Close
Close

Nieważne, że kryminalista. Ważne, że ładny

Skip to entry content

Jeremy Meeks - boski kryminalista

Większość kobiet to hipokrytki.

9 na 10 lasek powie Ci, że kupują odżywki do włosów, paznokci i skóry dla siebie. Że wydają walizkę pieniędzy na kosmetyki i furmankę hajsu na ciuchy dla siebie. Że chodzą co drugi dzień na siłownię, biegają, pływają i katują się dietą jem-tylko-trawę dla siebie. Że niszczą sobie kręgosłup chodząc na kilkunastocentymetrowych szpilkach dla siebie. Że męczą się ze sznurkiem między pośladkami, czując jak wpija im się w odbyt, dla siebie. Że noszą dekolt ledwo zakrywający sutki, mimo siarczystych mrozów, dla siebie. Bo chcą dobrze wyglądać. Same dla siebie.

Po czym usłyszysz od nich, że wygląd się nie liczy.

A spróbuj zapytać te same laski, na co najpierw zwracają uwagę u faceta. Powiedzą, że Ci, że na osobowość, bo najważniejsze jest wnętrze. Bo w życiu nie zainteresowałyby się burakiem, który używa kurew zamiast przecinków, którego najdalsza podróż to wyprawa do nocnego w sąsiedniej dzielnicy, a największy sukces życiowy to tytuł mistrza klatki w „Fifę”. Bo u mężczyzn cenią inteligencję, poczucie humoru i szerokie horyzonty myślowe. Bo nie ważne, czy wygląda jak Ryan Gosling, czy jak Jabba Hut. Ważne, czy jest ambitnym intelektualistą przebijającym erudycją Bralczyka i Miodka razem wziętych.

Po czym zachwycają się kryminalistą.

Rozpływają się w komplementach na jego temat, deklarując podwyższoną wilgotność krocza i chęć zamążpójścia. Nie dlatego, że oczarowały je jego sukcesy zawodowe – nie ma ich, jest bandziorem-recydywistą. Nie dlatego, że oniemiały pod wpływem jego zaradności życiowej i ambicji – nic z tych rzeczy, jest nieudacznikiem, który tylko przemocą potrafi zdobyć pieniądze. Również nie dlatego, że oszalały na punkcie jego męstwa i odpowiedzialności przejawiającej się w działalności pro-społecznej – nie bardzo, luj napadał z bronią w ręku mieszkańców własnego miasta.

Wyniosły do roli bóstwa kryminalistę powtórnie skazanego za rozboje, dlatego, że jest ładny.

Większość kobiet to hipokrytki.

---> PRZECZYTAJ KOLEJNY TEKST

Jestem dorosły, a miałem być nieśmiertelny

Skip to entry content

Sylwester 2005: nie jestem dorosły

Jest północ, stoimy na ulicy, śnieg pada nam na twarze, ale nie czujemy jego chłodu. Jesteśmy pijani, młodzi i, od całej minuty, rocznikowo już pełnoletni. Drzemy się w niebo, drzemy się do siebie, drzemy się do wszystkiego. Jest zajebiście. Pijemy szampana i oblewamy nim ziemię, jakbyśmy oblewali cały świat. Bo cały świat jest nasz.

W naszych głowach rzeczywistość nie ma granic. Nie ma rzeczy, których nie możemy zrobić, nie ma miejsc, do których nie moglibyśmy pójść, nie ma pomysłów, których nie moglibyśmy zrealizować. Przyszłość to pusty zeszyt w linie, a my mamy od chuja długopisów.

– Jak będę miał syna,wiecie, kiedyś – zaczyna mówić M. z grubą warstwą mgły na oczach – to jak go lekarz już wyciągnie i klepnie w tyłek, to nabiję szkło z czyściocha i chuchnę mu w twarz.

– Żeby się zbakał? –upewniam się, czy przypadkiem nie połączyłem trzech różnych myśli, swojej, M. i kogoś z 50 osób, które nas otaczają, w jedną.

– Nooo! I to będzie pierwsze dziecko na świecie, które po porodzie będzie się śmiać, a nie płakać! – potwierdza M.

– Łooo, grubo! – klepie go po plecach R., wyciąga mu z ręki zieloną butelkę, bierze łyka i zaczyna tańczyć zataczając łuki rękami, z balkonu nad nami ktoś puścił „Stopione słońce” Natural Mystic – Jak kiedyś umrę, to to poleci na moim pogrzebie! –przekrzykuje petardy, race i strzelające korki.

