Close
Close

Źle się dzieje w Krakowie. Bajgle przy rynku, u większości babinek w chustach, zdrożały już ze 1,20zł do 1,50zł, a oprócz tego zamykają kolejną knajpę. Tym razem nie jest to lokal dla spragnionych młócki i seksualnych orgii studenciaków, jak w przypadku Kitschu czy Krzysztoforów, lecz kultowa miejscówka krakowskiej bohemy.

Z dniem 14-go marca zamknięty zostanie Klub Piękny Pies. Jeden z ważniejszych punktów na kulturalnej mapie Krakowa przestanie istnieć, ponieważ właściciele kamienicy – wspólnota mieszkaniowa, która tam nie mieszka – nie zgadza się na przedłużenie koncesji na sprzedaż alkoholu. Czemu? Bo jest za głośno. Jakbym słyszał portierkę z akademika. Niemieszkający w kamienicy właściciele twierdzą, że hałas wydobywający się z wyciszonego klubu przeszkadza gościom sypiającym w ich hostelu.

Cóż, hajs i interesy ponad wszystko. Pijani Angole muszą się wysypiać. Nieważne, że Piękny Pies jest najbardziej rozpoznawalnym krakowskim klubem poza granicami Krakowa. Nieważne jest skupiskiem pisarzy, muzyków, poetów, wszelkiego rodzajów artystów i wybitnych umysłów. Nieważne, że odbywają się w nim koncerty niszowych zespołów, wystawy, spotkania dyskusyjne i tak niecodzienne inicjatywy jak “Gadający Pies“.

Cytując właściciela Macieja Prusa: “W tym mieście da się dziś robić tylko wielkie festiwale pod patronatem prezydenta Jacka Majchrowskiego, które tak naprawdę mogłyby się odbywać gdziekolwiek. Poza tym nic tu się nie dzieje. Tymczasem sensem kulturalnego istnienia Krakowa powinny być właśnie niezależne kluby“. Trudno się nie zgodzić. Miejmy nadzieję, że otworzą Psa ponownie, tyle, że w innym miejscu, w innym lokalu i z innymi ludźmi…


(niżej jest kolejny tekst)

[FILM] Spotkanie z Krzysztofem Materną – jak było?

Skip to entry content

W czwartek na Uniwersytecie Ekonomiczny miało miejsce zapowiadane przez nas spotkanie z Krzysztofem Materną. Mimo, że publiczność nie dopisała, to rozmowa była naprawdę świetna. Niezależnie czy pytania były tendencyjne czy odkrywcze, pan Krzysztof odpowiadał z zaangażowaniem i pasją. Naprawdę z przyjemnością słucha się takich ludzi, z ich wypowiedzi można czerpać dużo inspiracji. Mimo jakości wołającej o pomstę do nieba, polecam!


Manifestacja przeciwko ACTA w Krakowie [FOTO]

Skip to entry content

Wczoraj, świeżo po powrocie z manifestacji, wrzuciłem filmiki z marszu. Dzisiaj, jak się już trochę się ogarnąłem, wrzucam zdjęcia. Jako, że jestem zarobiony po łokcie, a stuzłotówkami palę w piecu, to stać mnie na to, żeby opłacić nie jednego, a dwóch fotografów! Tak więc tym razem będą zdjęcia, na których coś jednak widać.

Zdjęcia wykonali Przemek i Łukasz, za co bardzo im dziękuję.

nie dla ACTA manifestacja Kraków

Zdjęcia Przemysława Matląga – Niecodziennik Fotograficzny

nie dla ACTA manifestacja Kraków

Zdjęcia Łukasza (Łukasz niestety nie ma nazwiska ani swojego bloga)

nie dla ACTA manifestacja Kraków

Na zakończenie dodam swoje 3 grosze. Cieszę się, że ludzie tak się zmobilizowali, przyszli, manifestowali i w jakiś sposób “walczyli”  za swoje idee. Jednak przyrównywanie “walki” o Kwejka, Youtube, Demotywatory i Facebooka, do wojny o wolność jaką odbyli nasi dziadkowie, choćby w Powstaniu Warszawskim, jest śmieszne i co najmniej nie na miejscu.