałeś mu powiedzieć, że” chwyciło mnie za serce, krtań i krocze. Sex, drugs and blog’n’roll. Nie dało się przejść obok tego jak obok wyborów samorządowych. Obojętnie. Czytelnicy innych blogów mogliby się od Was uczyć. Z racji, że dzisiaj tłusty czwartek, nie będę takim egoistą jak zwykle i podzielę się tymi niechudymi aforyzmami.

Jedziemy na grubo, poniżej 25 komentarzy, które zachwiały mój spokój ducha.

1. „wydaje mi się, że jesteś korpo-chłopcem. Ciekawi mnie gdzie.” – gdy to przeczytałem, najpierw zrobiło mi się smutno, a potem zacząłem się zastanawiać co zrobiłem źle. Serio po tym co wrzucam do sieci da się odczuć, że pracuję w Capgemini?

2. „wysokie dziewczyny tez sa fajne! :(„ pewnie, że tak. Dla koszykarzy.

3. „jest JANuszem ;)” – yyy, że co?

4. „ja uwielbiam go, on tutaj jest i pisze dla mnie :P” – potwierdzam, jest jak mówisz. Mimo, że to Weekend, na który mam alergię.

5. „w sumie to jest fajny (nawet bardzo fajny). Ale będzie mi szkoda jak sława, pieniądze i złe kobiety zawrócą mu w głowie.” – jeszcze nawet się nie otarłem, a tu już mnie żałują. Proszę nie robić falstartu.

6. „śnię o dniu, w którym sięgniemy po jedną cebulę w warzywniaku” – droga czytelniczko, jesteś moim ideałem. Czuję kosmiczną harmonie dusz. Złapałaś mnie tym tekstem za gardło i nie mogę wydusić z siebie ani słowa. Wiedz, że jeśli wciąż mnie czytasz i gdzieś na mnie czekasz, to dla Ciebie byłbym się w stanie nawet przebierzmować.

7. „lubię placki” – ja też.

8. „chcę zawsze skomentować 3/4 tekstów, bo uderzają głęboko w serduszko, ale nigdy z tych emocji nie wiem co napisać i teraz też nie wiem :(„ – to bardzo ładne. I rekompensuje wszystkie próby, w których chciałaś, ale nie mogłaś.

9. „Kiedyś wyprzedziłam cię na rowerze na Starowiślnej.” – nieprawda! Oprócz tramwaju, jeszcze nikt mnie nie wyprzedził na Starowiślnej!

10. „chciałabym wiedzieć jak smakuje.” – dobrze, że się umyłem tym razem.

11. „dla Ciebie ściągam słuchawki w tramwaju” – i niech mi ktoś teraz powie, że teksty w sieci nie mają przełożenia na realne życie.

12. „Nie stylizuj się na Komina z tymi cyckami!” – nie stylizuję się. Tomek ma większe.

13. „jest spoko gościem i daleko zajdzie, oby tylko bardziej pilnował przecinków w swoich tekstach ;-)” – moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przyznaję się, że jadę na czuja. Interpunkcja to moja pięta achillesowa.

14. „jest fajny, mimo ze prawiczek :-P” – czemu nie ma więcej takich dziewczyn jak Ty? Może w końcu którąś złapałbym za nadgarstek.

15. „To nie będzie jedna rzecz, bo od kiedy zaczęłam czytać Stay Fly nagromadziło mi się wiele myśli odnośnie Twojego bloga i mam Ci dużo do powiedzenia (lecz nigdy w komentarzach). Po pierwsze, czysto praktycznie, dzięki za polecenie Linkbusa Kato-Krk, dzięki Tobie nie przepłacam nigdzie indziej (choć Unibus się przestraszył konkurencji i ma czasową promocję i za przejazd zapłacisz 4 zł. Polecam!) Dzięki za wszystkie Twoje motywacyjno-„jakżyciowo”-filmowo-szamowe posty. Do dzisiaj, gdy mam ciary, myślę o Ciarach. Staram się ograniczyć ilość emotikon, czasem przypominam sobie, że Życie jest spoko i na pewno nie teraz jest Dobry moment na śmierć. Że to mi się opłaca, bym była szczęśliwa, jak temu Analogowemu człowiekowi w cyfrowym świecie i nie uda mi się to, nosząc Buty z betonu. Postanowień noworocznych wraz z Twoją pomocą dotrzymam za rok. Nie „kiedyś” – za rok. Bo kiedyś nie istnieje na osi czasu (to chyba mój ulubiony cytat ze Stay Fly). Nawet reklamy świetnie się u Ciebie czyta. Poza tym – właśnie zorientowałam się, że masz motyw z wystawy w MOCAK-u w logo i za to dostałeś 10. przy wyglądzie. I w ogóle – super byłoby Cię poznać! Nie jestem z Krakowa, ale mam nadzieję, że kiedyś będąc w byłej stolicy na jakiejś imprezie spotkamy się i razem napijemy. Tak trzymaj! Ps. Czcionka w Równie fajnych wpisach jest do dupy.” – czujecie, że ona to zmieściła w tym maleńkim, miniaturowym okieneczku? Łouł!

16. „hugo już nie jest bossem! ;)” – mój człowiek, piąteczka! Kto poda nazwę utworu, z którego pochodzi ten cytat ma u mnie zapiekankę.

17. „ma troche metrosexualny styl ubierania się :D” – w sensie, że adidasy i luźne spodnie są metro? Czy chodzi o to, że nie noszę koszul do ortalionów?

18. „nie wyrwie laski na bloga” – jesteś okrutna, nie niszcz moich marzeń.

19. „dobra z niego dupa” – proszę bardzo, mam namacalny dowód, że kobiety też tak o nas mówią. Panowie, jesteśmy usprawiedliwieni.

20. „więcej cycków” – śmiało, śmiało, mojego maila znasz.

21. „lubię go bardziej niż kawę <3” – ja Ciebie bardziej niż prosciutto crudo. Buziaki.

22. „wydajesz mi się zarozumiały, ale ciągle Cię czytam, więc już sama nie wiem…” – to mnie bardzo zaskoczyło. Niemal wszystkie osoby, które zaznaczyły, że jestem zakompleksionym prawiczkiem czytają mnie przynajmniej od pół roku. I są na tyle wkręcone w bloga, że wypełniają ankietę. No nieźle.

23. „with great penis comes great responsibility ;)” – będę pamiętał następnym razem. Znaczy się przy pierwszym razie.

24. „Na kolejne wpisy czekam ze zniecierpliwieniem, jak te wszystkie emeryty na dostawę nowego towaru w robbanie” – widzę, że tekst o porównaniach nie trafił w próżnię. Robisz to dobrze.

25. „ma świetne nogi” – nie spodziewałem się, że dziewczyny zwracają na to uwagę, ale dzięki. Lata morderczych treningów na rowerze nie poszły na marne.

Jesteście debeściak i Wasza mafia też jest debeściak. Będą z tego memy. Teraz muszę łyknąć Xanax, żeby się uspokoić.

---> SKOMENTUJ