Kiedyś. Kiedyś mój przyjaciel ma odurzać swoje nowonarodzone dziecko marihuaną, kiedyś mój przyjaciel ma zostać zakopany pod ziemią przy akompaniamencie polskiego reggae. „Kiedyś” ma nigdy nie nadejść, bo cały czas jest „teraz”, bo „kiedyś” jest osadzone w dorosłości. A my nie jesteśmy dorośli. I nie zamierzamy być.

Wakacje 2006: nie jestem nieśmiertelny

 

Pracuję w największej fabryce w mieście, a może nawet i w całym regionie, i maluję lakierem deski, żeby zarobić na wyjazd do Zakopanego. Z kumplami. Na tygodniową najebkę. Żar leje się z nieba, pot ze mnie. Odór z miksu ludzkich wydzielin i parującego kleju na hali produkcyjnej kłuje w nozdrza jeszcze mocniej niż na co dzień. Cieszę się, że  mogę pracować na zewnątrz.

W myślach liczę minuty, które zostały do końca dniówki i pieniądze, które, po odliczeniu biletów na pociąg, zostaną na imprezowanie. Wybija 16:00, podmywam pachy, chowam robocze ciuchy do plecaka i idę na autobus do domu.

Leżę na kanapie i gapię się w telewizor, czuję się jakoś dziwnie, słabo mi, próbuję wstać, zataczam się. Jakbym był pijany. Tylko, że nic nie piłem. Mama dotyka mojego czoła i każe mi zmierzyć temperaturę, termometr pokazuje jakieś 40 stopni. Jedziemy do szpitala.

W izbie przyjęć dowiaduję się, że dostałem udaru słonecznego, bo spędziłem 8 godzin na otwartym słońcu bez czapki, i że zatrułem się oparami z farby. Bo je wdychałem.

– To znaczy, że muszę zostać w szpitalu? – dopytuję, bo nie wierzę. Mam 18 lat, to nie jest wiek, w którym idziesz do szpitala, gdy coś Cię boli. W tym wieku jesteś z tytanu, niezniszczalny, jak złamiesz nogę, to pijesz browara, idziesz spać i na drugi dzień jest zrośnięta. W ostateczności łykasz APAP, ale nie idziesz, kurwa, do szpitala.

– Musi, to na Rusi, w Polsce jak kto chce – odpowiada gość w już dawno nie białym, przepoconym kitlu, nie odrywając wzroku, ani długopisu od kartki z moim imieniem i nazwiskiem – ale jak już jesteś, to szkoda, żeby za godzinę karetka specjalnie po ciebie jechała – dodaje podając popisany świstek.

Kolejne dwa tygodnie spędzam w pożółkłej sali bez zasłon z mężczyznami po wylewach i zawałach. Są starzy, bo dużo starsi ode mnie, ich ciała są rozlanymi galaretami, twarze napęczniałymi kiełbasami, penisy wysuszonymi ogórkami. Te ostatnie widzę, gdy są przewijani, bo ich stan nie pozwala im na sikanie w toalecie. Sranie zresztą też nie. W nocy nie mogę spać, słucham ich sapania, kaszlu, walki z demonami.

Ostatniej nocy, pół doby przed moim wypisem, ten na łóżku naprzeciwko mnie umiera. Jakieś trzy metry ode mnie. Ten sam lekarz, którego pytałem, czy muszę tu być, przychodzi stwierdzić zgon. Wywożą go. Przestaję być nieśmiertelny.

Początek lipca 2017: to już?

Mam na sobie garnitur. Czarną marynarkę, która dopina się na mnie na styk, a jeszcze jakiś czas temu była luźna, i czarne spodnie, które nie są od kompletu, bo do tych, które były od kompletu, to mogę się teraz tylko pomodlić o lepszą przemianę materii, ale na pewno nie zmieścić. Mam na sobie ten garnitur, koszulę i buty z Ryłko i cieszę się, że to tylko na chwilę, że to nie na co dzień.

– Obrączki – mówi kobieta z orłem zawieszonym na szyi. Wstaję, wyciągam kwadratowe pudełko z kieszeni i podaję.

Z P. znamy się od podstawówki, dokładnie od czwartej klasy. Od czasów kiedy procesory w komputerach taktowane były w megahercach, a telefony komórkowe służyły do dzwonienia, smsowania i gry w węża. Od bardzo dawna. Jeszcze wczoraj jadłem u jego babci podgrzewaną w mikrofali pizzę Riggę z szynką. Jeszcze kilka dni temu moja babcia pytała go, czy nie chce zalewajki. Jeszcze pamiętam jak po wuefie zrzucaliśmy się po 35 groszy na oranżadę w budce za szkołą, jak strącaliśmy śnieżkami sople z dachów.

