Close
Close

“Rzeź” Romana Polańskiego – recenzja

Skip to entry content

O “Rzezi” Romana Polańskiego, pisałem już przy okazji tegorocznych premier kinowych, była to jednak tylko zapowiedź filmu. Tym razem mogę już wypowiedzieć się szerzej, bo wczoraj byłem na seansie przedpremierowym w Kinie Pod Banarami.

Na najnowszy film Romka, oparty na sztuce “Bóg mordu”, było spore ciśnienie. Z jednej strony dlatego, że sam autor-reżyser, jest postacią delikatnie mówią “barwną”. Z drugiej, natomiast dlatego, że film ma bardzo wdzięczny i dźwięczny tytuł. Z trzeciej – moja kumpela powiedziała, że “na to trzeba iść”, a z doświadczenia wiem, że z takimi argumentami się nie dyskutuje. Zaowocowało to pełną salą kinową w przeddzień premiery, dominowali jednak ludzie dorośli. Trudno było pośród oglądających znaleźć jakichś nastolatków, średnia wieku oscylowała wokół 30-stki.

“Rzeź” jest dramatem przykrytym płaszczem komedii, raczej dla dojrzalszych widzów. Osoby szukające niewymagającej rozrywki będą albo rozczarowane, albo nie zrozumieją filmu. Podczas 80 minut widzimy tylko czterech aktorów, a cała akcja (jeśli można to tak nazwać), toczy się na przestrzeni jednego mieszkania. Fabuła oparta jest na spotkaniu dwóch małżeństw, które zmuszone są do rozmowy w związku z bójką swoich synów.

Alan (Christoph Waltz) i Nancy (Kate Winslet) to rodzice tego złego, który wybił żeby temu dobremu. Rodzicami dobrego są natomiast Michael (John C. Reilly) i Penelope (Jodie Foster). Nie ma to jednak większego znaczenia. Wraz z biegiem czasu, obie spokojne, ułożone, eleganckie pary z nienagannymi manierami zrzucają swoje społeczne kamuflaże, zmieniając się w dzikie bestie. Bójka synów, jest tylko pretekstem do ukazania ich prawdziwej natury.

Film jest próbą zwrócenia uwagi na to jak każdy z nas, chowa samego siebie pod społecznie akceptowalnymi zachowaniami, kurtuazją i powszechnie narzuconą moralnością. Żyjemy na co dzień w tych maskach, żeby przetrwać, mieć przyjaciół i nie odczuwać społecznego ostracyzmu. Jednak są sytuację, których je ściągamy, lub (częściej) w których po prostu same nam spadają.

Tak jest właśnie tutaj. Pod wpływem stresu, naruszenia sfery intymnej, ugodzenia w fundamenty systemu wartości, czy też alkoholu, główni bohaterowie ukazują swe prawdziwe, ludzkie oblicza. Przedstawiciel handlowy okazuje się chamem i prostakiem, obrończyni moralności znerwicowaną i niespełnioną kobietą, prawnik ukazuje swoje totalne zobojętnienie wobec spraw rodzinnych, natomiast jego żona zgorzknienie wynikające z bycia drugoplanową kurą domową.

Każdy z czwórki bohaterów strzela seriami wymyślnych i bardzo dowcipnych inwektyw w pozostałe postacie. W trakcie potyczek słownych bohaterowie wielokrotnie zmieniają front, zawiązując coraz to bardzo absurdalne koalicje. Całość ogląda się bardzo przyjemnie, nie ma tu czasu na nudę bądź przegadanie któregoś z wątków. W mojej ocenie “Rzeź” to bardzo dobry film, z którego można się śmiać lub też wyciągać głębokie refleksje. Wszystko w zależności od potrzeb.

(niżej jest kolejny tekst)

Premiery Filmowe 2012 – Część #3 luźna rozrywka

Skip to entry content

W trzeciej części przeglądu premier kinowych, po kontynuacjach i adaptacjach, nastał czas na luźną rozrywkę (nie żeby w poprzednich kategoriach rozrywka była jakaś nieluźna).