– Jakie nazwisko będą nosić państwa dzieci? –urzędniczka pyta patrząc na P., a potem na [dziwnie mi z tym, to słowo jest strasznie obce w odniesieniu do ludzi, z którymi siedziałem w ławce i odrabiałem lekcje, nie pasuje do nich] jego żonę.

– Łączone – odpowiadają razem. Kobieta z trwałą kończy ceremonię. Ogłasza ich mężem i żoną.

To już?

Koniec lipca 2017: to już

Kończę ostatnie poprawki, chucham na tę powieść jakby była noworodkiem i mam tyle rzeczy do ogarnięcia przed wydaniem, że ze stresu nie mogę spać, ale i tak nie wyobrażam sobie, że mogłoby mnie tu dziś nie być. Dziś powinni być wszyscy. Jest sporo osób, nie wiem dokładnie ile, ale naprawdę sporo, ledwo mieszczą się przed kaplicą. Większości nie widziałem od matury. 10 lat. Wszyscy na czarno. Niektórych poznaję dopiero, gdy się przyjrzę, niektórzy są jak wycięci ze szkolnej fotografii, może z dwie zmarszczki im przybyły.

Patrzę się w sznurowadła tych samych butów z Rykło, w których trzy tygodnie temu wznosiłem toast za parę młodą, i zastanawiam jak to się stało. To nie tak miało być, nie powinniśmy się spotykać, nie w takich okolicznościach. Nie mamy jeszcze nawet 30 lat. Wciąż, na zewnątrz nie, ale w środku, głęboko, jesteśmy tymi dzieciakami, które tańczyły na ulicy z ruskim szampanem w dłoni. Dzieciakami traktującymi życie jak grę, którą można zasave’ować i zacząć od checkpointa, gdy coś pójdzie nie tak. To jest przecież za wcześnie. Za wcześnie o dekady, o całą jebaną wieczność, to w ogóle nie powinno mieć miejsca, przecież cały czas jest „teraz”, a nie „kiedyś”.

Gość prowadzący ceremonię mówi coś co ma uśmierzyć bólu, być szwami, taśmą klejącą, która owinie poszatkowane mięso i nie pozwoli mu się rozlecieć, pomoże się zrosnąć. Nie działa. Nie wiem jak u innych, bo ich nie widzę, deszcz na powiekach rozmywa mi otoczenie, kapie na dłonie, na czarne spodnie do garnituru nie od kompletu, na buty. Gadanie nie działa. Mieliśmy w tym zeszycie w linie narysować graffiti, projekt wrzutu na 10 pięter, mural jakiś, a R. odrysował w nim swoje kontury.

Zostaje nas już tylko kilku, stoimy w ciszy w jednej linii, patrzymy jak czterech spoconych chłopa bez koszulek podnosi płytę nagrobną i wstawia do środka urnę. G. wyciąga telefon i puszcza Natural Mistic. „Stopione słońce”.

Kurwa, to już.

---> SKOMENTUJ

Jak zacząć siedzieć przed kompem? – poradnik

Skip to entry content

9840135343_1d102b6825_b

Od kilku miesięcy wszyscy popularni blogerzy, jeden po drugim, wrzucają porady na temat biegania. Jak się przygotować, jak zacząć, jak nie przestać. Piszą o sprzęcie, o nastawieniu, o technikach, wynosząc bieganie do rangi arcytrudnej dyscypliny pokroju dziesięcioboju, czy wspinaczki wysokogórskiej. I spoko, nie mam nic przeciwko, ale co z ludźmi siedzącymi przed komputerem? Czy oni są gorsi? Czy im się nie należy fachowy poradnik? Czy tylko biegacze mogą udawać, że bieganie jest trudne, a komputerowcy, że siedzenie przed kompem to złożona czynność już nie?

Idę Wam z odsieczą! Poniżej fachowy poradnik dla wszystkich osób, które profesjonalnie chcą zacząć przygodę ze spędzaniem czasu przed monitorem. Same przydatne konkrety, zero lania wody.

Zaczynajmy!