Filmy rozrywkowe, sensacyjne, komedie

Kot w butach

Stało się. Drugoplanowa postać ze Shreka została głównym bohaterem własnego filmu/bajki. Na opowieść o Zorro-kocie możemy się wybrać już od 5 stycznia. Póki co zbiera całkiem pozytywne opinie. Film stylistycznie utrzymany jest w latynoskim klimacie, dużo w nim hiszpańskich rytmów, akcentów i smaczków. Polski dubbing robi robotę. Można się wyluzować, zabrać dziecko albo dziewczynę.

Bruno, Ali G, Borat

Dyktator

Zaczęło się Aliego G, który moim zdaniem był najlepszym wcieleniem Sachy Cohena. Potem był Borat – porównywalnie śmieszny z lepszą stylizacją. Następnie Bruno – tu już zdania były mocno podzielone, ale liczne kontrowersje cieszyły twórców. W 2012 komik wcieli się dyktatora. Dyktatora małego państewka, który walczy z najgorszym demonem zachodu – demokracją.

Star Wars- Episode I The Phantom Menace | Gwiezdne Wojny – Mroczne Widmo 3D zwiastun

Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo 3D

Najgorsza ze wszystkich części Gwiezdnych Wojen. Byłem na niej mając co prawda 13 lat, ale nie pamiętam, żebym od tego czasu równie wynudził się w kinie. Konwersja do 3D powinna pomóc, ale nie oczekiwałbym cudów. Tylko dla fanów serii, geeków i innych komputerowców niemających pomysłu na spędzenie wieczoru.

komedia premiera kino

Kac Wawa

Będzie w tym roku, w bliżej nieokreślonej przyszłości. Szerzej na ten temat rozpisywałem się tutaj.

Titanic
Titanic 3D

W tym roku setna rocznica wypłynięcia statku na szerokie wody i zatonięcia rzecz jasna. Oprócz tego, któraś tam rocznica premiery filmu, co tworzy idealną okazję, aby zarobić trochę papy na odgrzaniu tego samego kotleta w 3D. Dobra z tym kotletem to przesadziłem, bo co by nie było to jednak klasyk, a przy głównej piosence pierwszy raz tańczyłem “wolnego” z koleżanką z podstawówki na zielonej szkole. Boski Leonardo DiCaprio, boska Kate Winslet i ponad 3 godziny oczopląsu w okularach 3D. Nie ma wyjście, trzeba iść.


W tę sobotę, czyli 21 stycznia, odbędzie się coś dla oka (i żołądka, ale o tym później). W Russian Enso, na Karmelickiej 52, będzie miał miejsce pokaz nowej kolekcji Patrizii Pepe. Kim lub czym jest Patrizia Pepe? Nie mam pojęcia, ale z tego co wywnioskowałem z zaproszenia, to jakaś ekskluzywna marka ciuchów dla lasek.

To marka, którą charakteryzują cechy takie jak: elegancja, praktyczność, oryginalność i nowoczesność. Kolekcje Patrizia Pepe adresowane są przede wszystkim do kobiet nowoczesnych i odważnych, pogodzonych ze sobą, mających do siebie dystans, takich, które stać na autoironię.

Ogólnie na imprezie będzie można popatrzeć na ładne dziewczyny w ładnych ciuchach. Gdyby to wam nie wystarczało to:

– będzie welcome drink od Absoluta

– będzie catering czyli kanapeczki, sałateczki

– będzie loteria wizytówek z nagrodami (cokolwiek to znaczy)

– będą tańce na after party przy nucie granej przez Dja Blaze’a i Dj Spectra (niestety nie znam chłopaków)

– będzie coś dla dziewczyn – imprezę poprowadzi Jakub Wesołowski (tak, tak, to ten co gra Igora w “Na Wspólnej”)

Jeśli zainteresowały was laski, ciuchy, catering albo (nie daj Boże!) Wesołowski, to mam kolejne dobre info. Wjazd jest za friko, wystarczy wcześniej (im wcześniej tym lepiej, najlepiej jutro) odebrać zaproszenie w Restauracji Enso. To co? Do zobaczenia o 21:00?