 

Przygotowanie merytoryczne

windows„Ucz się ucz, bo nauka to do potęgi klucz” jak to mawiają doktoranci, którzy nie znaleźli, żadnej pracy po studiach. Nie próbuj brać się za cokolwiek bez zdobycia odpowiedniej wiedzy, bo zrobisz sobie tylko krzywdę. Siedzenie przed komputerem bez przyswojenia adekwatnej literatury, to jak prowadzenie auta bez prawa jazdy – zabawne, ale  może skończyć się urazem kręgosłupa. Zacznij od instrukcji obsługi Windowsa 3.11, gdy będziesz już recytował z pamięci ostatni rozdział, to znak, że jesteś gotowy by przejść dalej i wybrać się na…

 

Badania lekarskie

lekarz 1Świat jest niesprawiedliwy, im szybciej się z tym pogodzisz, tym mniej wydasz na psychoterapeutę. Tak jak nie każdy ma predyspozycje by latać w kosmos, czy walczyć w klatce, tak nie każdy nadaje się do siedzenia przed komputerem. Tylko zestaw specjalistycznych badań za równowartość średniej krajowej da Ci klarowną odpowiedź, czy możesz uprawiać ten sport. Jeśli nie chcesz wylądować na wózku, nie lekceważ tego!

Bezpieczeństwo w trakcie siedzenia zapewni Ci także…

 

Dedykowany sprzęt

kubekKrzesło, stolik, wyszczerbiony kubek i stary laptop? Spal to na stosie albo wyślij głodującym w Ugandzie! Chcesz być osiedlowym cieniasem, czy dołączyć do ekstraklasy prosów? Nie odpowiadaj, to było pytanie retoryczne. Elektronicznie regulowany obrotowy fotel, mahoniowe biurko przycinane na zamówienie, 2-litrowy kubek z grzałką podpinaną przez USB, 40-calowy monitor, 16-rdzeniowy procesor i więcej ram, niż w hurtowni plastycznej – tak to robimy!

Bo wiemy, że tylko zapewniając sobie odpowiedni komfort pracy można osiągnąć…

 

Wytyczony cel

celSiedzenie przed kompem bez celu jest jak studiowanie zarządzania – imponuje to tylko bezdomnym i gimnazjalistom. Jasno określ, czemu chcesz to robić. Żeby zwiększyć masę? Opanować kombinację „kopiuj – wklej” i zostać dziennikarzem naTemat? Rozgryźć algorytm wrzucania filmów z Azjatkami na RedTube’a? Ile grubasów, tyle celi, więc nie przejmuj się, gdy Twój będzie głupszy, niż reszty.

Gdy już odpowiesz sobie na fundamentalne pytanie „po co?”, czas na strategię. Czas na…

 

Rozplanowanie siedzenia

planowanieNienawistnikom krytykującym siedzących przed kompem, wydaje się, że to takie proste. Że można po prostu usiąść i siedzieć. I tyle. Że to wszystko przychodzi samo. Głupcy, nie mają pojęcia ile miesięcy żmudnych, intensywnych treningów potrzeba, żeby dojść do momentu, w którym możesz przesiedzieć przed monitorem 48 godzin bez przerwy na sen. Zazwyczaj, żeby osiągać tak imponujące efekty potrzeba 2 lat, ale przy właściwie rozpisanym planie treningowym zrobisz to nawet i w pół roku.

Pamiętaj, żeby nie rzucać się od razu na głęboką wodę i nie siedzieć jednorazowo przy kompie powyżej 20 godzin. To najczęstszy błąd, który popełniają początkujący komputerowcy. Odwadniają się, dostają zapalenia spojówek i wypadają z treningów przynajmniej na 2 tygodnie. Siedzieć przed kompem trzeba stopniowo, organizm musi się przyzwyczaić do niemal całkowitego zaniechania ruchu i rezygnacji z pozostałych funkcji życiowych. Jeśli nie stać Cię na osobistego trenera, który rozpisze Ci indywidualny plan, zacznij od programu standardowego – 30 minut co drugi dzień. Co tydzień zwiększaj ilość czasu spędzonego przed komputerem o 15 minut, aż – ku własnemu zaskoczeniu – stwierdzisz, że grasz w WOWa już drugą dobę.

Jak już wiesz, żeby zostać prawdziwym asem czeka Cię sporo poświęcenia i pracy. W którymś momencie może Ci się wydawać, że nie dasz rady. Aby do tego nie doszło, z pomocą przyjdą Ci…

 

Kumple komputerowcy

kumpleBędą Twoją motywacją w trudnych chwilach i ostatnią deską ratunku na morzu rozpraszaczy.

Może się zdarzyć, że Twoim dawnym znajomym – matce, żonie, koleżance z pracy – przypomni się o Twoim istnieniu. Co gorsza, przypomni się na tyle, że będą chciały odciągnąć Cię od trenowania na rzecz spaceru po parku, koncertu Twojego ulubionego zespołu, czy, tfu, seksu. Gdybyś był sam, pewnie presja i stare nawyki wzięłyby górę, ale nie z kumplami komputerowcami! O, nie! Będąc z nimi 24 godziny na dobę w kontakcie przez  5 mediów społecznościowych, 2 oddzielne komunikatory i 3 gry RPG nic Ci nie grozi! Nie dadzą Cię odbić, Twoje treningi są bezpieczne!

Ale, ale, zanim zaczniesz na dobre trenować, pamiętaj, że podstawą każdego siedzenia przed kompem jest…

 

Rozgrzewka

rozgrzewkaNiezależnie czy zamierzasz spędzić dziś przed kompem godzinę, czy cały dzień, że wprawić umysł w odpowiedni rytm i przestawić organizm na oszczędną gospodarkę energią, rób rozgrzewki. Przed każdym posiedzeniem spędź najpierw 10 minut przykuty do telefonu lub przenośnej konsoli. Odpowiednie przygotowanie pozwoli Ci siedzieć przy ulubionym RPGu bez zwracania uwagi na czynniki zewnętrzne, takie jak rodzina, czy komornik.

I ostanie, ale nie mniej ważne, to…

 

Odpowiednie jedzenie i picie

jedzenieJeśli picie, to iztoniki. Zaopatrzą Twoje ciało w niezbędne minerały, przez co łatwiej będzie przełknąć przerwę w siedzeniu przed kompem na oddanie moczu. Jeśli jedzenie, to przede wszystkim dużo (im więcej, tym mniej przerw) i bez błonnika (jedno wyjście do toalety na dłuższe posiedzenie może zaprzepaścić cały plan treningowy). Będąc przy tym punkcie warto też wspomnieć, że im więcej będziesz jadł w trakcie treningów, tym większą masę zbudujesz, a co za tym idzie, po pewnym czasie jedynie buldożer będzie w stanie odciągnąć Cię od kompa. Innymi słowy – wysokokaloryczne żarcie jest Twoim przyjacielem.

To już wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zacząć siedzieć przed kompem i robić to skutecznie! Powodzenia!

---> SKOMENTUJ

Donatan uczy, co można zrobić z hejterami

Skip to entry content

Od kilku dni po raz 3867 wrze dyskusja na temat tego, jak radzić sobie z hejterami.

Najpierw nalot jaskiniowców na profil Soboty, później 3 grosze Jessici Mercedes na temat uprzykrzających jej życie osób. W obu przypadkach reakcja była emocjonalna, jednak o ile u blogerki była to zwykła irytacja, o tyle u rapera było to niemal apogeum wściekłości i w stronę antagonistów poleciały jednoznaczne sugestie związane z seksem analnym. Nie ma się co dziwić, skoro zaatakowali najbliższą mu osobę – żonę, plując w nią ohydnymi, rasistowskimi komentarzami.

Rozgorzała polemika, co można było zrobić w takiej sytuacji, czy dobrze zareagowali, czy źle, czy polski hip-hop ma problem z rasizmem, czy szafiarki z dystansem i czy warto brać kredyt we frankach szwajcarskich.

Na jedno z tych pytań nie znam odpowiedzi, ale od dawna mówię, że z nienawistnikami można skutecznie poradzić sobie tylko w jeden sposób: usuń komentarz –> zablokuj konto –> zabij. Nie wiem czemu, ale do niektórych to nie przemawia i zostawiają takie trutnie w swoich kanałach komunikacji z normalnymi ludźmi. Cóż, najwyraźniej lubią jak ktoś im rozwala imprezę.

Jedną z osób, która nie pacyfikuje bękartów internetu jest Donatan. Pewnie ze względu na skalę swojej popularności (ponad 700 000 fanów), stwierdził, że nie wyrobi z wyrywaniem chwastów i odpuścił. Tyle, że on ani nie pozwala im się panoszyć w swoim miejscu, ani też nie daje się sprowokować i ponieść emocjom. Nie jest ani chłopcem do bicia, ani kipiącym garem furii z reakcją zwrotną.

On wyciąga hejterów na środek sali, przykleja karteczkę „jestem debilem” i czeka, aż reszta klasy zacznie się z nich śmiać.

1

2

3

5

6

7

8

9

10

---> SKOMENTUJ